Maria Staszkiewicz: Krásné nové peníze

Maria Staszkiewicz, výkonná ředitelka České fintechové asociace (ČEFTAS), z Indexu Lidových novin 9. ŘÍJNA 2017

Budoucnost financí už není v našich peněženkách, ale zašifrovaná v našich mobilech.

Spekulanti vládnou trhům, banky opustily svou funkci, celý mízní systém kapitalismu se rozbil a pacient začíná kolabovat. Finance, jak je známe, hledají nový význam a jejich novou evoluční fázi přinesou moderní technologie. O tom, jak už brzy budou vypadat peníze, vedli společnou diskusi v sobotu 7. října na Hackers Congressu v pražském sídle neziskové organizace Paralelní polis český fintech, finančníci, právníci, anarchisté i vedení naší centrální banky.

Vydělat na každém automobilu, který sjede z výrobní linky dva a čtvrt milionu korun není špatné, i pokud jste luxusní značka, jako je Porsche. Škoda Auto loni, ve svém zatím nejlepším roce v historii, vydělala na každém prodaném voze zhruba stokrát méně. Pohledem do ekonomických výsledků ale zjistíme, že v onom zázračném roce 2008 vydělala ikonická značka šestkrát víc obchodováním s akciemi než prodejem krásných sporťáků. Nikoli bezdůvodně se proto tehdy Porsche říkalo hedgeový fond s automobilkou navíc.

Automobilka se skutečně chovala jako spekulační fond a jejím ambiciózním cílem bylo převzít celý koncern Volkswagen. A to pro nic menšího než pro staré rodinné vazby a spory v rodinách Porsche a Piëch, které vlastnily v obou firmách klíčové balíky akcií. Mistrně připravována akce tehdy kvůli finanční krizi dopadla přesně naopak – dravec Porsche se naopak stal kořistí koncernu Volkswagen, na celé transakci vydělal rodinný klan, nebo především jeho vítězná část, a případ kvůli podezření z nelegálních spekulací prověřovaly německé úřady.

Ekonomičtí novináři by možná situaci popsali jako „bob“, tedy „bored of banking“ neboli znudění bankovnictvím. Oblíbená zkratka se dnes běžně používá pro nezájem veřejnosti o každý další skandál ze světa financí, kterých uplynulých deset let přineslo nespočet. Častokrát vypráví téměř identický příběh chamtivého top manažera, který se s vidinou rychlého zisku vzdává skutečného podnikání a místo něho se pouští do spekulativní výroby peněz.

Příklad Porsche ukazuje, jak je finanční systém těžce nemocný. Místo aby sloužil vzniku a expanzi nových firem, slouží sám sobě na jejich úkor. Ekonomie na to dokonce má nový pojem „financializace“, který popisuje rostoucí velikost a význam finančního odvětví, přičemž dusí ta skutečně produktivní.

Banky jsou příliš velké, aby jim politici dovolili zkrachovat, a zároveň natolik vlivné, aby se bránily přísnějšímu dohledu, jak jsme viděli po finanční krizi. Nikým nevolení centrální bankéři tištěním peněz a kouzly s úrokovými sazbami fakticky řídí celá hospodářství, rozhodují o úspěchu a neúspěchu vlád, firem i živobytí jednotlivců, jak jsme viděli na vlastní kůži s českou korunou. Peníze se odtrhly od své funkce ukazatele hodnoty a o tom, kolik co stojí v obchodu na rohu, rozhodují spekulanti v mrakodrapech tisíce kilometrů daleko, jak vidíme každý den.

Jak ukázaly marné snahy amerického hnutí Occupy Wall Street či španělských Indignados, finance neuzdraví volání ulice po morální obnově, ani Bernie Sanders či Donald Trump. Tentokrát revoluci, potichu a mimo titulky hlavních zpráv, přinesou moderní technologie.

Diagnóza: banka
Nečekané přiznání přišlo nedávno od Christine Lagardeové, generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF), který se více než 70 let se smíšenými výsledky snaží zajistit finanční stabilitu globalizovaného světa. Na konferenci v Londýně ve svém projevu provedla bankéře hlavním městem financí, jak si ho představuje v roce 2040. Nebavila hosty teoretickou úvahou, zda se novým dravcům podaří přemalovat fasádu City, nejvlivnější žena světa ukazovala, jak malé firmy, známé jako fintech, přebudují město pomocí umělé inteligence, virtuálních měn a nových obchodních modelů.

Účastnici pomyslné procházky, jejichž teplá místa moderní technologie ohrožují, museli uznat i cynický smysl pro humor francouzské šarmantní první dámy světových financí. Lagardeová svůj proslov pojmenovala dvojsmyslně „Překrásný nový svět“, což v sobě skrývá odkaz na dvě literární díla. Díky technologiím se můžeme ocitnout v krásném shakespearovském statečném novém světě plném cudných (finančních) vynálezů. Nebo se vydat cestou antiutopického románu Aldouse Huxleyho, kde pokrok věští konec civilizace, i když možná jen té, kterou milují dnešní finančníci a bankéři.

Banky v uplynulých desetiletích připomínaly právě koncern Porsche. Jen 15 procent peněz, čili výrobní kapacity, největších finančních institucí teče k podnikům na posílení jejich činnosti. Zbytek produkční linky zabírá obchodování na finančních trzích, kde banky zprostředkovávají a samy se účastní nákupu akcií, dluhopisů, nemovitosti či jiných výnosných aktiv. Zisk v ekonomice tak stále více nevzniká díky přidané hodnotě ze služeb, prodeje zboží či zaměstnávání lidí, ale hrou v kasinu s finančními žetony. I deset od krize velké finanční instituce nepodporuji hospodářský růst, ale bohatnutí bohatých.

Na nezájmu bank poskytovat služby méně bohatým zákazníkům se dá i vydělávat. Přesně na tom svůj obchodní model staví fintechové firmy. Jen od letošního května do června na to získaly pět miliard dolarů investic, o 40 procent více než za stejné období loňského roku. Zatím to nestačí, aby banky, které jen v USA vydělaly loni přes 170 miliard dolarů, ztratily svou pozici hegemona. Rostoucí zájem investorů ale jasně ukazuje, že malé firmy jsou schopné nabídnout služby, které pro banky přestaly být zajímavé nebo jejich nabídka není přijatelná pro běžného člověka.

Bankéři dnes skoro zapomněli na svou skutečnou úlohu – propojovat ty, kdo chtějí zúročit své ladem ležící peníze, s těmi, kdo chtějí uskutečnit své podnikatelské sny. Namísto nich to dnes dělají právě fintechové firmy, když propojují třeba online společnosti s nízkým obratem, a tudíž malým ziskem pro banku, s investory, kteří odkoupí jejich pohledávky. Díky tomu jim zajistí tok peněz na každodenní podnikání. Takzvaný peer-to-peer model podobně funguje i pro půjčky mezi lidmi.

Hlavní cíl bank dnes není půjčovat peníze, ale přivázat si klienta, a především v Česku z něho pak udělat onoho pověstného „oslíčka“. Poplatky za služby bank u nás sice několik let mírně klesají, ale každý z nás za ně každoročně stále zaplatí přibližně čtyři tisíce korun a jinde často ještě více. Zbytečně utrácíme za služby, které lze díky technologiím poskytnout lépe, levněji a rychleji. Některé fintechové firmy tak utočí na tuto nešťavnatější kořist v cenících finančních domů, především poplatky za převody, platby či výběry peněz. A to dnes zejména ty mezinárodní, které klienty stále přijdou na nemalé peníze.

Poté, co začaly fintechové startupy přicházet s reálnou konkurenční nabídkou platebních služeb, dostaly se rychle do povědomí i těch největších hráčů. Zatím ale nesplnily naděje vkládané do nich před pár lety, i dost naivní očekávání, že vznikne „Uber“ finančního systému. Není to tak snadné, na rozdíl od taxislužby se špatnou pověstí jsou finance odvětvím s desítkami odlišných služeb, především pak mladé firmy mohou zatím jen snít o kapitálu a databázích klientů, jimiž disponuji tradiční instituce. Mohou si však připsat alespoň dva úspěchy. Vrací finančním službám jejich původní cíl – sloužit zákazníkovi, a nikoli spekulacím a nepřiměřeným ziskům. A jsou to ony, ne tradiční hegemoni, kdo ukazuje cestu k jejich proměně v budoucnu.

Digitální koruna?
Víte, jak vznikají peníze? Většina z nás obrátí při této otázce zrak do centra Prahy, kde už od první republiky sídlí Státní tiskárna cenin a kde se rodí české bankovky. Dříve se přenášely tunelem do tehdejšího sídla centrální banky, dnes urazí krátkou, ale vysoce střeženou cestu několika set metrů do pevnosti České národní banky na Příkopě. Poučenější z nás si uvědomí, že hotovost tvoří jen malou část toho, čemu ekonomové říkají peněžní zásoba, v Česku jen přibližně 15 procent, většina z ní je v nemateriální podobě. A zpravidla vystudovaní ekonomové si vzpomenou, že větší část oné nemateriální zásoby vytvářejí samotné komerční banky. Zjednodušeně řečeno, pokaždé když někomu dají úvěr, na bankovní účet dlužníka se zapíše vklad, z něj zase jeho banka někomu půjčí a enter: v oběhu jsou nové peníze!

Jednou z velkých inspirací jsou takzvané kryptoměny a z nich nejznámější bitcoin. Alternativní „peníze“, existující jen v digitální podobě, vedly některé centrální banky třeba ve Skandinávii, nebo dokonce i proslulou a úctyhodnou Bank of England k úvahám o zavedení vlastní digitální měny. Nejde jim ale o podobu peněz, tedy papír versus plastová kartička či mobil, ale jejich dostupnost.

