7 technologií, které již obrací svět vzhůru nohama...

Petr Beneš 19. ČERVNA 2017

V první polovině června proběhl v New Yorku letošní Exponential Finance Summit pořádaný Singularity University. Mezi mnoha třaskavými tématy mě zaujala přednáška Catherine Wood, CEO poradenské firmy ARK Investment Management. Ta se věnuje zejména analýzám růstového potenciálu disruptivních technologií. Pojďme se podívat, které inovační trendy obrátí v nejbližsích letech světovou ekonomiku naruby a jaké finanční hodnoty vytvoří na globálních trzích.

1. Deep Learning
“Hluboké učení strojů” je podkategorií umělé inteligence. Mezi nejznámější průlomové technologie z této oblasti dnes patří Skype translator, Baidu Voice search, AlphaGo, Tesla Autopilot, Google Rainbrain, Facebook Photo tagging nebo třeba Gmail Smart reply. řadu z nich již využíváme v kolaborativních nástrojích a sociálních médiích.

Rychle se rozvíjí také přesnost predikování onemocnění s využitím umělé inteligence. Například v případě plicních nádorů nebo rakoviny prsu dosahuje přesnost již 97%, v případě Alzheimerovy choroby dokonce 99%.

Bill Gates v roce 2004 předpovídal, že průlom ve strojovém učení bude mít globální hodnotu stejnou jako 10 Microsoftů (valuace Microsoftu je dnes 550 až 600 miliard dolarů). Odhady společnosti ARK jsou dnes více než dvojnásobné. "Myslíme si, že hluboké učení by se mohlo dostat k tržnímu limitu 17 bilionů dolarů, což bude podle dnešní tržní kapitalizace stejné jako 35 Amazonů", říká Catherine Wood.

2. Mobilita jako služba (MaaS)
O nastávající revoluci v dopravě jsme psali detailně na 6DHubu již v květnovém článku nazvaném “Zatočte si volantem a sešlápněte plyn dokud ještě můžete!”. Výzkum ARK odhaduje, že již roce 2020 budou náklady autonomní dopravy na polovině nákladů provozu dneších osobních aut. Protože cena baterií klesá rychleji než se ještě před pár lety očekávalo, je velmi pravděpodobné, že už v roce 2022 bude cena elektromobilu nižší než cena srovnatelného auta s tradičním spalovacím motorem.

Odhaduje se, že poptávka po ropě začne už před koncem desetiletí trvale klesat. ARK zároveň předpokládá, že velikost trhu Mobility as a Service dosáhne globálně 3 biliónů dolarů. Do roku 2030 pak bude MaaS představovat v prodejích automobilů a provozu sdílených služeb trhu o celkové hodnotě 10 biliónů USD, z čehož minimálně 20% budou tvořit příjmy přepravních operátorů.

3. 3D tisk
3D tisk již staví na hlavu lety zažité představy o tom co lze a co nelze vyrobit. Dnes tiskneme nejen nejrůznější součástky, ale i mosty nebo celé domy. Dokonce umíme “tisknout” už i potraviny nebo z bionických materiálů části lidského těla jako jsou chrupavky nebo ucho.

3D tisk výrazně zkracuje čas od designu k výrobě a design se stal klíčovým faktorem úspěchu. Výroba s využitím 3D probíhá s mnohem nižšími náklady, produkuje výrazně méně odpadů a umožňuje zcela neotřelé architektonické konstrukty. V kombinaci se strojovým učením tak dokážeme vytisknout například spojovací součástky, které mají stejné nebo lepší užitné vlastnosti, ale jejich hmotnost je často až o 75% a velikost i o 50% nižší.

GE Aviation odhaduje, že jen ve výrobě leteckých motorů přinese do roku 2020 “additive manufacturing” 1 miliardu dolarů v prodejích a zároveň až 5 miliard dolarů v úsporách. Při výrobě motoru se s využitím 3D tisku sníží počet vyráběných součástí z 855 na pouhých 12 dílů. ARK odhaduje celkový 3D trh do roku 2020 ve výši asi 40 miliard dolarů, odhady McKinsey v roce 2025 jdou až k hranici závratných 490 miliard. Průměrná roční růst tohoto odvětví přesahuje momentálně 50%.

4. Editace genomu
CRISPR vítězí od roku 2012 jako průlomová technologická platforma pro modifikaci a “opravy chyb” ve struktuře genomu. Svou výsadní pozici oproti předchozím technologiím (ZFNs, TALENs) si vybudovala díky efektivitě, rychlosti osvojení nutných znalostí pro aplikaci, relativně jednoduché výrobě i ceně. Jen za poslední 4 roky poklesly náklady na modifikaci genomu více než padesátkrát!

