Pavel Kysilka: Data jsou ropou 21. století, mají dnes největší hodnotu. Světové top firmy umí údaje svých klientů využít a vydělat maximum

Rozhovor pro Hospodářské noviny, otázky kladl Filip Sýkora, 26. ŘÍJNA 2018

Patří mezi těžké váhy v řadách českých bankéřů. Šest let strávil Pavel Kysilka v roli viceguvernéra České národní banky, a v závěru svého působení byl dokonce pověřen jejím řízením. Jeho kroky poté vedly do soukromého sektoru. V České spořitelně nejprve pracoval jako hlavní ekonom a nakonec jí mezi lety 2011 a 2015 šéfoval. Dnes jsou ve středu jeho zájmu technologie. Je zakladatelem a předsedou neziskové organizace 6D, která lidem z různých oborů pomáhá připravit jejich byznys na digitální věk.

Navzdory vášni pro technologie se Kysilka od bankovnictví neodpoutal a o jeho prolínání s digitálním světem hojně píše a přednáší. O proměně bankovnictví v době technologických firem promluvil i na konferenci Banking in Motion 2018, kterou pořádala Česká bankovní asociace a jejímž mediální partnerem byly Hospodářské noviny.

HN: Na konferenci zaznělo, jak technologické firmy obírají banky o kontakt s klientem. Příkladem je služba Messenger od Facebooku, přes niž lze v USA posílat peníze. Proč je to pro banky problém? Pro hypotéku jdete stejně nakonec tam.

Ještě donedávna celá ekonomika fungovala na tom, čemu se říká value for money, užitek za peníze. Když si kupujeme věc nebo službu, která nám poskytuje užitek, platíme penězi. Tohle se v 21. století dramaticky mění. Value for money se dnes proměňuje na value for data, užitek za data. Před vámi teď leží chytrý telefon, v němž máte neuvěřitelné kvantum užitečných věcí, za které jste vůbec nemusel platit. Jsou to vyhledávače, možná i miliony stránek a miliony hodin hudby. Data se stala jakousi ropou nebo zlatem 21. století.

HN: Co to pro byznys znamená?

Kdo má dnes data, má největší hodnotu. Když se podíváte na top deset firem světa, zjistíte, že na špičce jsou firmy, které mají klientská data a umí je vytěžit. Když máte přímý vztah s klientem a ten vám důvěřuje, za peníze nebo data mu poskytujete nějaký užitek a ta data můžete dál zužitkovávat. Klienta znáte, víte, co mu nabídnout, a můžete mu prodat víc věcí a zvýšit jeho užitek i své příjmy. Proto je dnes v byznysu největší tlačenice u klienta. Každý chce být tam, kde je klient, aby měl jeho loajalitu a data.

HN: Co může banka udělat, aby si kontakt s klientem udržela?

Banky mají dvě možnosti. Buď úplně vzdát svou těsnou vazbu na klienty a odsunout se takříkajíc dozadu, do výrobny. Neboli posunout se do pozice produktové továrny, jak zaznělo v jednom dotazu na konferenci.

HN: Jak by to vypadalo v praxi?

V takovém případě by se z bank staly instituce, které se budou specializovat na takzvaný back office. Za pomocí digitálních technologií udržovat finanční produkty, které si lidé nakoupili. (Jde o část banky, která se zaměřuje převážně na základní činnosti typu provádění plateb, přijímání vkladů, poskytování a správy půjček či vedení účtů − pozn. red.) Tento obchodní model se ale může vyplatit jen tehdy, když jste procesně excelentní a máte know-how, jak tyhle obrovské procesy a produkty řídit. A když to děláte ve velkém. Umím si představit, že ve střední Evropě nebo Evropě může existovat velký poskytovatel této služby.

HN: Jaká je druhá možnost?

Tou je naopak tuhle zátěž odhodit, nechat někoho jiného, ať tuto službu dělá, a přiblížit se klientovi. Poskytovat mu špičkové poradenství spočívající v tom, že banka ví, kdo klient je, zná jeho plány do budoucna a bude pro něj připravovat řešení. Vedle poradenství mu pak poskytne příjemný a jednoduchý digitální zážitek, možnost zadat platbu či koupit nějaký finanční produkt. A to na nějakém digitálním zařízení. V dnešní době je to chytrý telefon, v budoucnu to možná budou nějaké hlasem ovládané brýle, to ještě uvidíme.