Samozřejmě že centrální banky dnes kontrolují objem peněz na trhu – nařizují komerčním bankám, kolik mohou půjčit, a měnovou politikou určují, zda je výhodné si peníze půjčit, či je vložit na účet. Nikdy však úplně přesně nevědí, kolik reálně peněz v ekonomice je. Vklady na účtech jsou „jen“ účetní zápisy v komerčních bankách. Každý má zkrátka své peníze v peněžence nebo u prostředníka nějaké banky. Přímo u samotné centrální banky málokdo, kromě výjimek právě jen komerční banky či klíčové instituce. Kdyby se však centrální bankéři rozhodli vydávat univerzální digitální měnu, jakousi digitální formu bankovek, každý včetně podniků či domácností by je držel přímo, mohl je ukládat, vydělávat na úrocích a platit jimi. Jinak řečeno, centrální banka by fakticky převzala stěžejní roli komerčních bank pro celý finanční systém v emisi peněz. Zcela jednoduše by je vynechala.

Zdánlivě nepatrná změna by tak mohla od základů překopat celý finanční systém. Národní digitální měna uložená v digitální účetní knize by rychle umožnila zjistit její objem, a centrální banka by tak mohla lépe reagovat na změny poptávky po penězích i na ekonomické cykly. V nedávném rozhovoru pro Index LN to potvrdil i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Varoval ale zároveň, že jsou to stále jen vzdálené úvahy, nanejvýš experimenty, a nikdo neví, co by to v praxi přineslo.

Výzkumný tým britské centrální banky pro národní digitální měnu simuloval její zavedení a zjistil i další pozitiva. Vstup dalšího hráče na finanční trh, na něhož by se bez prostředníků mohli napojovat soukromí poskytovatelé inovativních finančních služeb, by pro ostatní banky představoval obrovskou konkurenci a nutil by je poskytovat lepší služby.

Výsledek prvního skutečného experimentu s národní digitální měnou bude možná znám už za necelé tři roky. Skupina japonských bank s podporou té centrální chystá k začátku letních olympijských her v Tokiu v roce 2020 projekt nazvaný J-Coin. Digitálním jenem, vyměnitelným jedna ku jedné za fyzický, se bude platit chytrými telefony a QR kódy a na rozdíl od běžných mobilních plateb bude taková platba zdarma.

Digitální měny tak vstupují i do mezinárodní politiky. Snahou japonských bankéřů je jednak ušetřit náklady domácí ekonomice, jež závisí na hotovosti, jednak snížit obchodníkům a zákazníkům poplatky za transakce. Především však chtějí zabránit používání služeb čínské konkurence Alipay, jež patří tamnímu rozpínavému gigantovi Alibaba. Podobně o digitálních měnách mluvila i šéfka MMF Lagardeová, když zmínila, že turbulentní státy třetího světa mohou po změnách režimů a v budoucnu třeba přijímat univerzální digitální měnu místo své a místo dříve obvyklého dolaru. Doslova to označila za dolarizaci světa 2.0.

Magické potrojné účetnictví
Účetní jsou pro většinu z nás trochu kouzelníci a milovníci čísel. Takový byl i italský mnich Luca Pacioli, který v roce 1494 zavedl novou metodu vedení přehledu o obchodních tocích, jež byla zásadní pro fungování moderních finančních trhů. Takzvané podvojné účetnictví, které Pacioli kodifikoval a rozšířil, zpřehlednilo zápis o finanční situaci podniku a rozdělilo jednu transakci na dvě části – dluh a úvěr. Právě tato „drobnost“ umožnila za renesance benátským obchodníkům podívat se na svůj majetek jinak. Věděli, na rozdíl od ostatních, kolik mají kapitálu, mohli jej oddělit od příjmů a určit dividendy pro investory. Změna účetního zápisu fakticky umožnila otevřít světový obchod a společně s bankami odstartovala růst toho, čemu dodnes říkáme kapitalismus.

Jeho další fázi nám teď s velkou pravděpodobností přinese další účetní novinka po více než 500 letech. Jmenuje se blockchain a jde o technologii, která umožnila vznik virtuálních a digitálních měn – o kombinaci jakési virtuální, decentralizované účetní knihy a kryptografie, která jí poskytuje anonymitu a zaručuje nezměnitelnost zapsaných transakcí.

Blockchain můžeme chápat jako potrojné účetnictví. Na základě matematiky (kryptografického algoritmu) vzniká jednoznačný zápis, kdo, co a odkdy vlastní. Dvě strany transakce známé z dnešního účetního systému se shodují na pravdivosti směny a třetím vstupem je všemi ověřitelná digitální účtenka. Hlavní výhodou, je, že systém nedovoluje dvakrát „konzumovat“ tutéž hodnotu. Navíc pro ověření transakce není třeba třetí strany, jako jsou dnes zúčtovací centra pro platby mezi bankami, spojená často s nemalými poplatky a se zpožděním hodin či dnů. V účetní knize založené na blockchainu se dá najít i zapsat informace v řádu vteřin či minut. Jeho použití je přitom obrovské i mimo finance – od veřejných registrů přes logistiku dodavatelských řetězců a komunikaci s celní správou až po zdravotní záznamy.

A co umí vaše peníze?
František Palacký, zobrazený na tisícovce, naší nejpočetnější bankovce, říká: ten, kdo ji má v peněžence, drží hodnotu tisíc jednotek české koruny. Krom něho se pod toto tvrzení podepisuje i guvernér centrální banky. Pokud tisícovku máme v digitální formě na účtu, zápis o hodnotě je doplněn o jméno jejího držitele. Peníze a jejich pohyb tak nejsou nic jiného než data.

Digitalizace fyzických peněz není nic nového. Nejprve přišly platební karty, pak platby online a teď mobilem, hlasem nebo doslova mrknutím oka na obrazovku. Zanedlouho budeme nakupovat tak, že si z obchodu odneseme vše, co chceme, aniž bychom stáli ve frontě, protože senzory automaticky odečtou cenu zboží z našeho účtu. Přesně to zkouší už dnes v praxi americký technologický obr Amazon. 

Vývoj peněz ale neskončí tím, že jeho hodnotu převedeme do binárního kódu. Můžeme z nich udělat jednoduchý program: pokud se stane x, zaplať. Stává-li se z peněz soubor pravidel, otvírají se miliony možností, co pro nás mohou udělat peníze samy. Pravidla uložená v kódu rozhodnou, kdy a za jakých podmínek se transakce provede, mají tak podobnou funkci jako obchodní podmínky. Podobně funguje například použití wi-fi na letišti: souhlasíme s podmínkami použití, dostaneme službu.

Předání květiny k narozeninám dnes znamená vzít hotovost, zajít do obchodu, vybrat ji a pak osobně předat. Její nákup v online obchodu ušetří čas, ale vše by bylo jednodušší, kdyby například stačilo poslat tzv. emodži ve tvaru květiny na mobil. Dnešní technologie sice ještě neumožňují zhmotnění růže, ale navzdory tomu se sníží náklady. Programování peněz otvírá tisíce nových možností, a to nejen na svátek svatého Valentýna.

Budoucnost plná hojnosti
Možná ale peníze nakonec opravdu zmizí. Nebo skoro. Ve světě, kde se základní životní potřeby uspokojují automaticky a zdarma, není třeba směny. Vzácným zbožím, jež přebírá funkci peněz, jsou jiné statky. Takzvaná ekonomika hojnosti je jednou z častých představ futuristické literatury. Roboti nám možná nevezmou veškerou práci, ale umožní nám vy užívat talent k vytváření většího společného bohatství. Co nás v takovém systému bude motivovat? V seriálu Star Trek je významná funkce, například kapitána vesmírné lodi, protože jich je omezené množství. Hotovost existuje, ale používá se jen při styku s méně vyvinutou civilizací. Akumulace peněžitého bohatství – prutů zlatem raženého latinia – je tak doménou mimozemských obchodníků, většinou rasy Ferengů. Podle Manua Saadii, autora knihy Trekonomics o ekonomice nejslavnější vědecko-fantastické utopické společnosti, jsou tito obchodníci parodií na zištné americké byznysmeny z konce 20. století. Ti hodní, a současně nejvyspělejší, zatím pracují na vlastním zlepšení, objevování vesmíru a pokroku lidstva i všech ostatních druhů.

Jiným platidlem může být společenská pověst. Kanadský spisovatel Cory Doctorow v jednom románu nahradil peníze digitálním ratingovým systémem. Neustále aktualizované společenské hodnocení, jakýsi pověstoměr, určuje, kdo získá lepší služby. Součástí měnového systému je výchovný prvek, což však nezaručuje altruismus a milejší vystupování. Jak může takový systém ovlivnit psychiku, vědí ti, kdo znají britský seriál Černé zrcadlo. Nezdravá honba za více hvězdičkami, jako je tomu u přepravní aplikace Uber či u recenze služeb ve vyhledávači Google, vás snadno dostane do vězení.

Na příchod ekonomiky hojnosti budeme muset ještě chvilku počkat, už dnes ale můžeme pozorovat tektonické pohyby ekonomického systému. Jen tři dny před futuristickým projevem Christine Lagardeové promluvila v Ohiu další vlivná žena světových financí Janet Yellenová. Šéfka americké centrální banky přiznala, že navzdory standardním a dříve fungujícím měnovým opatřením se ekonomika a především inflace nevyvíjejí podle očekávání. Znepokojilo ji také, že s hospodářským růstem a zvýšením zaměstnanosti nevzrostly mzdy ani ceny.

