Pavel Kysilka: Finančním trhem zatřesou technologie a mileniálové

Rozhovor pro zpravodajský portál Roklen 24, otázky kladli Michal Šoltés a Jaroslav Průcha, 16. ŘÍJNA 2018

Finančním trhem v jeho dnešní podobě zatřesou dva faktory – technologie na čele s umělou inteligencí, robotikou a blockchainem. A generace mileniálů. V rozhovoru pro server Roklen24 to uvedl bývalý viceguvernér České národní banky a zkladatel 6D Pavel Kysilka. „Nikdy jsem neměl neklidné spaní, když jsem sledoval, co dělá či nedělá naše přímá konkurence. Klid mne přešel, když jsem viděl potenciál a schopnosti, do kterých investovaly velké technologické firmy typu Google, Facebook, Amazon,“ dodal.

Jako bývalý člen bankovní rady České národní banky, jak se díváte na současný vývoj měnové politiky? Měnová politika se nyní v globálním měřítku normalizuje. Poslední dobou se často skloňuje pojem makro-obezřetnostní politiky, která v praxi znamená především regulaci finančního trhu. Regulace, kromě vyšší stability, s sebou zpravidla přináší i jisté náklady. Převládají v současné chvíli výhody nebo náklady regulace?

Měnová politika se nyní v globálním měřítku normalizuje po dekádě radikálních experimentů, které spustily centrální banky jako recept na řešení následků krize. Časově není tento exit z pokrizových opatření sladěn, Spojené státy mají náskok, ECB teprve přijde, my jsme někde mezi. Ale povaha toho exitu je shodná: opuštěni masivní emise zvané kvantitativního uvolňování ať v podobě nákupů soukromých nebo veřejných dluhových instrumentů ze strany centrálních bank popřípadě nákupu deviz jako v případě ČNB. A samozřejmě sice pomalý ale nezadržitelný nárůst úrokových sazeb, i když jejich hladina má stále daleko od normality: málokde vidíme jejich úroveň nad hladinou inflace.

Co musím ale zdůraznit, centrální banky vesměs svými neortodoxními politikami suplovaly nečinné vlády, zásadně zmírnily dopad krize, ale nevyřešily a ani nemohly, její příčiny. Ty třeba v jižním křídle Evropy existují dál a čekají na politicky odvážnější vlády nesvázané populismem či ideologií a možná až na příští krizi.

Poslední dobou se často skloňuje pojem makro-obezřetnostní politiky, která v praxi znamená především regulaci finančního trhu. Regulace, kromě vyšší stability, s sebou zpravidla přináší i jisté náklady. Převládají v současné chvíli výhody nebo náklady regulace?

Zvláště v Evropské měnové unii, která nasadila jednotný eurokabát ekonomikám s velmi rozdílnými charakteristikami a cyklem, musí mít každá země další efektivní nástroje, jak přibrzdit nebo přidat plyn. Jsou v podstatě dva: rozpočtová politika a právě makroobezřetní nástroje. Jako ilustraci si připomeňme příklad Irska před krizí. ECB šlapala nízkými sazbami na plyn kvůli pár líným ekonomikám politicky vlivných zemí. Ale Irsko potřebovalo naopak brzdit svůj přehřátý úvěrový trh včetně hypoték. To sice dělalo pomocí rozpočtové restrikce, ale ta má své limity, jak politické tak ekonomické. Irsko nesešláplo brzdu regulace, která by banky přiměla zchladit svoji nenasytnost a apetit třeba zásadním zpřísněním loan-to-value a dalšími obezřetnostními limity. Výsledek známe.

Tím se přikláním k potřebě využívání makroobezřetnostních nástrojů. Ale ptáte-li se, zda regulace v euroatlantickém světě v dnešní podobě sehrává pozitivní úlohu nebo spíše ne, pak říkám, že rozhodně ne. Každá finanční instituce podléhá regulaci z více domácích a nadnárodních institucí, a ta je nutně nekoordinovaná a vnitřně rozporná. Dále -  je tak složitá, že představuje nové a vážné riziko svého druhu. Má i řadu iracionálních a škodlivých prvků. A konečně, je neuvěřitelně nákladná. A to nemyslím jen přímé náklady regulačních orgánů a regulovaných bank. Ještě větší jsou náklady ušlých příležitostí a zdeformovaných alokací finančních zdrojů.

Když se bavíme o finančním trhu, co je jeho (nebo bankovního sektoru) největší výzva v následujících letech? Jak digitální technologie a dostatečný kapitál velkých firem mění podmínky pro banky?

