Martin Kysilka, 20. ŘÍJNA 2017
V čem je problém: Miliony lidí na světě stále trpí nedostatkem jídla. Z hladu denně zemřou buď dvě z 10 tisíc lidí nebo čtyři z 10 tisíc dětí. Jednou z hlavních příčin hladomorů je buď neúrodná půda anebo velké opakující se neúrody v důsledku přírodních katastrof (sucho, živelní pohroma, infekční onemocnění klíčových plodin).
Řešení: Finští vědci učinili velký krok vpřed v boji s hladomorem a představili světu novou metodu výroby jídla za pomocí elektřiny. Pokud se jejich technika ujme, má potenciál zasadit poslední úder hladomoru v rozvojových zemích.
Tým finských vědců vytvořil potravinu ze speciálních jednobuněčných proteinů dostatečně vydatných, aby nutričně uspokojily lidský organismus. Důležité ale je, že potravinu lze připravit pouze za pomocí elektřiny (z obnovitelných zdrojů), vody, oxidu uhličitého a mikrobů. Projekt je tedy téměř nezávislý na okolním prostředí.
Toto syntetické jídlo vzešlo ze spolupráce Lappeenranta University of Technology (LUT) a VTT Technical Research Centre of Finland a jejich společného projektu Food From Electricity project (Jídlo z elektřiny). Cílem těchto dvou institucí je vyřešit světový hlad.
Finští vědci tuto superpotravinu vytvořili tak, že mix syrových materiálů vystavili elektrolýze ve speciálním proteinovém bioreaktoru. Uvnitř bioreaktoru prochází elektrický proud tekutinou obsahující ionty. Tento proces vytvoří prášek, jenž obsahuje 50% proteinů a 25% karbohydrátů. Konzistence se pak dá při výrobě různě upravovat za pomocí mikrobů.
Dalším krokem je podle vedoucího vědce VTT Juha-Pekka Pitkänena celkově zdokonalit systém a to zejména bioreaktor. V současné době má totiž bioreaktor velikost pouhého šálku kávy a vyprodukování jednoho gramu proteinu tak trvá dva týdny. Už nyní je však tento proces efektivnější, než je například fotosyntéza. Plně funkčního bioreaktoru se podle odhadu Pitkänena dočkáme za deset let.
Dopad: Biorektory na výrobu jídla jako je tento, jsou velmi silnou zbraní v boji se světovým hladem a nedostatkem potravin. S vývojem těchto technologií budeme brzy schopni nasytit všechny hladové nazávisle na tom, kde žijí – dokonce i v nehostinných, suchých pouštích. Jediné co je potřeba je vzduch a elektřina, kterou je možno vyrobit obnovitelnými způsoby.
Takovéto projekty mají dokonce i potenciál globálně snížit emise a to tím, že klesne poptávka po hospodářských zvířatech a jejich krmivech. V současné době totiž masný průmysl produkuje 14% - 18% světových emisí skleníkových plynů.
Originální článek