Uznávaná profesorka ekonomie a manželka nositele Nobelovy ceny Davida Akerloffa odvážně a nevídaně veřejně naznačila, že dosud platné monetární modely možná již nestačí k pochopení moderní ekonomiky. To, co platilo ve 20. století, nemusí platit v tom našem, kdy dopady nových technologií a globalizovaného trhu zřejmě snižují ceny, a zcela tak obrací na hlavu dosavadní teorie o monetárním řízení ekonomiky a cílování inflace, k čemuž se kromě jiných upíná i Česká národní banka.

Dva z nejznámějších analytiků digitální ekonomiky, John McAfee a Eric Brynjolfsson z Massachusettského technologického institutu, také upozorňují na zastaralost některých ekonomických ukazatelů. Ve své knize Druhý věk strojů ukazují, že pokles HDP nemusí nutně znamenat pokles blahobytu. Nárůst bezplatných služeb, které přinesl internet, sice snižuje ceny, a tedy hrubý domácí produkt, ale zároveň zvyšuje blahobyt. Podobný efekt může mít takzvaná síťová ekonomika internetových platforem, která efektivněji propojuje poskytovatele služeb s jejich příjemci, a vytváří tak hodnoty, které dnes nejsme schopni pořádně měřit.

Čas jsou doslova peníze
Možná že kromě měny, ať už ve fyzické, nebo digitální podobě, budeme brzy platit svým časem nebo osobními daty. Již dnes, když použijeme online překladač nebo přidáme obrázek do internetové knihovny, trénujeme zdarma výměnou za bezplatné služby například jejich projekty umělé inteligence. Prohlížením webů a klikáním na reklamy pak fakticky platíme svým časem a pozorností. Ekonomové ostatně hovoří o dnešní ekonomice jako o „attention economy“, tedy o ekonomice, kde jsou pozornost a věnovaný čas vzácným zdrojem.

V několik let starém sci-fi filmu Vyměřený čas se platilo minutami zbývajícími do naší smrti. Nemusíme být hned tak fatalističtí, technologie však jednoznačně peníze a celý finanční systém mění k nepoznání. Veřejné instituce na celém světě by se měly inspirovat otevřeností dvou nejmocnějších žen světových financí.

Z bankovek se stávají nuly a jedničky, z bank platformy propojující obchodníky se zákazníky a z platforem, jako jsou Google či Facebook, zase platební instituce. Programovatelné peníze samy řeknou, za co se zaplatí, a objednají nám třeba ty květiny. My sami se tak vracíme ke směnnému obchodu, kdy právo na používaní mailového klienta měníme za rozluštění matematické hádanky. Vítejte v překrásném novém světě financí.

Mohlo by vás zajímat

Nové rukavice umožňují dotýkat se věcí ve virtuální realitě

 • Technologie
 • Virtuální realita
53
0
0

Česko je velmocí ve vývoji bio-optimalizovaného osvětlení

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
126
0
0

Intel koupil cnvrg.io, platformu strojového učení

 • Technologie
 • IT Inovace
234
0
3

Japonci úspěšně otestovali první pilotované létající auto

 • Technologie
138
0
0

Když odpad obsahuje poklad. Čeští vědci umějí separovat kovy z odpadu

 • Technologie
111
0
0

Amazon, Apple, Facebook a Google vykazují rekordní tržby

 • Technologie
 • Kyberprostor
269
0
1

V roce 2021 přijdou na trh diamanty vyrobené ze vzduchu

 • Technologie
155
0
0

Vědci našli způsob, jak plasty přeměnit na hodnotnou kapalinu

 • Technologie
 • Civilizace
220
0
0

Evropská centrální banka pracuje na konceptu digitálního eura

 • Technologie
 • Blockchain
332
0
0

Vědci úspěšně zrekonstruovali tajemné brouky z období dinosaurů

 • Technologie
175
0
0

Pojmenujte nejvýkonnější superpočítač v ČR a vyhrajte MicroServer!

 • Technologie
219
0
0

Co je AGI (obecná umělá inteligence) a kdy se jí dočkáme?

 • Technologie
225
0
0

Amazon představil elektrickou dodávku na doručování zboží

 • Technologie
326
0
0

Americká armáda vyvíjí AR brýle pro vojenské psy

 • Technologie
221
0
0

Kavárenský odpad se do kaváren zase vrací. Zájem má i Vídeň.

 • Technologie
238
0
0

Americká pošta si patentovala zabezpečení korespondenčních voleb přes blockchain

 • Technologie
 • Blockchain
361
0
0

Kdo natočí první snímek ve vesmíru? Ve hře jsou USA i Rusko

 • Technologie
 • Civilizace
211
0
0

Twitter se bude před retweetem ptát, zda jste četli článek, který chcete sdílet

 • Technologie
373
1
0

Klinické testování české látky pro léčbu rakoviny – nová naděje

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
226
0
0

Výzkumníci z VUT Brno patentují kloubní náhrady „na míru“

 • Technologie
225
0
1

Máte nápad, jak zajistit energii pro příští misi na Měsíci? NASA za něj nabízí 5…

 • Technologie
 • Civilizace
467
0
0

Facebook má zákaz přenášet evropská data do USA. Bude muset v EU skončit?

 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
335
0
0

10 % nejbohatších vyprodukuje dvojnásobek CO2 oproti 50 % nejchudších

 • Civilizace
291
0
0

Zinková baterie umožní vývoj ještě menších mikrorobotů

 • Technologie
 • Robotizace a AI
431
0
0

Český překladač přesnější než překladatel?

 • Technologie
382
0
0

Nové tlumiče české výroby zrychlí vlaky

 • Technologie
307
0
0

Může umělá inteligence připravit slušnou večeři?

 • Technologie
 • Robotizace a AI
337
0
0

Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

 • Technologie
 • Civilizace
535
0
0

Portland zakázal technologii rozpoznávání obličeje

 • Technologie
 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
541
0
2

5 oblastí, kde blockchain může zlepšit vaše podnikání

 • Technologie
 • Blockchain
607
1
0

Jak nám technologie pomáhají bojovat proti osamělosti?

 • Technologie
 • Civilizace
442
0
0

Projekt Hydronaut – český simulátor kosmických letů

 • Technologie
 • Civilizace
371
0
0

Apple je první americkou firmou s hodnotou 2 biliony dolarů

 • Technologie
 • Leadership a kultura
601
1
2

Jsou mořské řasy potravinou a palivem budoucnosti?

 • Technologie
 • Civilizace
360
0
0

Nanokrystaly: Blikající světlušky mohou přeměnit oxid uhličitý na palivo

 • Technologie
405
0
1

Kreativní destrukce: Jak COVID-19 urychluje odklon od fosilních paliv?

 • Civilizace
422
0
0

3 způsoby, jak využít blockchain v podnikání

 • Technologie
 • Blockchain
606
0
0

Alexa z Amazonu hledá ženicha. Bude to Čech?

 • Technologie
324
0
0

AI pomůže odhalit deprese i úzkosti. Pokud poskytnete data

 • Technologie
 • Robotizace a AI
442
1
1

Jsou careboti natolik empatičtí, aby zastoupily lékaře při informování pacientů?

 • Technologie
 • Robotizace a AI
585
1
2

Technologové z Brna vyřešili letitý problém – nástroje teď budou ostřejší

 • Technologie
441
1
0

Slabá elektrostimulace mozku zlepšuje schopnost učení jazyků o 13 %

 • Technologie
 • Civilizace
482
0
0

Podmínky na Marsu byly jiné, než si vědci mysleli

 • Technologie
 • Civilizace
755
0
2

Moravský kras prozkoumají místo jeskyňářů roboty a drony

 • Technologie
389
0
0

Veganská růstová séra mohou vyřešit problém neudržitelné výroby masa

 • Technologie
 • Civilizace
456
0
0

USA tvrdí, že Rusko na oběžné dráze testovalo „zbraň proti satelitům“

 • Technologie
 • Civilizace
640
1
2

Nový malý elektromobil Fido pro mladé řidiče i firmy

 • Technologie
433
0
0

Blockchain a jeho energetická náročnost

 • Kyberprostor
 • Blockchain
769
0
0

5 skvělých způsobů, jak AI pomáhá s náborem zaměstnanců

 • Technologie
432
0
0

Nový AI model umí reálně předvídat druhou část obrazu

 • Technologie
482
0
0

Jak mohou stroje na odsávání uhlíku snížit emise z letecké dopravy?

 • Technologie
632
0
3

Konec děr na silnicích? „Mikrovlnka“ je opraví rychle a levně

 • Technologie
427
1
0

Česko se stává centrem kosmických nápadů

 • Technologie
498
1
1

Virtuální realita boří omezení práce na dálku

 • Kategorie
 • Virtuální realita
529
0
0

Jak bude blockchain používán v právních firmách?

 • Technologie
 • Blockchain
832
1
4

Facebook přiznal, že opět neprávem sdílel osobní data svých uživatelů

 • Technologie
404
0
0

První pokus o klon TikToku Facebooku nevyšel, zkouší to dál

 • Technologie
806
1
3

Pavel Kysilka: Na krizi jsou jedinou odpovědí adaptibilita a flexibilita

 • Leadership a kultura
641
1
0

Nová aplikace Googlu prozradí uživateli důvod příchozího hovoru

 • Technologie
491
0
0

Amazon vytváří dvoumiliardový fond pro boj s emisemi

 • Civilizace
717
2
3

Parkování budoucnosti? Revoluce přichází z Ostravy.

