Jan Handl, 22. 06. 20
Společnost Blockchain Advisory představila vyčerpávající analýzu legislativy několika států, týkající se přípustnosti důkazů zaznamenaných na blockchainu u soudů. Některé právní systémy pro blockchain tvoří zvláštní zákony, jiné upravují stávající právní normy či vysvětlují veřejnosti, jak jsou starší zákony aplikovatelné na blockchain.
Federální vláda Spojených států amerických nevyužila svou ústavní pravomoc ke změně právních předpisů upravujících přípustnost důkazů na blockchainu u soudu a jednotlivé státy mohou vydávat a provádět vlastní právní předpisy. Federální pravidla pro uznávání důkazů akceptují originální listiny, záznamy nebo fotografie.
Několik amerických států zregulovalo blockchain zavedením své vlastní legislativy a pravidel, zejména s ohledem na mantinely u kryptoměn. Stát New York byl první, přičemž nyní implementovalo svá vlastní pravidla a předpisy pro virtuální měny 32 států. Státy Illinois, Vermont, Virginie, Washington, Arizona, New York a Ohio schválily nebo zavedly právní předpisy, které dokonce konkrétně upravují přípustnost důkazů z blockchain u soudu.
V Illinois vstoupil v lednu letošního roku v platnost zákon č. 3575 o blockchainových technologiích. Upravuje používání technologií blockchainu v transakcích, stanovuje omezení a také definuje pojmy jako blockchain a elektronický záznam. Zákon stanoví, že „chytré smlouvě, záznamu nebo podpisu nelze popřít právní účinek nebo vykonatelnost pouze proto, že byl použit k jejímu vytvoření, uložení nebo ověření blockchain“.
Vermontský zákon House Act 868, neboli zákon týkající se hospodářského rozvoje, přijatý v červnu roku 2016, obsahuje část věnovanou uznání platnosti blockchainových záznamů a jejich přípustnosti u soudu. Zákon v zásadě potvrzuje digitální záznamy elektronicky uložené na blockchainu za přípustné. Ve Virginii byl „blockchainový zákon“ House Bill 2415 v návrhu předložen 1. září 2019, dosud nebyl schválen a zatím neplatí. Nicméně by měl vypadat podobně jako vermontský zákon House Act 868. Ve státě Washington nabyl účinnosti Senate Bill 5638 28. července 2019. Zákon definuje elektronický záznam jako „záznam generovaný, sdělený, přijatý nebo uložený elektronickými prostředky pro použití v informačním systému nebo pro přenos z jednoho informačního systému do druhého“. Elektronickým záznamům pak nelze odepřít právní účinek, platnost nebo vymahatelnost z důvodu, že jsou generovány, sdělovány, přijímány nebo ukládány pomocí DLT (distributed ledger technology).
Pozměněný arizonský zákon House Bill 2417 vstoupil v platnost 29. března 2017 a týká se elektronických transakcí, podpisů či smluv a poskytuje právní jistotu, pokud jde o jejich vymahatelnost a platnost. Ve státě New York jsou ve hře zákony Assembly Bill 1683 a Senate Bill 4142 a jejich návrhy vypadají prakticky stejně jako arizonský zákon o elektronických podpisech a záznamech. Zmíněné zákony či jejich návrhy obsahují stejná ustanovení týkající se uznávání elektronických podpisů a smluv zajištěných prostřednictvím blockchainu a platnosti chytrých smluv. V Ohiu je v návrhu zákon Senate Bill 300 od května 2018 a jeho cílem je změna zákona o elektronických transakcích, zatím obsahuje ustanovení, že „záznamu nebo podpisu nelze upřít právní účinek nebo vykonatelnost pouze proto, že je v elektronické podobě“.