HN: Povede digitalizace a další změny k větší konsolidaci bankovního trhu? Třeba když se podíváme přímo na ten český.

Určitě uvidíme obrovskou konsolidaci v té výrobně, kterou jsem zmínil. Banky budou hledat cesty, jak vymístit obrovské útvary operací, té výrobní fabriky. Bude docházet buď k outsourcingu, kdy banky svěří tyto činnosti nějakým poskytovatelům, nebo k tomu, že banky budou zakládat společné podniky, takzvané mutualization. K tomu už dnes ve světě dochází, a to dokonce i v případě citlivých záležitostí, jako je řízení rizik nebo funkce typu know your customer (ověření totožnosti klienta − pozn. red.). V oblastech, kde bych to před pár lety nečekal, je to teď silný trend.

HN: Co mohou očekávat klienti?

Možná vznikne široká škála zajímavých poskytovatelů služeb. Vyhrávat budou podle mě ti, kteří poskytnou velmi jednoduchý a příjemný vizualizovaný zážitek na obrazovce mobilu a umožní nám obsluhovat finanční život prostřednictvím jednotlivých aplikací. Tam je pole otevřené jak velkým hráčům typu Google, Amazon a Facebook, tak malým fintechovým firmám. Je potom ale otázka, co s obrovským množstvím fintechových firem bude, zda si udrží samostatnost, nebo si ty zajímavé z nich koupí banky, což se už dnes ve světě děje. To je otázka, kterou lze těžko předpovědět.

HN: Budou mít technologické společnosti jednou vedle svých platforem i vlastní banku se vším všudy, která bude mít licenci, bude regulovaná a bude pod značkou Facebook či Google vést osobní účty či dávat hypotéky?

To si nemyslím, všechny trendy jdou spíš proti tomu. Uvedu příklad z automobilismu. Google, Uber a další měly ambice vstoupit do oblasti samořídících vozů, ale zjistili, že je pro ně daleko lepší spolupracovat s tím, kdo je umí vyrobit. Takže dnes navazují partnerství s tradičními automobilkami a vnáší do nich to, proč se brzy autu bude říkat computer na čtyřech kolech. V bankovnictví se podle mě stane přesně totéž. Myslím, že se technologické společnosti budou spoléhat na partnerství s tradičními bankami. Pokud si udrží příjemný vztah s klientem, budou mít větší marže, zisky a příjmy.

HN: V diskusi jste popsal, jak jste coby bankéř otevíral experimentální pobočku. Stála na sídlišti se spíše starší populací, ale byla velmi moderní. Proč jste ji tehdy takhle navrhli?

Chtěli jsme si vyzkoušet, jestli platí, že starší generace má větší mentální překážku vůči používání digitálních technologií. Výsledkem bylo příjemné zjištění, že pokud máte dobře natrénované zaměstnance ve znalosti mobilních aplikací, internetového bankovnictví, ale i schopnosti klientům vysvětlit, jak s tím pracovat, jste schopen drtivou většinu klientely relativně rychle přivést k využívání digitálních technologií. A to bez ohledu na věk. Průnik digitálních technologií není generační záležitost. Ze začátku možná existuje jakási psychologická bariéra, ale tu lze velmi snadno překonat. Naopak jsem byl svědkem toho, jak lidé, kteří už nechtěli mít s digitálními technologiemi nic společného, měli najednou radost, že je jejich ovládání příjemné a intuitivní a že jim šetří spoustu času.

HN: Další věc, o které jste mluvil, je možnost využít v bankovnictví blockchain, technologii bitcoinu. Jak to může vypadat? (Blockchain je decentralizovaný systém účtování, má podobu databáze transakcí, která se ukládá na mnoha nezávislých počítačích zároveň, nikdo ji tedy nekontroluje a nemůže ji zpětně měnit − pozn. red.)