 • Technologie
549
0
0

Tajemné rádiové signály z vesmíru se opakují

 • Civilizace
584
0
0

Připravme se na záplavu deepfake videí, strach má i Facebook

 • Technologie
 • Kyberprostor
988
7
2

V naší galaxii může být minimálně 36 mimozemských civilizací, tvrdí vědci

 • Civilizace
484
0
0

Zlínští vědci zkoumali, jak nejlépe skladovat pivo

 • Technologie
 • Civilizace
645
0
0

Vědci umí vyrobit elektřinu z vlhkosti vzduchu za pomoci bakterií

 • Technologie
 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
796
0
0

Naděje tlouštíků má jméno BAM15

 • Civilizace
533
0
0

Které jurisdikce uznávají důkazy z blockchainu?

 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
 • Blockchain
1280
4
3

6D Focus Innovation Czechia: České bezpilotní letouny zamíří do NATO, pilotovat je…

 • Technologie
571
0
0

6D Stage | Kultivace hodnot v cirkulární ekonomice

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
1047
3
0

6D Focus Innovation Czechia: Mikroroboti z gelu a zlata řízení světlem? Žádné sci-fi,…

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
726
0
0

Jak uniknout systémům pro rozpoznávání obličeje na veřejných místech?

 • Technologie
 • Kyberprostor
1063
4
0

Přerušovaným půstem ke zdraví a dlouhověkosti

 • Civilizace
721
0
0

Demonstrujícím pomáhají k ochraně soukromí nástroje na maskování identity

 • Technologie
 • Civilizace
 • Kyberprostor
729
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Vakcína proti lymské borelióze úspěšně otestována

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
785
0
0

Podcast - Pavel Kysilka: Kvůli koronaviru se nikdy nedozvíme, jak velká by finanční…

 • Leadership a kultura
822
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Shromažďují odpad z vlastní výroby, který by skončil…

 • Civilizace
647
0
0

Proč dezinformace šíří více senioři? Možná byste to neuhádli

 • Civilizace
1008
1
1

Plodnost dnešních žen ovlivnili neandrtálci

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
714
0
0

Microsoft nahrazuje novináře umělou inteligencí

 • Kategorie
 • Robotizace a AI
793
0
0

Korejci postavili na blockchainu chytré sdílené parkoviště

 • Smart systémy
 • Smarty city
 • Blockchain
1243
2
0

6D Stage | Krize jako příležitost k růstu

 • Leadership a kultura
714
3
0

6D Focus Innovation Czechia: Obratný robot pro malé prostory – a opět český

 • Technologie
 • Robotizace a AI
724
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Ekoplast? I to je možné…

 • Technologie
772
0
0

Vědci mají první snímek vzniku planety

 • Civilizace
933
2
1

Grafen slibuje revoluci ve výrobě dopravních prostředků

 • Technologie
601
1
0

Slavný neurolog zkoumá, proč jsou zážitky blízké smrti lidem příjemné

 • Civilizace
602
0
0

Petr Beneš: V souladu s vlastním JÁ!

 • Leadership a kultura
813
5
0

6D Focus Innovation Czechia: Vědecká telepatie je tu. Počítač ovládneme myšlenkou

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • IT Inovace
989
0
0

Radek Haštaba: 4 Důvody k AUTENTICITĚ. Proč záleží na tom být sám sebou?

 • Leadership a kultura
644
0
1

6D Focus Innovation Czechia: Co mají společného bio-sušenky a plzeňské pivo? Aneb…

 • Smart systémy
 • Civilizace
634
0
0

Objevte 10 nejvíce inovativních materiálů roku 2019

 • Technologie
 • Civilizace
778
0
0

Algoritmus AI inspirovaný tím, jak se učí děti, je výkonnější

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart education
1552
2
0

6D Stage | Blockchainová ochrana dat

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Civilizace
1470
2
0

Švédští vědci vyvinuli novou bionickou protézu

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
930
0
0

6D Focus Innovation Czechia: První český studentský online hackathon v historii se…

 • Technologie
 • Smart systémy
723
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Dům z 3D tiskárny? Ano, a navíc vícepatrový!

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
953
0
0

Umělá inteligence mění zdravotnictví, bleskově počítá buňky a snadno identifikuje…

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
1601
1
0

Umělá fotosyntéza se může stát Svatým grálem obnovitelných zdrojů

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
804
0
0

Mikroplasty – ekologická časovaná bomba na dně moří

 • Technologie
 • Leadership a kultura
 • Civilizace
928
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Vědci UJEP zkoumají nanozymy

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
1082
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Robot Pipeťák potřeboval pomoc – ČVUT opět reagovala

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
925
0
0

Nové ploché objektivy slibují technologickou revoluci

 • Technologie
 • Civilizace
670
0
0

Model umělé inteligence předpovídá, kdy skončí pandemie

 • Robotizace a AI
 • Smart health
1344
0
0

Čínský trestní soud využil důkazy uložené v blockchainu

 • Právo a regulace
 • Blockchain
1223
3
2

Tesla umí sama reagovat na semafory a stopky

 • Technologie
 • Smart systémy
1183
3
2

6D Focus Innovation Czechia: Nová technologie odhalí COVID19 dříve, než rychlotesty

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
847
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Inovativní reaktorový filtr z VŠB umožní snadné dýchání…

 • Technologie
 • Civilizace
837
0
1

Messenger Rooms: Nové videohovory na Facebooku umožní účast až 50 lidem

 • Civilizace
 • IT Inovace
716
0
0

Apple chystá pro své Macy vlastní procesory

 • Technologie
 • Smart systémy
732
0
0

Čína plánuje první letiště pro autonomní létající stroje

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Civilizace
1188
2
0

6D Focus Innovation Czechia: Nový plicní ventilátor CoroVent je připraven k sériové…

 • Technologie
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
835
1
0

Video: 6D Stage | Korona a prosperita

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
597
0
0

Petr Beneš: Proboha, já už chci zpátky do kanclu!

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
2777
15
6

Systém postavený na strojovém učení ohlídá, zda lidé dodržují doporučenou vzdálenost

 • Robotizace a AI
 • Smart health
1874
5
2

6D Focus Inovation Czechia: Robot Pipeťák z ČVUT pomáhá testovat

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
1088
1
0

První kyborgové: Přichází další vývojová fáze lidstva?

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
967
2
0

CRISPR byl poprvé použit ve vesmíru

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2071
3
0

Algoritmy Googlu nově předčí doktory i v detekci rakoviny plic

 • Robotizace a AI
 • Smart health
2800
1
3

Lyft dosáhl v Las Vegas milníku 55 000 jízd

 • Leadership a kultura
 • Smart transportation
2074
0
2

Dostane Oculus Quest virtuální realitu do každé domácnosti?

 • 3D
 • Virtuální realita
2759
1
1

5 nejzásadnějších AI průlomů v následujících 5 letech

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3349
2
1

6D Focus: výběr toho nejzajímavějšího z uplynulého týdne (23. dubna 2019)

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Leadership a kultura
2595
1
0

‚Alexo, změř mi hladinu cukru v krvi‘. Amazon masivně investuje do zdravotnictví

 • Robotizace a AI
 • Smart health
2756
1
1

6D Focus: výběr toho nejzajímavějšího z uplynulého týdne (11. dubna 2019)

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Leadership a kultura
2488
1
1

Grafen překonán? Pozornost materiálových vědců se upírá na zázračný borofen

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
4671
2
2

Stanford Medicine zveřejnilo výsledky studie Apple Heart Study

 • Smart health
 • IT Inovace
2431
0
1

Podcast – Pavel Kysilka: Počty lidí ve státní byrokracii narostly do desítek tisíc,…

 • Leadership a kultura
2125
4
2

6D Focus: výběr toho nejzajímavějšího z uplynulého týdne (1. dubna 2019)

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Leadership a kultura
2575
1
1

Podcast – Hnát & Kysilka: Technologická (r)evoluce mění vítězné modely. Česko musí…

 • Leadership a kultura
1787
1
1

Petr Beneš: Připravme se na budoucnost

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
2238
2
2

Google ukazuje, jak rozšířená realita již brzy změní navigaci

 • Kyberprostor
 • 3D
2529
1
3

10 největších výzev současné robotiky

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
2599
3
1

Pavel Kysilka: Budoucí krizi si vyrábíme sami, jedinou obranou je rychle změnit českou…

Ve světovém ekonomickém skladišti jsou výbušniny a k explozi stačí jen jiskra. Více než globální nejistoty typu obchodních válek nebo brexitu ale Česko ohrožuje neschopnost vyjít vstříc novým technologiím a radikálně proměnit celou ekonomiku.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
2767
5
3

Podcast – Petr Beneš o digitální budoucnosti a jak se na ni připravit

 • Leadership a kultura
1831
2
1

Pavel Kysilka: Jak zůstat autovelmocí

Co se lidem roku 2500 vybaví jako nejvýstižnější charakteristika dvacátého století? Jádro? Dva ničivé konflikty? Holocaust? Letectví a kosmonautika? Komunismus a nacismus? Beatles, Janáček, jazz? Při vší úctě a hrůze k tomuto všemu, bude to automobilita. Byla to ona, kdo obrátil naruby naše životy, práci, byznys...

 • Leadership a kultura
 • Smart transportation
3403
5
2

Super rychlý „Replikátor“ z UC Berkley tiskne světlem

 • 3D
 • Smart health
 • IT Inovace
3192
1
2

Trumpův plán, jak udržet USA na pozici lídra ve vývoji umělé inteligence

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
3012
2
1

Petr Beneš: Přežije peněženka chytrý telefon?

Když v červenci 1987 porazil Australan Pat Cash ve finále Wimbledonu „našeho“ Ivana Lendla a získal tehdy svůj první a jediný grandslamový titul, vyšel druhý den bulvární SUN s titulkem „Cash is better than Czech“. Pro stručné zhodnocení výsledku jednoho z nejlepších finále wimbledonské historie použil novinář parafrázi z finančního světa...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
2880
3
2

Petr Beneš: kilogram, telegram, instagram...