Vůbec prvním soudem na světě, který přijal důkazy zaznamenané na blockchainu byl v červnu roku 2018 internetový soud v čínském Chang-čou a šlo o spor o znovupublikování novinového článku bez povolení. Z konečného rozsudku jednoho z internetových soudů zřízených v Číně bylo zřejmé, že tato země provalila hráz přípustnosti důkazů z blockchainu u soudů po celém světě a už nyní pobíhá v Číně mnoho soudních sporů online. Čínský zákon také upravuje přípustnost důkazů o blockchainu a uvádí, že elektronické údaje předložené zúčastněnými stranami, pokud jsou shromažďovány prostřednictvím elektronického podpisu, blockchainu a jiných důkazů, ověřené a chráněné proti neoprávněným zásahům, mohou být internetovým soudem prohlášeny za pravé. To v zásadě potvrzuje rozhodnutí internetového soudu v Chang-čou z roku 2018 a rozšiřuje pravidla stanovená v tomto nařízení na další internetové soudy.
30. října 2019 pekingský internetový soud rozhodl o svém prvním řízení zahájeném žalobci ByteDance, mateřskou společností TikTok proti firmě stojící za aplikací HuoPai. TikTok je mobilní aplikace umožňující nahrávání a sdílení krátkých videí. Baidu Technologies vyvinula velmi podobnou aplikaci s názvem HuoPai a použila jedno z videí původně nahraných na TikTok bez svolení a dokonce svým uživatelům nabídla možnost toto video stáhnout. Společnost ByteDance zažalovala konkurenta online a požadovala náhradu škody. Jednání bylo také vedeno online a soud dokonce přijal digitální důkazy zaznamenané na blockchainu. Platforma třetí strany Zhongjing Tianping Technology prokázala, že video bylo odcizeno, takže soud mohl shledat Baidu vinným z porušení autorských práv.
Ve Velké Británii běží pilotní projekt, na jehož základě by DLT (distributed ledger technology) sloužila k bezpečnému uchování digitálních důkazů již od srpna roku 2018. Do potřebné modernizace soudů byla investována už víc než miliarda liber a jejím konečným cílem je digitalizace soudnictví, eliminování zbytečného papírování, zefektivnění procesů a usnadnění přístupu k informacím. Prostřednictvím tohoto systému by měl být vytvářen digitální kontrolní záznam o tom, jak jsou digitální důkazy vytvářeny, zpřístupňovány a upravovány, kterým subjektem a odkud. V listopadu loňského roku právní experti začali řešit legislativu související s kryptoměnami a právnický panel potvrdil platnost chytrých smluv. V zásadě lze chytrou smlouvu interpretovat a vymáhat pomocí běžných a zavedených právních norem. Pokud je vyžadován jejich písemný podpis, může být tento požadavek splněn použitím zabezpečeného elektronického klíče.
Italský parlament schválil v lednu roku 2019 zákon 12/2019, který potvrdil právní platnost inteligentních smluv a DLT. Zajímavá je italská definice DLT, uvedená v tomto zákoně: „Technologie a informační protokoly, které používají sdílený, distribuovaný, replikovatelný, současně přístupný, architektonicky decentralizovaný registr na kryptografickém základě, který umožňuje registraci, ověření, aktualizaci a archivaci dat, a to jak volně tak kryptograficky chráněnými, které jsou ověřitelné každým účastníkem a nelze je měnit ani modifikovat.“ Právní účinek má i časové elektronické razítko, elektronický podpis a chytré smlouvy, pokud jsou smluvní strany správně digitálně identifikovány.
Krátké exkurzy do změn v právních systémech výše uvedených zemí ukazují vývoj směrem k uznávání důkazů z blockchainu u soudů a nástup chytrých elektronických smluv. Klíčové termíny jsou v zákonech podrobně definovány, jde hlavně o DLT, kryptoměny a digitální podpisy. Přesto, že se v mnohých zemích blockchain dostátá do legislativy, soudy ho zatím kromě Číny neuznávají.
Zdroj: https://bca.com.mt/blockchain_court_evidence/