Kryptoměn už dnes funguje po světě zhruba 1500 a další neustále přibývají. Je ale velkou otázkou, jestli jsou fenoménem, který přetrvá. Určitě s námi ale zůstane technologie, na které kryptoměny včetně bitcoinu běží. Blockchain se stane internetem hodnot, sítí či platformou, přes kterou spolu budeme moci bezpečně směňovat nějaké služby za peníze. Blockchain se už dnes používá pro zabezpečení hlasování bez potřeby toho, aby na něj dohlížela nějaká centrální autorita. Na blockchainu už proběhlo hlasování o rokenrolové síni slávy a v Estonsku se s jeho pomocí už hlasuje i ve volbách. V Americe se na blockchainovou platformu napojily domácnosti se solárními panely a nakupují s její pomocí přebytečnou energii.

HN: Jakou konkrétní podobu na sebe může blockchain vzít ve finančním světě?

Před dvěma lety proběhla velká transakce v podobě financování obchodu mezi Spojenými státy a Čínou za přítomnosti bank Wells Fargo a Commonwealth Bank of Australia. To je standardně velmi složitá operace náchylná k podvodu a chybám, přitom úspěšně proběhla celá na blockchainu. I samotní autoři tehdy říkali, že ještě uplyne nějaká doba, než se pro zprocesování transakcí tohoto typu stane blockchain běžnou technologií, už tehdy se ale tato síla ukázala v plném rozsahu.

Mohlo by vás zajímat

Čína zakázala 105 aplikací, včetně TripAdvisoru

 • Technologie
 • Civilizace
 • Právo a regulace
902
0
0

Facebook má zákaz přenášet evropská data do USA. Bude muset v EU skončit?

 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
984
0
1

Portland zakázal technologii rozpoznávání obličeje

 • Technologie
 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
1179
0
2

Které jurisdikce uznávají důkazy z blockchainu?

 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
 • Blockchain
2089
4
3

Čínský trestní soud využil důkazy uložené v blockchainu

 • Právo a regulace
 • Blockchain
1898
3
2

Trumpův plán, jak udržet USA na pozici lídra ve vývoji umělé inteligence

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
3888
2
1

Pavel Kysilka: Stojíme na křižovatce. Česko musí začít stavět na vynikajících vědcích,…

Domácí ekonomika se sice dotahuje na evropskou úroveň, v blízké budoucnosti ji však čeká nesnadná transformace. Výhoda levné pracovní síly se totiž pod tlakem robotizace a digitalizace rychle rozplývá. Klíčovými konkurenčními faktory se stávají hlavně vynikající vědci, flexibilní absolventi technických i humanitních škol...

 • Leadership a kultura
 • Právo a regulace
 • Smart education
4311
5
5

Podle studie o etických otázkách autonomní dopravy jsou nejpostradatelnější senioři

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smarty city
5404
3
2

Pavel Kysilka: Smějme se a zbohatneme

Produkční silou se naše firmy a celá ekonomika řadí do globální špičky. Ale příjmově – a to mzdou i zisky – patříme k podprůměru. Rozdíl mezi výrobním a příjmovým potenciálem Česka je jeden z nejhlubších na světě. Co dělat, aby se příjmový profil české ekonomiky konečně mohl rozesmát?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
4446
9
6

Pavel Kysilka: Finančním trhem zatřesou technologie a mileniálové

Finančním trhem v jeho dnešní podobě zatřesou dva faktory – technologie na čele s umělou inteligencí, robotikou a blockchainem. A generace mileniálů. V rozhovoru pro server Roklen24 to uvedl bývalý viceguvernér České národní banky a zakladatel 6D Pavel Kysilka.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
4369
5
4

Pavel Kysilka: Potřebujeme křemíkový kapitalismus

Evropa prohrává na poli technologických inovací a byznysu. Příznaky její sklerózy nabírají tragikomických rozměrů a hlubinné příčiny neumí nikdo pojmenovat.

 • Civilizace
 • Právo a regulace
3624
5
3

MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Blockchain
4388
1
0

Petr Beneš: Co Vy na to pane Švarc?

Časy se opět mění. Digitální ekonomika, mobilita, virtualizace, online svět, dematerializace produktů a služeb s sebou přinášejí řadu nových a staronových trendů i do oblasti obchodních vztahů, organizace práce a zaměstnanosti. Slyšeli jste už termíny jako shared economy (sdílená ekonomika), barter economy, gift economy nebo gig economy? Že ne? Tak se na ně pojďme podívat...