Nedávno jsem rozmlouval se studenty jednoho pražského gymnázia jak technologie – všechny ty instagramy, whatsappy a emoticony – mění naši schopnost domlouvat se. Trochu jsme při tom zabředli do historie a zavadili náhodou o telegram. Ano, myslím ten (vý)dobytek rychlého dorozumívání 70. let minulého století...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart education
2926
4
3

3D biotiskárna z university v San Diegu nově obnoví i poškozenou míchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3474
3
2

Pavel Kysilka: Sedm schodů na byznysový Olymp

Během několika posledních let se obměnilo osazenstvo trůnu: místo ropných či bankovních kolosů ho obsadily technologické firmy. Které dovednosti nechybějí v žádném hvězdném byznysovém příběhu digitální éry?

 • Leadership a kultura
2966
5
2

Amazon vstupuje do světa blockchainu. Internetový gigant představil dvě nové blockchainové…

 • Leadership a kultura
 • IT Inovace
 • Blockchain
3079
3
1

Petr Beneš: Máma má mísu, my máme maso...

Navzdory pokročilé globální konsolidaci čelí masový průmysl rostoucímu počtu vzájemně provázaných obchodních, etických a environmentálních problémů. K nim se nyní přidávají i politické - od doby, kdy USA a Čína vstoupily do obchodního konfliktu, klesly akcie potravinářské společnosti WH Group téměř o 50%. To vše je impulsem pro startupy hledat nové...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3996
2
1

7 nejzásadnějších trendů a technologických průlomů za rok 2018

Technologický vývoj a byznys trendy v roce 2018 rozhodně nezklamaly. Ať se jednalo o život zachraňující technologie nebo o nové disruptivní byznys modely, jako civilizace jsme se posunuli opět o něco dále. V uplynulém roce jsme však mohli být svědky i několika velmi kontroverzních momentů...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4301
6
3

Patnáct centrálních bank zvažuje vytvoření vlastní digitální měny

 • Civilizace
 • Smart finance
 • Blockchain
3283
2
2

Pavel Kysilka: Stojíme na křižovatce. Česko musí začít stavět na vynikajících vědcích,…

Domácí ekonomika se sice dotahuje na evropskou úroveň, v blízké budoucnosti ji však čeká nesnadná transformace. Výhoda levné pracovní síly se totiž pod tlakem robotizace a digitalizace rychle rozplývá. Klíčovými konkurenčními faktory se stávají hlavně vynikající vědci, flexibilní absolventi technických i humanitních škol...

 • Leadership a kultura
 • Právo a regulace
 • Smart education
3626
5
5

MIT použilo biologický virus pro sestavení supervýkonného počítače

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
3350
2
1

Pavel Kysilka: Kdy přijde ta krize?

Jen jedna věc je prchavější než novoroční předsevzetí: novoroční ekonomické prognózy. S každým blížícím se Silvestrem zaplavují ekonomové média svými prognózami. Jde o zboží, po kterém je velká poptávka; dotýká se přece života každého z nás. Poroste mi příští rok mzda či penze? Jak velký kus mi z ní ukrojí růst cen nebo daní? Bude se dařit mému oboru?...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
3396
3
3

Čína plánuje vybudovat podmořskou kolonii řízenou výhradně umělou inteligencí

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
2688
0
2

Od kvantových počítačů ke kvantovému internetu. Jak na to?

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
3020
4
1

Dubajská policie začala trénovat na kvadrokoptérách od Hoversurfu

 • Smarty city
 • Smart transportation
2722
0
1

Pavel Kysilka: USA hlasovaly přes blockchain

Před pár dny utichl povyk kolem amerických „midterm“ voleb do Kongresu. Do politické historie se ničím zvláštním nezapíší; svými výsledky kopírovaly dlouholeté americké hlasovací stereotypy. Do technologických dějin ale zářez udělají. Část Američanů totiž volila po mobilu a hlavně na technologii, kterou proslavil bitcoin a dalších čtrnáct stovek „kryptoměn“ - na blockchainu.

 • Leadership a kultura
 • Kyberbezpečnost
 • Blockchain
3022
2
2

Podle studie o etických otázkách autonomní dopravy jsou nejpostradatelnější senioři

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smarty city
4403
3
2

Petr Beneš: Tak co je to vlastně ta disrupce?

Už není skoro dne, kdy bych někde neviděl, neslyšel někoho mluvit nebo psát o disrupci. Nebo disruptivní inovaci. Je to jen další módní slovo? Buzzword? Co se za ním skrývá? Disruptivní inovací se označuje radikální změna technologie, která překonává a vytlačuje technologii stávající.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
4255
8
2

Digitální nesmrtelnost: jak přetavit vaše životní data v digitálního avatara?

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
2813
2
1

Autonomní vodní drony obnovují korálové útesy. RangerBot zabíjí, LarvalBot dává život

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3293
3
2

Šest oborů, do kterých vnese kvantový computing masivní disrupci

Tak jako v 60. letech minulého století supervelmoce soupeřily v dobývání vesmíru, dnes probíhají závody ve výrobě prvního skutečně výkonného a především stabilního kvantového počítače. Vítěz se zapíše do historie jako autor jedné z nejvýznamnějších technologií 21. století.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4329
5
3

Chytrá křižovatka od Hondy umožní samořídícím vozidlům ‚vidět za roh‘

 • Smarty city
 • Smart transportation
3848
4
2

Pavel Kysilka: Smějme se a zbohatneme

Produkční silou se naše firmy a celá ekonomika řadí do globální špičky. Ale příjmově – a to mzdou i zisky – patříme k podprůměru. Rozdíl mezi výrobním a příjmovým potenciálem Česka je jeden z nejhlubších na světě. Co dělat, aby se příjmový profil české ekonomiky konečně mohl rozesmát?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
3677
9
6

Jak vypadá automatizace v zemědělství? V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
3887
5
1

Pavel Kysilka: Data jsou ropou 21. století, mají dnes největší hodnotu. Světové top…

Navzdory vášni pro technologie se Pavel Kysilka od bankovnictví neodpoutal a o jeho prolínání s digitálním světem hojně píše a přednáší. O proměně bankovnictví v době technologických firem promluvil i na konferenci Banking in Motion 2018, kterou pořádala Česká bankovní asociace a jejímž mediální partnerem byly Hospodářské noviny.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
3671
2
8

Ve studentské kavárně se místo penězi platí osobními daty

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
2778
2
3

První síť vzájemně propojených mozků vám umožní posílat myšlenky ostatním uživatelům…

 • Civilizace
 • IT Inovace
3179
3
2

Pavel Kysilka: Finančním trhem zatřesou technologie a mileniálové

Finančním trhem v jeho dnešní podobě zatřesou dva faktory – technologie na čele s umělou inteligencí, robotikou a blockchainem. A generace mileniálů. V rozhovoru pro server Roklen24 to uvedl bývalý viceguvernér České národní banky a zakladatel 6D Pavel Kysilka.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
3755
5
4

Oklahomské supermarkety podepsaly historicky největší obchodní spolupráci v rozvozu…

 • Smart transportation
2112
3
3

Pavel Kysilka: Potřebujeme křemíkový kapitalismus

Evropa prohrává na poli technologických inovací a byznysu. Příznaky její sklerózy nabírají tragikomických rozměrů a hlubinné příčiny neumí nikdo pojmenovat.

 • Civilizace
 • Právo a regulace
3044
5
3

Nestlé začalo sestavovat personalizované stravovací plány na základě DNA

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
3819
4
2

Ohromující predikce Raye Kurzweila pro 21. století

Lidstvo se blíží ke zlomovému bodu, který Ray Kurzweil a jiní vizionáři nazývají „singularita“, tedy moment, kdy schopnosti robotů překonají schopnosti lidí. Podle Raye singularita nastane v roce 2045. Narozdíl od Billa Gatese, Ray je optimista a věří v takzvaný transhumanismus, tedy v jakési spojení mezi stroji a člověkem...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4390
8
6

CRISPR vytvořil myši odolné vůči kokainu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3046
3
1

WEF: Stroje budou do roku 2025 provádět více pracovních úkolů než lidé

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3218
4
3

Po Africe budou létat roje geneticky upravených komárů. Jejich cílem je zabránit…

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3328
2
1

Nvidia vyvinula AI systém, který umí generovat syntetické 3D skeny rakoviny mozku

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
3708
4
0

Na Cambridge University vymysleli metodu, jak vytvořit neomezený zdroj obnovitelné…

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
3304
4
1

Umělá inteligence vytvoří nové pracovní příležitosti a každoročně navýší světové…

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3000
5
2

V Hongkongu vyvinuli 4D tisk z keramických materiálů

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
4735
4
3

Pavel Kysilka: Stroje nás nahradí tam, kde jim nemůžeme konkurovat

Mladou generaci připravujeme pro 19. století, potřebujeme však školy pro digitální věk. O postaru vzdělanou levnou pracovní sílu ztrácí investoři zájem...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3023
7
1

Umělé sítnice z grafenu by mohly vrátit zrak milionům lidí

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4880
7
1

Nemůžete se soustředit? Pusťte si hudbu složenou umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • Smart education
4358
4
2

Jak virtuální realita pomáhá tělesně postiženým lidem přijmout bionické ruce

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
3643
4
3

Tito pavoukovití roboti se vám dostanou pod kůži

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3795
3
0

General Motors spustilo peer-to-peer platformu pro sdílení aut

 • Smarty city
 • Smart transportation
2782
1
1

Ovládnou roboti Hollywood? Robot ztvární hlavní roli v novém filmu Tonyho Kaye

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3416
1
1

Centauro: budoucnost záchranářských robotů

 • Robotizace a AI
2847
0
0

MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Blockchain
3690
1
0

Vzestup virtuálních celebrit

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
4671
3
4

Petr Beneš: Co Vy na to pane Švarc?