Optimistické předpoklady říkají, že metodou CRISPR bude možné léčit až 10 000 monogennických onemocnění, z nichž dnesjle léčitelných pouze 5%. To může vytvořit extra trh o velikosti až 70 miliard dolarů.

S objevením CRISPR metody se od roku 2012 také akceleruje zaměření na terapii kmenovými buňkami. Dnes až 51% uživatelů CRISPR se vydává právě touto cestou.

Aplikace metody CRISPR půjde daleko za hranice terapeutického využití. Její potenciál leží v oblastech zemědělství, biopaliv, výroby materiálů, diagnostiky nebo výroby léků.

5. Mobilní platby
S očekávanou penetrací chytrých telefonů v roce 2020 přesahující 75% je vcelku logické, že elektronizace plateb mobilní cestou je ve finančních službách už dlouhodobě trendem číslo jedna. Jen mezi lety 2015 a 2020 vzroste objem mobilních plateb patnáctkrát. Mobilní platby tak jsou a budou i nadále motorem globálního přechodu na sdílenou ekonomiku.

V současnosti je již 20% celosvětových transakcí zpracováváno digitálně. Tento objem představuje současně monetizační potenciál o velikosti až 25 biliónů dolarů.

Ten pravý obchodní poklad ovšem leží v budoucnu v transakčních datech. Tato stále ještě skrytá aktiva představují do budoucna globální trh o velikosti 125 biliónů dolarů.

6. Robotizace
Cena industriálních robotů od 90. let soustavně klesá. S nástupem strojového učení se smrskávají i iniciační programovací náklady a zároveň se rozšiřují okruhy robotického využití.

Hlavním odvětvím pro použití robotů zůstává i nadále zejména automobilový průmysl, kde je aplikováno 44% průmyslových robotů, ale zároveň zaměstnáno pouze 7% všech lidí pracujících v průmyslových odvětvích.

Očekává se, že díky klesajícím IT nákladům, nižší kapitálové náročnosti i zvyšujícímu se počtu příležitostí pro robotické uplatnění do jde v následujících 10 letech k šestinásobnému nárůstu rozšíření počtu industriálních robotů.

7. Kryptoaktiva
Blockchain zavedl v ekonomice zcela novou třídu aktiv. S jeho rozšířením dnes nejčastěji hovoříme o kryptoměnách (bitcoin, litecoin a další) jako prostředcích směny, uchování hodnoty a účetních jednotkách.

Kromě kryptoměn však blockchain nachází své využití také v kryptokomoditách (zejména cloudové uchovávání dat) a kryptotokenech.

Tržní kapitalizace Bitcoinu vzrostla během pouhých 2 let z 3 na 38 biliónů USD. Tržní kapitalizace všech ostatních kryptokativ dohromady po v současnosti činí dalších 43 biliónů. Celkem je dnes evidováno přes 700 různých kryptoaktiv, 20 nevýznamnějších pak tvoří následující přehled:

​Bude zajímavé sledovat co přinesou následující roky. Někteří investoři dnes používají Bitcoin jako investiční přiležitost spíš než jako transakční nástroj. Při ceně za transakci cca 1,5 dolaru si i “early adopters” rozmýšlejí, zda se vyplatí za kávu nebo taxi Bitcoinem. I pražský Paralelní Polis preferuje Litecoin před Bitcoinem. Na druhém konci světa –na Filipínách a v Jižní Koreji– se zdá, že se Bitcoin již zabydlel a tvoří dnes základ pro až 20% převodních transakcí, kdy pracovníci v zahraničí potřebují pravidelně zasílat své výdělky rodinám zpět do vlasti. A Bitcoin jim umožňuje takovou transakci provádět s velmi nízkým poplatkem. Očekává se, že během 10 let poroste kryptoměnový trh o 35% ročně až na úroveň 1 biliónu dolarů.

Bude vzrušující sledovat, které z dnešních odvážných prognóz se naplní. A které naopak převálcují zcela nové trendy, inovace a objevy. Ty, které na své objevení jen stále ještě čekají.

 

Mohlo by vás zajímat

Chytrá křižovatka od Hondy umožní samořídícím vozidlům ‚vidět za roh‘

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart transportation
235
3
2

Pavel Kysilka: Finančním trhem zatřesou technologie a mileniálové

Finančním trhem v jeho dnešní podobě zatřesou dva faktory – technologie na čele s umělou inteligencí, robotikou a blockchainem. A generace mileniálů. V rozhovoru pro server Roklen24 to uvedl bývalý viceguvernér České národní banky a zakladatel 6D Pavel Kysilka.