Finančním trhem v jeho dnešní podobě zatřesou dva faktory: technologie na čele s umělou inteligencí, robotikou a blockchainem. A generace mileniálů. Nikdy jsem neměl neklidné spaní, když jsem sledoval, co dělá či nedělá naše přímá konkurence. Klid mne přešel, když jsme viděl potenciál a schopnosti, do kterých investovaly velké technologické firmy typu Google, Facebook, Amazon...Ty budou disruptory spíše než malé i když často velmi zajímavé fintechy. Telca by mohla čeřit vodu také, mají data, o jakých se bankám ani nezdá, ale jejich vnitřní kultura a vlastníci jsou pro ně koulí na noze. Bankovnictví bude vzkvétat, ale banky až na osvícené výjimky spíše živořit, než zmizí z mapy úplně. Tak to ale bylo vždycky: z výrobců loučí a svíček se nestali výrobci žárovek, z chovatelů koní producenti aut. Disruptory jsou ti, kterým je vlastní disruptivní technologie a nové obchodní modely.

Současný český ekonomický model naráží na své limity a mezi odborníky je dlouhodobě slyšet názor o nutnosti investic do lepšího infrastruktury nebo například vzdělání. Pokud není ve schopnostech státu takový veřejný statek poskytnout, neměl by na řadu přijít soukromý sektor, například v podobě PPP projektů?

Na PPP nevěřím, nikde není řešením, až na nezajímavé výjimky typu vězeňství. Jednadvacáté století potřebuje celoživotní vzdělávání, které bude vedle základních znalosti rozvíjet sociální dovedností, konkrétně dva až tři jazyky, schopnost otevřené komunikace, spolupráce, vyhledávání a třídění informací a soužití s technologiemi.

Česká školská legislativa poskytuje velmi široký prostor pro rozmanité modely výuky a to, že stále převládá model skvělý pro devatenácté století, je vinou většinově konzervativní části rodičů a zřizovatelů a neosobností v čele příliš mnoha škol a v kabinetech. Potřebujeme dostat nejlepší z mladých lidí na pedagogické fakulty a do škol. Proto potřebujeme nejlepší platy právě pro učitele a učitelky, zhruba na dvojnásobku těch dnešních. A dobrý systém rozvoje učitelů a jejich hodnocení. Kde na to vzít? Propuštěním 70 procent úředníků státní byrokracie a jejich nahrazením digitální státní správou. V té jsme na předposledním místě v EU, což se dalo pochopit v situaci, kdy premiér neumí slovo anglicky, ale hůře se to chápe, když premiér mluví plynule třemi jazyky a úspěšně si osahal, co znamená svět podnikání a práce v jednadvacátém století.

Na závěr spekulativní otázka, kdo si myslíte, že bude nový člen bankovní rady? A koho byste vy osobně preferoval?

Nespekuluji ani na finančních trzích, ani na trhu politických tahů činitelů země. Přivítám kohokoliv, kdo v sobě kloubí teoretické zázemí pro měnovou politiku a regulaci s dostatečnou praktickou zkušeností a je zároveň velmi kredibilní a komunikačně zdatnou osobností. Ať si o nich myslíme, co chceme, zatím všichni tři prezidenti v této oblasti konali velmi odpovědně a zaslouží kredit. Doufám, že tato tradice vydrží.

Mohlo by vás zajímat

Čína zakázala 105 aplikací, včetně TripAdvisoru

 • Technologie
 • Civilizace
 • Právo a regulace
901
0
0

Facebook má zákaz přenášet evropská data do USA. Bude muset v EU skončit?

 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
983
0
1

Portland zakázal technologii rozpoznávání obličeje

 • Technologie
 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
1178
0
2

Které jurisdikce uznávají důkazy z blockchainu?

 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
 • Blockchain
2089
4
3

Čínský trestní soud využil důkazy uložené v blockchainu

 • Právo a regulace
 • Blockchain
1897
3
2

Trumpův plán, jak udržet USA na pozici lídra ve vývoji umělé inteligence

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
3885
2
1

Pavel Kysilka: Stojíme na křižovatce. Česko musí začít stavět na vynikajících vědcích,…

Domácí ekonomika se sice dotahuje na evropskou úroveň, v blízké budoucnosti ji však čeká nesnadná transformace. Výhoda levné pracovní síly se totiž pod tlakem robotizace a digitalizace rychle rozplývá. Klíčovými konkurenčními faktory se stávají hlavně vynikající vědci, flexibilní absolventi technických i humanitních škol...

 • Leadership a kultura
 • Právo a regulace
 • Smart education
4311
5
5

Podle studie o etických otázkách autonomní dopravy jsou nejpostradatelnější senioři

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smarty city
5403
3
2

Pavel Kysilka: Smějme se a zbohatneme

Produkční silou se naše firmy a celá ekonomika řadí do globální špičky. Ale příjmově – a to mzdou i zisky – patříme k podprůměru. Rozdíl mezi výrobním a příjmovým potenciálem Česka je jeden z nejhlubších na světě. Co dělat, aby se příjmový profil české ekonomiky konečně mohl rozesmát?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
4445
9
6

Pavel Kysilka: Data jsou ropou 21. století, mají dnes největší hodnotu. Světové top…

Navzdory vášni pro technologie se Pavel Kysilka od bankovnictví neodpoutal a o jeho prolínání s digitálním světem hojně píše a přednáší. O proměně bankovnictví v době technologických firem promluvil i na konferenci Banking in Motion 2018, kterou pořádala Česká bankovní asociace a jejímž mediální partnerem byly Hospodářské noviny.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
4415
2
8

Pavel Kysilka: Potřebujeme křemíkový kapitalismus

Evropa prohrává na poli technologických inovací a byznysu. Příznaky její sklerózy nabírají tragikomických rozměrů a hlubinné příčiny neumí nikdo pojmenovat.