Časy se opět mění. Digitální ekonomika, mobilita, virtualizace, online svět, dematerializace produktů a služeb s sebou přinášejí řadu nových a staronových trendů i do oblasti obchodních vztahů, organizace práce a zaměstnanosti. Slyšeli jste už termíny jako shared economy (sdílená ekonomika), barter economy, gift economy nebo gig economy? Že ne? Tak se na ně pojďme podívat...

 • Smart finance
 • Právo a regulace
3947
5
2

Rozhovor s Pavlem Kysilkou nejen o českém školství

Za hlavní brzdu české ekonomiky považuje ekonom Pavel Kysilka domácí školství. To podle něj připravuje mladé lidi spíše pro 19. století a nikoliv na to, že byznys a celá společnost - pokud mají obstát v konkurenčním boji - musejí předjímat trendy digitálni epochy. Vyučovat se podle něj dá i způsobem, který nezničí iniciativu a touhu po vzdělání.

 • Leadership a kultura
 • Smart education
4245
2
4

Roboti nyní vypěstují miniorgány z lidských kmenových buněk

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3557
2
2

Pavel Kysilka: Je nám naše budoucnost lhostejná?

Česko potřebuje dobře placené učitele. Pouze tak se podaří na pedagogické fakulty přilákat ty nejlepší a nejnadanější studenty.

 • Leadership a kultura
 • Smart education
3177
0
5

Ve švýcarské UBS digitálně naklonovali hlavního ekonoma, aby nezmeškal žádnou schůzi

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Kyberbezpečnost
4480
3
3

VR kiosky od Amazonu představují budoucnost nakupování

 • 3D
 • Virtuální realita
3477
5
1

Rolls-Royce vyvíjí robotické brouky pro údržbu leteckých motorů

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart transportation
3971
3
1

Realitní společnost operuje výhradně ve virtuální realitě

 • 3D
 • Smart transportation
 • Virtuální realita
3994
3
2

Robochirurg poprvé v historii operoval lidské oko

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4421
4
1

Nový niklový materiál u robotů eliminuje potřebu motorků a aktuátorů

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
2804
2
1

Umělá inteligence nyní vidí skrz zdi

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
4762
5
1

Čína řeší problém stárnoucí pracovní síly obrovskými investicemi do robotizace

 • Robotizace a AI
 • Smart education
3503
1
4

Petr Beneš: Ve vzdělávání nás čeká velká revoluce

Petr Beneš, kouč a spoluzakladatel 6D odpovídal na otázky HN na konferenci HR Leaders, která se uskutečnila v červnu v Bratislavě. Rozhovor je ve slovenštině.

 • Civilizace
 • Smart education
3717
4
4

Blue Origin Jeffa Bezose začne prodávat letenky do vesmíru již příští rok

 • Civilizace
 • Smart transportation
2965
2
1

Petr Beneš: Datová horečka stoupá! V osudí je virtuální zlato 21. století

Obchodní model minulého století by se při troše zjednodušení dal shrnout do rovnice = poskytování přidané hodnoty za platbu penězi. Jednadvacáté století nás posouvá zase o kus dál. Exponenciální techonologie spolu s ekonomicko-společenskými trendy jako jsou demokratizace...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
4199
4
1

Nová genová terapie by mohla vyléčit poraněnou míchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3860
4
2

Umělá inteligence od DeepMindu dokáže předvídat a zrekonstruovat 3D scénu z 2D obrazů

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • IT Inovace
2919
3
2

Petr Beneš: Proč po korporacích ubývá také startupů?

Počet firem kótovaných na newyorské Stock Exchange a na Nasdaqu dramaticky klesá již druhou dekádu. Pokud jste investor, pak dnes máte v porovnání se stavem před 20 lety k dispozici méně než polovinu akciových titulů, ze kterých si můžete vybírat...

1903
4
3

Nový minerální materiál by mohl nahradit neobnovitelnou zubní sklovinu nebo kosti

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4528
2
3

Google Leviska vám dá vědět, kdy dorazí Uber

 • Smart health
2736
1
1

Uber ukázal prototyp svého létajícího taxi. První komerční lety již v roce 2023

 • Smarty city
 • Smart transportation
2818
2
1

5 důvodů, proč se autovýrobci zaměřují na skladování energie

 • Smart transportation
2646
2
3

Ultrazvukoví nanoboti vám vyčistí krev od toxinů a bakterií

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4725
5
5

Vítejte v Jurassic World VR, největší komerční multiplayerové VR hře na světě

 • 3D
 • Virtuální realita
4487
3
1

V Číně vyvinuli nejlehčí materiál na světě! Grafenový aerogel je sedmkrát lehčí než…

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
7116
3
1

3D tiskárna z Newcastle University jako první vytiskne transplantát rohovky

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4522
5
2

Porsche plánuje v USA vybudovat 500 rychlonabíjecích elektrostanic

 • Smart transportation
2274
2
1

Apple se spojil s Volkswagenem a vytváří své samořídící vozidlo. V autonomní dopravě…

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
3291
4
1

Čínský monitorovací systém se doslova dostává zaměstnancům do hlavy

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
4432
4
0

Pavel Kysilka: Chcete zbohatnout? Prodávajte 4E!

Přestala lidi nového milénia bavit rozumná kvalita, dostupná cena, a emoce spojené se značkou? Vůbec ne. Ale začali chtít mnohem více.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
3484
9
8

Goldman Sachs spustil svou vlastní kryptoměnu USD Coin

 • Smart finance
 • Blockchain
3384
4
1

Člověk a AI se učí jeden od druhého a kvadruplegici ovládají avatary ve videohře…

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • IT Inovace
3715
4
3

Vítejte ve skladu budoucnosti, kde 1 000 robotů vyřizuje 65 000 zakázek týdně

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4531
4
1

NASA plánuje vyslat na Mars roj dronů ‚Marsbees' k jeho prozkoumání

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3217
2
1

Google oznámil ‚Talk to Books', budoucnost sémantického vyhledávání

 • Robotizace a AI
 • Smart education
3499
2
1

Rukavice pro virtuální realitu umožní nevidomým poprvé ‚vidět' krásy umění

 • Smart education
 • Virtuální realita
4675
4
1

Autonomní roboti od Starship Technologies jsou připraveni vám dovézt oběd do práce

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
4789
2
1

Earth BioGenome Project chce zachránit ohrožené druhy. Shromažďuje a kategorizuje…

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2922
4
1

China Construction Bank otevřela pobočku, ve které 90% všech požadavků vyřizují roboti

 • Robotizace a AI
 • Smart finance
3924
2
1

Zločin předvídající umělá inteligence bude dohlížet na indické ulice

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
4411
2
2

Pavel Kysilka: „Demografie, blbe!“

Vůči vývoji ekonomiky není imunní žádná oblast našeho života. Za ekonomickými ději ale stojí ještě jeden, „mocnější“ faktor, který jimi vládne stejně tak jako byznysem, či politikou.

 • Civilizace
3135
5
5

Nepoužívaná uhelná elektrárna nově poslouží jako zdroj energie pro těžbu kryptoměn

 • Smart energy
 • Blockchain
7740
2
2

Biotechnologický startup vytváří geneticky upravenou ‚superkrev' pro boj s rakovinou…

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3890
4
3

Open Meals teleportují „pixelovité“ jídlo prostřednictvím 3D tiskárny

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5560
4
1

Japonští vědci vymysleli „ultimátní“ metodu pro vytvoření super kvantového počítače

 • Civilizace
 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
4992
6
1

Virtuální realita vám ukáže, jaké to je být bezdomovcem v Kalifornii

 • Smart education
 • Virtuální realita
3879
3
1

3D tiskárna vytiskne dům za 4 000 dolarů za méně než 24 hodin

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
6319
4
5

Bionické čočky vyléčí šedý zákal a trojnásobně zlepší zrak

 • Smart health
4740
3
6

Pavel Kysilka: Jed prosperity: Suroviny a dotace

Kde selhává selský rozum aneb Proč jsou dnes nejvyspělejšími ekonomikami světa ty, které nežijí opiové sny paragrafů, regulací, surovin a dotací?

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
7066
9
13

Nový algoritmus vytvoří film z pouhého útržku textu. Pomůže například samořídícím…

 • Robotizace a AI
2752
3
7

Létající hybridní auto PAL-V Liberty vzlétne nad silnice již příští rok

 • Smart transportation
3589
2
2

Diamandisova XPRIZE vyhlásila soutěž ve vývoji multifunkčního robotického avatara

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4151
2
1

Čínská umělá inteligence od Baidu napodobí váš hlas během minuty

 • Robotizace a AI
 • Kyberbezpečnost
4137
3
1

Izraelský startup chce léčit mrtvici a poranění míchy technologií čtení myšlenek

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4800
5
2

Robot z volně prodejných komponentů vyřešil Rubikovu kostku za 0,38 sekundy

 • Robotizace a AI
3873
4
1

Za 29 minut z D.C. do NY? Muskova Boring Company dostala předběžné povolení ke stavbě…

 • Smarty city
 • Smart transportation
3941
4
2

V Kalifornii začíná testování samořídících aut se vzdálenými lidskými operátory

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Právo a regulace
4986
6
2

Výrobce legendárních herních konzolí Atari se zaměřuje na blockchain a zakládá svou…

 • Smart finance
 • Blockchain
3573
7
1

Vodafone a Nokia zřídí na Měsíci 4G mobilní síť. Zařízení dopraví Muskova raketa…

 • Civilizace
 • Smart transportation
4118
3
1

Rozhovor: Pavel Kysilka – Státy opakovaně selhávají, v ekonomice nemají co pohledávat

V Ekonomickém ústavu jsme se v užší skupině polotajně věnovali transformaci socialistických ekonomik na tržní, a v přelomových dobách po listopadu 1989 jsme tak měli celkem jasno. Extrémně složité ale bylo o transformační vizi přesvědčit společnost a politicky ji prosadit v relativně krátkém období po listopadu...