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Právo a regulace
851
4
4

Pavel Kysilka: Potřebujeme křemíkový kapitalismus

Evropa prohrává na poli technologických inovací a byznysu. Příznaky její sklerózy nabírají tragikomických rozměrů a hlubinné příčiny neumí nikdo pojmenovat.

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Právo a regulace
579
3
3

Ohromující predikce Raye Kurzweila pro 21. století

Lidstvo se blíží ke zlomovému bodu, který Ray Kurzweil a jiní vizionáři nazývají „singularita“, tedy moment, kdy schopnosti robotů překonají schopnosti lidí. Podle Raye singularita nastane v roce 2045. Narozdíl od Billa Gatese, Ray je optimista a věří v takzvaný transhumanismus, tedy v jakési spojení mezi stroji a člověkem...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Ostatní
1098
6
5

Na Cambridge University vymysleli metodu, jak vytvořit neomezený zdroj obnovitelné…

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
 • Smart energy
545
3
1

Petr Beneš: Ve vzdělávání nás čeká velká revoluce

Petr Beneš, kouč a spoluzakladatel 6D odpovídal na otázky HN na konferenci HR Leaders, která se uskutečnila v červnu v Bratislavě. Rozhovor je ve slovenštině.

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Smart education
1053
4
3

Nový minerální materiál by mohl nahradit neobnovitelnou zubní sklovinu nebo kosti

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • Ostatní
753
2
3

Google Leviska vám dá vědět, kdy dorazí Uber

 • Smart health
 • Ostatní
595
1
1

Bionické čočky vyléčí šedý zákal a trojnásobně zlepší zrak

 • Smart health
 • Ostatní
1465
3
6

Létající hybridní auto PAL-V Liberty vzlétne nad silnice již příští rok

 • Ostatní
 • Exponenciální strategie
 • Smart transportation
1200
2
2

Za 29 minut z D.C. do NY? Muskova Boring Company dostala předběžné povolení ke stavbě…

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Exponenciální strategie
1383
4
2

Vodafone a Nokia zřídí na Měsíci 4G mobilní síť. Zařízení dopraví Muskova raketa…

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
1522
3
1

Pavel Kysilka: Průměrnost versus excelence

Exponenciální tempo technologických inovací odlišuje 21. století od všech předchozích. Přesto v něm o úspěchu jednotlivců, firem a celých ekonomik budou rozhodovat sociální dovednosti. Více než kdy v minulosti.

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
1955
4
2

Nové umělé protézy zprostředkují až 100 hmatových citů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • IT Inovace
1573
3
1

Diamantově tvrdý materiál z dvouvrstvého grafenu umožní vývoj super tenkého brnění

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1254
3
1

Chytré senzory od AT&T budou monitorovat stabilitu mostů. Inspirace pro pražský magistrát?

 • Smarty city
 • Ostatní
1164
3
2

Nový Hyundai poháněný vodíkem ujede na jedno rychlé nabití dále než Tesla

 • Ostatní
 • Smart transportation
1257
2
1

Konec otravných front před pokladnou. Walmart digitalizuje retailové nakupování

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Exponenciální strategie
1578
3
0

Nová metoda 3D tisku vytiskne i funkční elektronické obvody

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1390
3
2

Odemkněte dveře rukávem. Nová technologie skladuje data ve vašem oblečení a bez elektroniky

 • IT Inovace
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
1860
1
1

Petr Beneš: Blockchain? Řetězy? 
Ne, to není povinná zimní výbava...

Blockchain je technologie distribuované databáze, jejíž unikátnost spočívá v tom, že jednou pořízené záznamy nelze zpětně editovat a tudíž zůstávají uvedeny v historii až do skonání internetu. Ámen.

 • Ostatní
 • Smart finance
 • Struktura a trendy
3961
5
10

Ve zničeném Portoriku obnoví mobilní pokrytí balóny od Googlu

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
1907
2
2

Finští vědci vytvořili jídlo z elektřiny. Je toto konec všech hladomorů?

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
2240
3
4

Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor

 • IT Inovace
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
2015
5
1

„Molekulární“ robot umí stavět a skládat molekuly

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1447
2
2

Pavel Kysilka: Bohatství v digitálním věku

Málokterý jev dozná v digitálním věku tak dramatických změn jako bohatství. To platí jak pro jeho distribuci ve společnosti, tak pro jeho tvorbu.

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Exponenciální strategie
2557
5
8

Elon Musk převrací dopravní průmysl. Opět.

