Milada Kadeřábková, 01. 09. 20
Kreativní destrukce "je zásadní skutečností kapitalismu", napsal v roce 1942 přední rakouský ekonom Joseph Schumpeter. Nové technologie a procesy stále zevnitř mění ekonomické struktury, "neustále ničí ty staré, neustále vytvářejí nové."
Změna probíhá rychleji a nápaditěji v dobách hospodářského rozvratu. Inovace uspokojující materiální a kulturní potřeby se zrychlují. Struktury, které brání novým a účinnějším technologiím, naopak ztrácejí na síle. Jak se stará ekonomika hroutí, inovace se "shlukují", aby se staly jádrem ekonomiky nové.
V posledních třech stoletích lidstvo zažilo pět velkých vln hospodářských rozvratů a shlukování. První z nich byla poháněna využitím vodní energie, druhá parní energií, třetí uhlím a elektřinou, čtvrtá ropou a plynem a pátá digitální transformací.
Nyní jsme na začátku šesté velké vlny poháněné obnovitelnou energií v kombinaci s elektromobilitou a technologií inteligentních měst.
Ačkoli rok 2020 bude pro celou ekonomiku obtížným rokem, tyto technologické trendy si vedou mnohem lépe než odvětví staré energetiky. V dlouhodobém horizontu by mělo ekonomické narušení související s COVID-19 vlnu urychlit.
Obnovitelná energie
V oblasti obnovitelné energie jsou dle poskytovatele energetického výzkumu BloombergNEF solární fotovoltaika a vítr novou nejekonomičtější formou výroby elektřiny pro nejméně dvě třetiny světové populace.
V Austrálii nejnovější analýza nákladů na výrobu elektřiny australským operátorem trhu s energií a CSIRO ukazuje, že solární fotovoltaika a vítr jsou již levnější než uhlí a plyn. Předpokládá se také, že náklady na solární fotovoltaiku v příštím desetiletí prudce poklesnou, a to díky snížení výrobních nákladů z přibližně 50 USD za megawatthodinu na 30 USD.
Statistiky zveřejněné v polovině srpna americkou energetickou informační správou ukazují, že v roce 2019 klesla produkce uhlí na nejnižší úroveň od roku 1978. Pro rok 2020 se očekává, že produkce uhlí klesne na úroveň z 60. let.
Co se týká všech členských zemí OECD, poslední měsíční ukazatel Mezinárodní energetické agentury ukazuje, že produkce uhlí v dubnu klesla o 32 % v porovnání s předchozím rokem stejného období. Výroba elektřiny ze všech neobnovitelných zdrojů klesla o 12 %. Ale výroba z obnovitelných vzrostla o 3 %.
Elektromobilita
Elektromobilita zahrnuje elektrická vozidla včetně automobilů, autobusů a bezkolejových tramvají. Globálně projekt BloombergNEF předpokládá, že elektrická vozidla budou představovat 3 % z prodeje nových osobních automobilů v roce 2020, 10 % v roce 2025, 28 % v roce 2030 a 58 % v roce 2040. V čele stojí Evropa, kde v prvním čtvrtletí roku 2020 prodej elektromobilů vzrostl o 7,5 %.
Technologie inteligentních měst
Technologie smart-city používají senzory, strojové učení, umělou inteligenci a internet věcí, aby zvýšily účinnost infrastruktury. Jejich využívání roste v dopravě, energetice i bydlení.
Silniční senzory pomáhají koordinovat dopravní signály a snižují tak přetížení, nebo provozem navádí rychlé elektrické autobusy a bezkolejové tramvaje. Aplikace nám pomáhají v navigaci po městech a díky nim přesně víme, kdy autobusy nebo vlaky přijíždějí.
V energetických sítích lze inteligentní technologii použít k tvorbě nabídky a poptávky po elektřině a k vytvoření levných a lokalizovaných trhů s elektřinou.
V oblasti bydlení mohou inteligentní systémy zlepšit všechny aspekty energetické a environmentální výkonnosti domu.
Budoucnost
Ekonomické a kulturní přínosy výroby energie z obnovitelných zdrojů, elektromobility a technologií inteligentních měst jsou jasné. Povedou k čistší a zelenější ekonomice s mnoha dalšími novými pracovními místy.Odhaduje se, že celkově mají potenciál snížit spotřebu fosilních paliv během desetiletí o 80 %.
Eliminovat posledních 20 % plynu a uhlí používaného v průmyslových procesech, jako je výroba oceli, zpracování nerostných surovin a fosilních paliv používaných pro dálkovou silniční, námořní a leteckou dopravu, bude těžší.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.