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
4429
2
1

Nová 3D tiskárna tiskne v samotném procesu navrhování a za pomocí rozšířené reality

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Virtuální realita
4218
3
0

Arizona schválila návrh zákona, jenž umožňuje platit daně Bitcoinem

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
4732
4
0

Pavel Kysilka: Průměrnost versus excelence

Exponenciální tempo technologických inovací odlišuje 21. století od všech předchozích. Přesto v něm o úspěchu jednotlivců, firem a celých ekonomik budou rozhodovat sociální dovednosti. Více než kdy v minulosti.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
4116
6
3

DNA nanoboti z Číny přesně zaměří a zničí nádor

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4828
4
1

Vědci nasadili kudlance nábožné 3D brýle a objevili novou formu stereoskopického…

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • IT Inovace
5922
3
1

Jedlá tetování na potravinách budou monitorovat čerstvost produktů a váš zdravotní…

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4654
2
1

Světelný 3D tisk? Fyzici vytvořili 3D projekce ve stylu Star Wars

 • 3D
 • Virtuální realita
4509
2
1

NASA, blockchain a kryptoměny

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Blockchain
4330
3
1

Dron v Austrálii zachránil tonoucí plavce

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
4370
1
1

Pavel Kysilka: Bitcoin: diamant pod nánosem bláta

Rok 2017 udělal z bitcoinu – původně z hračky technologických fandů a sázky spekulativních investorů – téma „hospod a ulice“. Psychóza a manipulace vyhnaly jeho cenu do výše, která z řady lidí udělala korunové miliardáře. Z některých natrvalo, z jiných aspoň na pár dní.  

 • Smart finance
3758
4
11

Nové umělé protézy zprostředkují až 100 hmatových citů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • IT Inovace
5264
3
1

Diamantově tvrdý materiál z dvouvrstvého grafenu umožní vývoj super tenkého brnění

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3424
3
1

Petr Beneš: Puberťáci s nálepkou Z vstupují na scénu

Poslední tři čtyři roky se z každého druhého „bórdrůmu“ ozývalo unisono: „Co vlastně chtějí ti mileniálové? Proč pro ně nejsme atraktivní? Jak s nimi máme komunikovat? A zajímají je vůbec ty naše služby?“ Kolik otázek, tolik odpovědí. Nevím, co zde bylo dřív, zda vejce nebo slepice, ale internet je zaplaven kupou článků...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
5238
8
4

Chytré senzory od AT&T budou monitorovat stabilitu mostů. Inspirace pro pražský magistrát?

 • Smarty city
3182
3
2

Pavel Kysilka: Způsobí PSD2 disrupci bankovnictví?

Před několika dny vstoupila v Česku prostřednictvím novely zakona o platebním styku směrnice EU „Revised Payment Services Directiv“ známá pod zkratkou PSD2. Mnozí od ní očekávají revoluci či přímo disrupci v bankovním sektoru a také zásadní hrozbu pro banky. Jsou tato očekávaní opravněná?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
5452
3
1

Nový Hyundai poháněný vodíkem ujede na jedno rychlé nabití dále než Tesla

 • Smart transportation
3206
2
1

Konec otravných front před pokladnou. Walmart digitalizuje retailové nakupování

 • Smarty city
3581
3
0

Petr Beneš: Brána bank dokořán

Komenský napsal svou Bránu jazyků dokořán, první moderní učebnici latiny, v roce 1631. Měla stovky stran a způsobila revoluci ve výuce jazyků po celém světě. Stovky stran má i nová směrnice platebního styku (2366/EU) z roku 2015, známá pod zkratkou PSD2. Ta už brzy způsobí největší revoluci v bankovnictví...

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
5735
7
3

AI od Microsoftu předpovídá, zdali CRISPR udělá chybu

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4851
7
2

Bio implantát inspirovaný pavoučími vlákny mění doručování inzulinu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4534
2
1

WhatsApp zaznamenal nový rekord: Na Nový rok bylo posláno 75 miliard zpráv

 • Leadership a kultura
2696
2
1

Nová technologie od Nissanu vám umožní ovládat auto prostřednictvím své mysli

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • IT Inovace
5155
4
1

Metoda cíleného genetického inženýrství CRISPR nově zabrání i ztrátě sluchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4803
4
1

Ve francouzském Bordeaux chytají nebezpečné řidiče drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
4706
2
1

Pavel Kysilka: Nezadusit se ve vlastní šťávě

V české ekonomice se vynořuje nemoc zvaná nerovnováha. Dokážeme se s ní vyrovnat, nebo závod s časem prohrajeme a dočkáme se ztráty růstu a nezaměstnanosti?

 • Leadership a kultura
3186
9
8

Bývalý šéf Googlu Eric Schmidt varuje: Amerika může přijít o prvenství v závodu o…

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3694
4
6

Mikroboti z řas ve vašem těle odhalí a zneškodní nemoci

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4548
5
2

Roboti měknou. Doslova

 • Robotizace a AI
2775
4
7

Mozkové implantáty americké armády vám změní náladu. Elektrickým výbojem

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • IT Inovace
5295
1
3

Iris je novým AI pomocníkem výzkumníků

 • Robotizace a AI
 • Smart education
4392
0
0

Petr Beneš: To jsem Já, tvoje bezpohlavní IDA...

S virtuální epochou po letech znovu ožívá i IDA. Tedy nikoliv lehce smrdutá lázeňská voda nevábné chuti, ale IDA jako Inteligentní Digitální Asistent(ka)...

 • Robotizace a AI
3539
4
2

Ropný gigant se adaptuje. Shell bude na svých pumpách nabízet super výkonné elektrostanice

 • Civilizace
 • Smart energy
3542
3
3

Farma na řasy chce zvrátit vymírání ryb v oceánech. Dokonce i za pomocí Absolut Vodky

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6176
2
1

Bude se umělá inteligence zodpovídat za svá rozhodnutí?

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
4261
1
2

Pavel Kysilka: Emoční ekonomika aneb koho přejde smích?

Technologie začínají rozumět našim emocím a z této schopnosti se stává velký byznys. Emočně inteligentních aplikací se ročně prodá za desítky miliard dolarů a v příštích letech se jim prorokuje exponenciální růst.

 • Leadership a kultura
 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
6351
6
2

Ovládání robotů prostřednictvím virtuální reality. Šance pro hráče videoher?

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Virtuální realita
4341
1
1

Nová metoda 3D tisku vytiskne i funkční elektronické obvody

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
8855
3
2

Starbucks jde proti proudu. Zavírá své online obchody a zaměřuje se na osobní prožitek

 • Leadership a kultura
2769
2
2

Petr Beneš: Hodnota pro firmu není jen v tom, co víte, ale i co sdílíte…

Česká wikipedie vysvětluje pojem kolaborace jako vědomou spolupráci s nepřítelem proti vlastní zemi. Proti tomu anglické „collaboration“ se překládá třeba jako partnerství nebo týmová spolupráce. Já pod tímto termínem rozumím i něco navíc. Kolaborace pro mě znamená mimo jiné proaktivitu, otevřenost...

 • Leadership a kultura
3734
6
9

3D gel vypěstuje dostatek kmenových buněk pro léčbu mozkových chorob

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4590
3
3

Odemkněte dveře rukávem. Nová technologie skladuje data ve vašem oblečení a bez elektroniky

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
 • Smart energy
5573
1
1

Simulátor s rozšířenou realitou vám umožní ovládat virtuální dron ve vašem obýváku

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart education
5994
1
1

Petr Beneš: Blockchain? Řetězy? 
Ne, to není povinná zimní výbava...

Blockchain je technologie distribuované databáze, jejíž unikátnost spočívá v tom, že jednou pořízené záznamy nelze zpětně editovat a tudíž zůstávají uvedeny v historii až do skonání internetu. Ámen.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Smart energy
8009
5
10

Systém umělé inteligence umí číst mysl a dekóduje, co človek vidí

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart education
5058
1
2

Pavel Kysilka: Nekonkurujme robotům

„Z vlastní zkušenosti vím, jak je náročné být manažerem, a ještě sledovat všechny důležité inovace ve svém oboru. Když je ale neovládneme, namíří je konkurence proti nám!“

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4674
6
3

FDA schválila použití robo-chirurgů pro minimálně invazivní chirurgické operace

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4318
2
2

Pavel Kysilka: Vzácná obourukost firem

Digitální transformace nutí firmy experimentovat a hodně riskovat. Ty nejúspěšnější mají schopnost kombinovat přednosti korporace s výhodami technologických startupů

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
4036
2
2

Roboti nabírají na síle. Nové umělé svaly uzvednou až tisícinásobek své vlastní váhy

 • Robotizace a AI
 • 3D
4192
1
2

Jak umělá inteligence zvýší vaše prodeje

 • Robotizace a AI
4314
3
2

Ve zničeném Portoriku obnoví mobilní pokrytí balóny od Googlu

 • Civilizace
3608
2
2

Vědci obdarovali roboty hmatem

 • Robotizace a AI
3046
3
6

Finští vědci vytvořili jídlo z elektřiny. Je toto konec všech hladomorů?