 • Civilizace
 • Právo a regulace
3623
5
3

MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Blockchain
4387
1
0

Petr Beneš: Co Vy na to pane Švarc?

Časy se opět mění. Digitální ekonomika, mobilita, virtualizace, online svět, dematerializace produktů a služeb s sebou přinášejí řadu nových a staronových trendů i do oblasti obchodních vztahů, organizace práce a zaměstnanosti. Slyšeli jste už termíny jako shared economy (sdílená ekonomika), barter economy, gift economy nebo gig economy? Že ne? Tak se na ně pojďme podívat...

 • Smart finance
 • Právo a regulace
4702
5
2

Petr Beneš: Datová horečka stoupá! V osudí je virtuální zlato 21. století

Obchodní model minulého století by se při troše zjednodušení dal shrnout do rovnice = poskytování přidané hodnoty za platbu penězi. Jednadvacáté století nás posouvá zase o kus dál. Exponenciální techonologie spolu s ekonomicko-společenskými trendy jako jsou demokratizace...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
4969
4
1

Čínský monitorovací systém se doslova dostává zaměstnancům do hlavy

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
5428
4
0

Zločin předvídající umělá inteligence bude dohlížet na indické ulice

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
5334
2
2

Pavel Kysilka: Jed prosperity: Suroviny a dotace

Kde selhává selský rozum aneb Proč jsou dnes nejvyspělejšími ekonomikami světa ty, které nežijí opiové sny paragrafů, regulací, surovin a dotací?

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
7861
9
13

V Kalifornii začíná testování samořídících aut se vzdálenými lidskými operátory

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Právo a regulace
5861
6
2

Arizona schválila návrh zákona, jenž umožňuje platit daně Bitcoinem

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
5685
4
0

Pavel Kysilka: Způsobí PSD2 disrupci bankovnictví?

Před několika dny vstoupila v Česku prostřednictvím novely zakona o platebním styku směrnice EU „Revised Payment Services Directiv“ známá pod zkratkou PSD2. Mnozí od ní očekávají revoluci či přímo disrupci v bankovním sektoru a také zásadní hrozbu pro banky. Jsou tato očekávaní opravněná?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
6171
3
1

Petr Beneš: Brána bank dokořán

Komenský napsal svou Bránu jazyků dokořán, první moderní učebnici latiny, v roce 1631. Měla stovky stran a způsobila revoluci ve výuce jazyků po celém světě. Stovky stran má i nová směrnice platebního styku (2366/EU) z roku 2015, známá pod zkratkou PSD2. Ta už brzy způsobí největší revoluci v bankovnictví...

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
6521
7
3

Bude se umělá inteligence zodpovídat za svá rozhodnutí?

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
5007
1
2

„Zdaňme roboty“ hlásá Kalifornie

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6063
4
1

Online roboprávník vyřeší zadarmo vaše právní trable

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
6869
4
4

Konec právníků nejen v Čechách

Houstnoucí legislativní džungle všude na světě komplikuje život lidem, firmám i soudcům, skvěle ale živí armády právníků, a do nedávna navíc bránila tomu, aby jejich práci převzaly stroje. Až doteď. Díky obrovskému pokroku v umělé inteligenci v posledním roce...

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
7009
4
3

Google obvinil Uber z krádeže technologie samořídících aut

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6396
3
2

"Krisprový" boom svědčí o potenciálu genetického inženýrství

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
5646
4
1

Křemíkový Frankenstein

Giganti Silicon Valley pomohli stvořit Donalda Trumpa. A ten je teď sráží na kolena

 • Civilizace
 • Právo a regulace
6456
7
3

Elon Musk: Automatizace donutí vlády, aby zavedly univerzální základní příjem

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
6000
5
4

Larry Page investuje do projektů na létající auta

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6542
1
2

Odborníci předpovídají, že manželství s robotem bude legální kolem roku 2050

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6477
3
1

Google připravuje Wing Marketplace: dodávky jídla drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
7336
1
1

Autonomní auta: budoucí cíl hackerů?

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
8566
0
2

VR povzbudila chuť spoření na důchod

 • Smart finance
 • Právo a regulace
 • Virtuální realita
7231
2
3

Čína jako první vyzkouší na člověku modifikaci genů při léčbě rakoviny

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
5037
0
0

Šéf Uberu považuje Peking za budoucího konkurenta Silicon Valley

 • Civilizace
 • Právo a regulace
4125
0
0

Nesmyslná regulace vyhnala Uber a Lyft z texaského Austinu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Právo a regulace
5723
0
0

Ross je právník, který pracuje 7x24. Je totiž umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6047
1
1

Spolková rada přijala rezoluci o zákazu spalovacích motorů od roku 2030

 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6116
0
1
Zobrazit další články