Jan Handl, 04. 10. 20
Společnost Facebook se vyjádřila, že možná bude muset ukončit své působení v Evropě. Důvodem jsou nové regulace, které mohou ovlivnit to, jak převádí data z Evropské unie do Ameriky.
Společnost podala 10. září čestné prohlášení u Irského nejvyššího soudu, ve kterém zpochybnila předběžný příkaz vydaný irskou Komisí pro ochranu dat (DPC). V něm bylo Facebooku vyhrožováno, že kvůli nedostatečné bezpečnosti soukromí uživatelů mu bude zablokována možnost přenášet údaje z EU do USA.
Tento předběžný příkaz byl zaslán irskou Komisí pro ochranu dat Facebooku na konci srpna 2020. Jedná se tak o první významný krok, který EU učinila k prosazení červencového rozhodnutí o přenosu dat Evropského nejvyššího soudu. Toto rozhodnutí omezuje způsob, jakým mohou společnosti jako Facebook posílat osobní informace o Evropanech na území USA. Bylo totiž zjištěno, že Evropané nemají žádný účinný způsob, jak si poradit s americkým vládním dohledem.
„V případě, že by se na žadatele vztahovalo úplné pozastavení přenosu údajů do USA, jak se jeví to, co navrhuje Komise pro ochranu dat, pak žadateli není jasné, jak by za těchto okolností mohl poskytovat služby Facebooku a Instagramu v EU,“ napsala Yvonne Cunnane, irská vedoucí oddělení ochrany údajů společnosti Facebook v Irsku s tím, že Facebook má v Evropě měsíčně 410 milionů aktivních uživatelů.
Aby společnost mohla předběžnému příkazu vyhovět, pravděpodobně by musela z velké části přepracovat své služby. Pokud se tak nestane, má komise pravomoc pokutovat Facebook až do výše 4 % jeho ročních příjmů, tj. 2,8 miliardy dolarů.
Mluvčí Facebooku však popřel, že by tento fakt představoval hrozbu pro stažení společnosti z EU. „Nehrozí, že se stáhneme z Evropy. Právní dokumenty podané u Irského nejvyššího soudu jen stanovují prostý fakt, že Facebook a mnoho dalších společností, organizací a služeb spoléhá při svém provozu na přenos dat mezi EU a USA,“ uvedl ve svém prohlášení. „Nedostatek bezpečných a legálních mezinárodních přenosů dat by poškodil ekonomiky a brzdil růst evropských podniků založených na datech, a to právě ve chvíli, kdy se snažíme zotavit z COVID-19,“ dodal.
Předběžný příkaz je každopádně vítězstvím evropských aktivistů za oblast ochrany soukromí, kteří po většinu posledního desetiletí hájí před regulačními orgány a soudy své stanovisko, že jejich data by neměla být zasílána do USA, protože by mohla být tajně předána místní vládě.
Tento případ je také varováním pro velké technologické společnosti působící v Evropě a pro transatlantický obchod jako takový. Ačkoli se příkaz nyní vztahuje pouze na Facebook, jeho případ může být jen prvním v řadě ostatních společností, které budou brzy čelit podobným příkazům.
Uvedené rozhodnutí irské Komise pro ochranu dat, byť jen předběžné, znamená zásadní posun ve více než dvou desetiletích sporů mezi EU a USA ohledně transatlantických toků dat. V roce 2015 sice Nejvyšší soud EU zrušil hlavní právní mechanismus pro předávání těchto informací do USA. Hrozba však byla jen teoretická – žádná společnost ve skutečnosti příkaz k zastavení zasílání osobních údajů nedostala a toky dat se tak nikdy nezastavily. Zda nyní bude situace jiná, závisí na mnoha faktorech.
V současnosti EU jedná s USA o přepracování stávajícího dokumentu (Štít na ochranu soukromí) pro přenos dat mezi těmito dvěma kontinenty. Evropská komise dále tvrdí, že aktualizuje jazyk standardních smluvních doložek. Není však stále jasné, jak přesně by tyto aktualizace obavy z amerického dohledu řešily.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.