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Smart transportation
1744
2
2

Pavel Kysilka: V čem se vizionáři mýlí

Ze Sillicon Valley vycházejí veleúspěšné technologické inovace, které mění naše životy, práci a podnikání. Od vizionářů, největších jmen a celebrit „Křemíkového údolí“ se ale občas dočkáme i nápadů, které nemohou přečkat test času.

 • Ostatní
 • Lidé
 • Exponenciální strategie
2157
4
2

Muskův Hyperloop pokořil rychlost 355 kilometrů za hodinu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Ostatní
2106
3
1

Čína zažívá rozmach online rozpoznávání obličejů

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
2141
2
3

Bezpilotní letadla by se mohla stát realitou dřív, než si myslíme

 • Ostatní
 • Smart transportation
1609
5
0

Limonáda, která neškodí zdraví? Zkuste tu virtualní!

 • Ostatní
 • Virtuální realita
1422
1
1

Indie chce mít do 13 let pouze elektroauta

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart energy
2232
1
2

Na blockchainu vznikla energetická síť pro malé výrobce a spotřebitele

 • Ostatní
 • Struktura a trendy
 • Smart energy
2143
2
3

Vzduch: zdroj vody budoucnosti?

 • Civilizace
 • Ostatní
1566
31
1

Svět bez mobilů se přibližuje

 • Robotizace a AI
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
2130
3
2

Pohyb těla napájí senzory i hodinky

 • Ostatní
 • Smart energy
1808
3
1

Vědci zrekonstruovali snímky obličejů rozšifrováním mozkových vln

 • Ostatní
1292
3
4

Nová kvantová technologie zbaví svět padělků

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Ostatní
2363
2
1

Revoluce v potravinářství. Německý startup chce vertikální minifarmu do každého supermarketu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Ostatní
2232
2
1