 • Smart finance
 • Právo a regulace
4704
5
2

Petr Beneš: Datová horečka stoupá! V osudí je virtuální zlato 21. století

Obchodní model minulého století by se při troše zjednodušení dal shrnout do rovnice = poskytování přidané hodnoty za platbu penězi. Jednadvacáté století nás posouvá zase o kus dál. Exponenciální techonologie spolu s ekonomicko-společenskými trendy jako jsou demokratizace...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
4970
4
1

Čínský monitorovací systém se doslova dostává zaměstnancům do hlavy

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
5428
4
0

Zločin předvídající umělá inteligence bude dohlížet na indické ulice

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
5334
2
2

Pavel Kysilka: Jed prosperity: Suroviny a dotace

Kde selhává selský rozum aneb Proč jsou dnes nejvyspělejšími ekonomikami světa ty, které nežijí opiové sny paragrafů, regulací, surovin a dotací?

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
7861
9
13

V Kalifornii začíná testování samořídících aut se vzdálenými lidskými operátory

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Právo a regulace
5864
6
2

Arizona schválila návrh zákona, jenž umožňuje platit daně Bitcoinem

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
5685
4
0

Pavel Kysilka: Způsobí PSD2 disrupci bankovnictví?

Před několika dny vstoupila v Česku prostřednictvím novely zakona o platebním styku směrnice EU „Revised Payment Services Directiv“ známá pod zkratkou PSD2. Mnozí od ní očekávají revoluci či přímo disrupci v bankovním sektoru a také zásadní hrozbu pro banky. Jsou tato očekávaní opravněná?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
6171
3
1

Petr Beneš: Brána bank dokořán

Komenský napsal svou Bránu jazyků dokořán, první moderní učebnici latiny, v roce 1631. Měla stovky stran a způsobila revoluci ve výuce jazyků po celém světě. Stovky stran má i nová směrnice platebního styku (2366/EU) z roku 2015, známá pod zkratkou PSD2. Ta už brzy způsobí největší revoluci v bankovnictví...

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
6521
7
3

Bude se umělá inteligence zodpovídat za svá rozhodnutí?

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
5007
1
2

„Zdaňme roboty“ hlásá Kalifornie

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6064
4
1

Online roboprávník vyřeší zadarmo vaše právní trable

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
6869
4
4

Konec právníků nejen v Čechách

Houstnoucí legislativní džungle všude na světě komplikuje život lidem, firmám i soudcům, skvěle ale živí armády právníků, a do nedávna navíc bránila tomu, aby jejich práci převzaly stroje. Až doteď. Díky obrovskému pokroku v umělé inteligenci v posledním roce...

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
7009
4
3

Google obvinil Uber z krádeže technologie samořídících aut

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6397
3
2

"Krisprový" boom svědčí o potenciálu genetického inženýrství

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
5647
4
1

Křemíkový Frankenstein

Giganti Silicon Valley pomohli stvořit Donalda Trumpa. A ten je teď sráží na kolena

 • Civilizace
 • Právo a regulace
6456
7
3

Elon Musk: Automatizace donutí vlády, aby zavedly univerzální základní příjem

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
6000
5
4

Larry Page investuje do projektů na létající auta

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6545
1
2

Odborníci předpovídají, že manželství s robotem bude legální kolem roku 2050

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6478
3
1

Google připravuje Wing Marketplace: dodávky jídla drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
7336
1
1

Autonomní auta: budoucí cíl hackerů?

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
8566
0
2

VR povzbudila chuť spoření na důchod

 • Smart finance
 • Právo a regulace
 • Virtuální realita
7232
2
3

Čína jako první vyzkouší na člověku modifikaci genů při léčbě rakoviny

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
5038
0
0

Šéf Uberu považuje Peking za budoucího konkurenta Silicon Valley

 • Civilizace
 • Právo a regulace
4127
0
0

Nesmyslná regulace vyhnala Uber a Lyft z texaského Austinu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Právo a regulace
5723
0
0

Ross je právník, který pracuje 7x24. Je totiž umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6048
1
1

Spolková rada přijala rezoluci o zákazu spalovacích motorů od roku 2030

 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6116
0
1
Zobrazit další články