Senzory odhalí a lokalizují střelbu ze zbraně. Pomůžou tak dopadnout pytláky

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Ostatní
1743
3
1

Osmnáctiletý student vynalezl podprsenku, která odhalí rakovinu prsu

 • Smart health
 • Ostatní
1973
6
3

Zpívající plakáty, mluvící trika: rádio z každodenních předmětů

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Struktura a trendy
3074
3
2

Voda jako palivo zítřka

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Smart energy
2900
4
2

Hybridní letadlo otevírá dveře elektropohonu do letecké dopravy

 • Ostatní
 • Smart transportation
2282
5
1

Bitcoin bude do léta akceptovat v Japonsku už 260 000 obchodů

 • Ostatní
 • Smart finance
 • Struktura a trendy
2761
1
2

Jaderné palivo z oceánů poskytne energii na deset tisíc let

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Smart energy
2926
5
2

Nový metamateriál umí vytvořit hologramový obraz

 • 3D
 • IT Inovace
 • Ostatní
2158
2
1

Jak big data dokážou zjednodušit a zlevnit obnovu přirodních ekosystémů

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Kyberbezpečnost
2013
2
1

Levná a bezpečná baterie pro domy a auta ze Stanfordu

 • Ostatní
 • Smart energy
 • Exponenciální strategie
3235
3
3

Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
2499
6
2

Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

 • Civilizace
 • Ostatní
2376
4
1

Tyto revoluční brýle se automaticky přizpůsobí vašemu zraku

 • Smart health
 • Ostatní
2136
2
2

Obří větrná turbína překonala světový rekord

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Smart energy
2397
4
1

Hydrail - první vlak s nulovými emisemi jehož jediným odpadem je pára

 • Ostatní
 • Smart transportation
2212
4
1

O Rock&Rollové síni slávy se hlasovalo na blockchainové mobilní aplikaci

 • Ostatní
 • Kyberbezpečnost
 • Exponenciální strategie
2458
4
3

Čína projektuje výrobu dešťů na suchém severozápadě

 • Ostatní
1357
2
2

Materiál promění díky slunečímu svitu vodu v pitnou

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Ostatní
2453
2
2

Australané vyvařili grafen ze stolního oleje

 • Ostatní
1740
3
1

Výzkumníci probudili v grafenu supravodivost

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1925
2
3

Syntetické kmenové buňky bez rizik a komplikací

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • Ostatní
2008
4
1

MIT vyvinul adaptivní 3D tisk

 • 3D
 • Ostatní
2391
0
4

Jeden z nejlehčích a nejpevnějších materiálů z grafenu

 • Ostatní
1291
1
1

Metoda spojení grafenu s OLED displayem má velký potenciál

 • Ostatní
1596
2
2

Nicola předvedl elektrický tahač Class 8

 • Ostatní
 • Smart transportation
1962
1
1

Cenově dostupný přiléhavý oblek digitalizuje pohyb těla

 • Smart health
 • Ostatní
 • Smart education
2496
2
1

Mozek prostřednictvím EEG čepice ovládá robotickou paži

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2894
1
1

Termoelektrický nátěr vyrábí elektřinu ze zahřátých objektů

 • Civilizace
 • Ostatní
 • Smart energy
2249
3
1

Magnety zbavují krev bakterií

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • Ostatní
2843
4
2

Nejmenší magnet na světě z Olomouce s širokým využitím

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • Ostatní
2329
2
1

Metamateriálová mikroelektronika bez polovodičů

 • IT Inovace
 • Ostatní
1593
0
2

Supercomputer napájený solarem a stejnosměrným vedením VN

 • Ostatní
 • Smart energy
1864
0
2

DNA jako datové úložiště budoucnosti

 • Ostatní
1338
0
1

Superléčivá high-tech gáza z leteckého polymeru

 • Robotizace a AI
 • Ostatní
 • Exponenciální strategie
2022
0
0

Nanobionický špenát sdílí informace o znečištění či suchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1437
0
0

Světelný panel z Virginia Tech je průlomem v recyklaci světla

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart energy
2203
0
0

Plán Uberu na síť létajících elektotaxi do 10 let

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart transportation
2330
2
2

Experiment s blockchainem mění obchodování

 • Ostatní
 • Smart finance
 • Struktura a trendy
2970
1
1

Nový materiál je ideální pro kvantové počítače

 • Ostatní
1354
0
0

3D ruka má pomoci odstranit biometrické bezpečnostní skuliny

 • 3D
 • Ostatní
 • Kyberbezpečnost
2786
0
0

Videomapování na proměnlivých objektech

 • Ostatní
1498
0
0

Solární panely k nerozeznání od klasických krytin

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart energy
2328
0
0

Nejmenší tranzistor prolomil limit

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1662
0
0

Boeing bude kokurovat Muskovi v soutěži o dobývání vesmíru

 • Ostatní
1298
0
0

První solární skleník s kombinovanou výrobou elektřiny, tepla a vody

 • Ostatní
 • Smart energy
1882
0
0

Elastický metamateriál pro 3D tiskárny

 • 3D
 • Ostatní
1729
0
0

Google zvedl laťku kvality překladů o 60%

 • Robotizace a AI
 • Ostatní
 • Smart education
2009
0
0

Signalizace vývojové poruchy dítěte do 45 vteřin

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • Ostatní
2823
0
0

Posun v teleportování je krůčkem na dlouhé cestě ke kvantovému internetu

 • IT Inovace
 • Ostatní
 • Kyberbezpečnost
2274
0
0

Hacking a open source tým nabízí alergikům autoinjekci 10x levněji než oficiální…

 • Smart health
 • Ostatní
 • Exponenciální strategie
2338
0
0

Průlomová metoda výroby zázračného grafenu s obrovským potenciálem

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
 • Smart transportation
2285
0
0

První přílivová velkoelektrárna světa roste ve Skotsku

 • Ostatní
 • Smart energy
1706
0
0

První mobil, který integruje 2D, 3D a virtuální realitu

 • Ostatní
 • Virtuální realita
1746
0
0

Elektrický autobus od Proterra nastavuje novou laťku v odvětví

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart energy
2169
0
0

Peter Diamandis předvídá totální disrupci stávajícího modelu světové energetiky

 • Smarty city
 • Ostatní
 • Smart energy
2177
0
0

Levná a bezpečná baterie s velkou výdrží pro sítě obnovitelných zdrojů

 • Ostatní
 • Smart energy
1804
0
0

Pružná solární samolepka na kůži

 • Smart health
 • Ostatní
 • Smart energy
2306
0
0

Nový rekord Australanů v efektivitě solárních článků

 • Ostatní
 • Smart energy
1773
0
0

Minipřístroj v uchu překládá v reálném čase

 • Ostatní
 • Lidé
1868
0
0

Vyrobte si pohon ze soláru na střeše vašeho auta

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
 • Smart energy
2458
0
0

Máte už svůj vlastní satelit na oběžné dráze?

 • IT Inovace
 • Ostatní
 • Smart transportation
2133
0
0

Nizozemsko zvažuje od roku 2025 zákaz prodeje všech automobilů se spalovacími motory

 • Ostatní
 • Smart transportation
1608
0
0

Spolková rada přijala rezoluci o zákazu spalovacích motorů od roku 2030

 • Ostatní
 • Právo a regulace
 • Exponenciální strategie
2850
0
1

Už jste viděli průhledné dřevo?

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Ostatní
1581
0
0
Zobrazit další články