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5383
3
4

Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
5195
7
3

Vyzkoušejte si kompletní 3D rekonstrukci svého obličeje z 2D snímku

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Virtuální realita
6162
3
3

„Molekulární“ robot umí stavět a skládat molekuly

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4245
2
2

Robozubař poprvé v historii úspěšně implantoval zub z 3D tiskárny lidskému pacientovi

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5092
4
1

Origami dron doručí zásilku do 500g s centimetrovou přesností

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
3992
3
1

Švýcarští vědci ničí rakovinu uměle vytvořenými viry

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4771
3
5

Jak umělá inteligence lidem dopomůže k lepším pracovním výkonům

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4808
3
2

Pavel Kysilka: Bohatství v digitálním věku

Málokterý jev dozná v digitálním věku tak dramatických změn jako bohatství. To platí jak pro jeho distribuci ve společnosti, tak pro jeho tvorbu.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
4671
6
8

Elon Musk převrací dopravní průmysl. Opět.

 • Civilizace
 • Smart transportation
4120
2
2

Bezpilotní letadla ušetří leteckému průmyslu 35 miliard dolarů ročně

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4425
1
1

Vědci vynalezli akustické antény, vhodné pro mozkové implantáty

 • IT Inovace
3339
2
3

„Zdaňme roboty“ hlásá Kalifornie

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
5300
4
1

Blizzard a Deepmind vydali speciální verzi StarCraft II pro vývoj umělé inteligence

 • Robotizace a AI
3858
3
3

V indickém Bengaluru vysadí les za pomocí speciálních sázecích dronů

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4562
3
2

Estonsko chce prostřednictvím ICO založit svou vlastní digitální měnu Estcoin

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Blockchain
4730
2
1

Hlasoví asistenti od Amazonu a Microsoftu budou nově komunikovat mezi sebou

 • Robotizace a AI
 • Smart education
4419
2
1

F.D.A. schválila první léčbu leukémie prostřednictvím genetického inženýrství

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4730
5
2

Pavel Kysilka: V čem se vizionáři mýlí

Ze Sillicon Valley vycházejí veleúspěšné technologické inovace, které mění naše životy, práci a podnikání. Od vizionářů, největších jmen a celebrit „Křemíkového údolí“ se ale občas dočkáme i nápadů, které nemohou přečkat test času.

 • Leadership a kultura
3931
4
2

Muskův Hyperloop pokořil rychlost 355 kilometrů za hodinu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Smart transportation
4958
3
1

Udělá umělá inteligence z Amazonu nejstylovějšího módního designera?

 • Robotizace a AI
3363
2
1

Roboti dohánějí lidstvo

Virtuální asistenty se z mobilů a počítačů stěhují do dalších zařízení ovládaných hlasem, kterých přibývá rychleji než jejich uživatelů.

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4030
2
2

Tesla chce v Nevadě testovat nové samořídící elektrokamiony

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
3630
2
2

Čína zažívá rozmach online rozpoznávání obličejů

 • Civilizace
 • Kyberbezpečnost
4496
2
3

Naděje pro slepce? Kamera přenese vizuální informace přímo do mozku

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4880
6
2

První telefon na světě, který nepotřebuje baterii. Energii sbírá z rádiových vln

 • IT Inovace
 • Smart energy
4366
2
3

3D samoléčící gel vám ušetří tisíce za opravu prasklých displejů

 • 3D
5126
2
2

Šampioni Doty 2 byli poraženi Muskovou umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
3069
3
3

Microsoft oznámil podporu pro vývoj nových blockchainových projektů

 • IT Inovace
 • Smart finance
4541
2
2

Nové revoluční senzory obohatí smartphony o plnohodnotnou rozšířenou realitu

 • 3D
 • Virtuální realita
3662
2
3

Umělá inteligence vyvíjí svou vlastní řeč. Měli bychom ji zastavit?

 • Robotizace a AI
4828
2
3

Online roboprávník vyřeší zadarmo vaše právní trable

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
6000
4
4

Bezpilotní letadla by se mohla stát realitou dřív, než si myslíme

 • Smart transportation
3588
5
0

Vědci uložili a úspešně přehráli film nahraný do DNA

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
4635
3
2

Limonáda, která neškodí zdraví? Zkuste tu virtualní!

 • Virtuální realita
3293
1
1

Ruka s očima a umělou inteligencí je nadějí po amputacích

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5536
1
1

Umělá inteligence odhalí zavčas Alzheimerovu nemoc

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4478
2
1

Je to tady! Rok po schválení první genetická léčba!

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5102
6
1

Indie chce mít do 13 let pouze elektroauta

 • Smarty city
 • Smart energy
 • Smart transportation
5118
1
2

Jak vám umělá inteligence vylepší šatník

 • Robotizace a AI
3954
2
3

Děsivý robot vám provrtá lebku za 2 minuty. A zachrání život.

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
5256
3
1

Umělá inteligence poráží lékaře v předvídání infarktu

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4331
6
2

Na blockchainu vznikla energetická síť pro malé výrobce a spotřebitele

 • Smart energy
 • Blockchain
4722
4
3

Vzduch: zdroj vody budoucnosti?

 • Civilizace
3079
31
1

Svět bez mobilů se přibližuje

 • Robotizace a AI
4169
3
2

Nové využití grafenu. Odhalí počínající nádor!

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4364
5
4

Pohyb těla napájí senzory i hodinky

 • Smart energy
3865
3
1

Jak se stát nejobdivovanější firmou? Kopírujte Teslu a Muska!

Nedávná anketa Petera Diamandise, ve které hlasovali uživatelé Twitteru o „nejinovativnější firmě dneška“, přinesla jednoznačného vítěze mezi čtyřmi finalisty.

 • Leadership a kultura
3294
1
1

Nová kvantová technologie zbaví svět padělků

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Kyberbezpečnost
5420
3
1

Solární energie po celém světě dramaticky zlevňuje. V Indii 1 watt za 65 centů

 • Civilizace
 • Smart energy
3787
2
4

Startup uzavřel partnerství s Rwandou. Jejich drony rozváží krev nemocnicím

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4888
0
2

Revoluce v potravinářství. Německý startup chce vertikální minifarmu do každého supermarketu

 • Civilizace
 • Smarty city
5074
2
1

Student za pomocí Wi-Fi vytvořil 3D hologram lidí z vedlejší místnosti

 • 3D
 • IT Inovace
7929
2
5

Nové samořídící nákladní automobily od Volva zvýší produkci cukrové třtiny

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4355
2
1

Vědci z Curychu posouvají možnosti 4D tisku

 • Robotizace a AI
 • 3D
5022
4
1

7 technologií, které již obrací svět vzhůru nohama...

Pojďme se podívat, které inovační trendy obrátí v nejbližsích letech světovou ekonomiku naruby a jaké finanční hodnoty vytvoří na globálních trzích...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
8582
14
17

Senzory odhalí a lokalizují střelbu ze zbraně. Pomůžou tak dopadnout pytláky

 • Smarty city
 • IT Inovace
4272
3
1

Intel předpovída samořídícím autům 7-mi bilionovou budoucnost

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5225
3
2

Ovládne Microsoft svět kvantových počítačů?

 • Civilizace
 • IT Inovace
4716
3
3

Umělá inteligence porazila nejlepšího hráče ve starověké hře GO

 • Robotizace a AI
 • Smart education
5136
4
5

Nástup robocopů

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
5445
3
2

Tento revoluční „živý“ oblek se přizpůsobí vaším potřebám

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5527
2
2

První autonomní loď s elektrickým pohonem vypluje již v roce 2020

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5678
2
3

Umělá inteligence pomohla unesenému dítěti najít svou rodinu

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4147
3
1

Technologie odezírání ze rtů nahradí psaní hesel

 • Robotizace a AI
 • Kyberbezpečnost
4583
3
2

Vědci prostřednictvím techniky genetického inženýrství odstranili virus HIV-1

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4773
8
2

Flippy je šikovný robokuchař a každý den se zlepšuje

 • Robotizace a AI
4229
2
1

Češi pomohli vytvořit chytrý protirakovinový orgán

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5670
7
3

Německý průmysl sází na umělou inteligenci a VR

 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
5262
4
2

Zatočte si volantem a sešlápněte plyn dokud ještě můžete!

Digitální disrupce přinese v následujících letech obrovskou změnu do většiny oblastí našeho života, ale jednu z největších proměn lze čekat v oblasti dopravy. Na informačním portálu 6DHub.cz se často věnujeme dopravním trendům. Publikovali jsme celou řadu článků o tom, co chystá Elon Musk v Tesle, co plánuje Google se svojí divizí autonomních...

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5861
6
7

Osmnáctiletý student vynalezl podprsenku, která odhalí rakovinu prsu

 • Smart health
4591
7
3

Startup OtoSense daruje autům sluch

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4387
3
1

Virtuální realita jako prostředek pro nápravu vězňů

 • Smart education
 • Virtuální realita
6041
5
1

„Pštrosí“ robot posouvá hranice dvounohých robotů

 • Robotizace a AI
3915
3
2

Rozhovor: Pavel Kysilka – Připravenost autoprůmyslu na digitální epochu

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
5611
6
6

JPMorgan se transformuje. Chce uspět v digitálním věku

Mnozí experti a investoři vidí blízkou budoucnost bankovnictví černě. Několik bank však vzalo svoje přežití v digitálním věku vážně, a spustilo rozsáhlý transformační program postavený na agresivní strategii adopce nejmodernějších technologií. Nejnověji i americká jednička JPMorgan.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
5093
5
2

Velký průlom v uchovávání orgánů zachrání desítky tisíc životů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5265
4
3

Sedric - budoucnost samořídících VW

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
6584
3
2

Zpívající plakáty, mluvící trika: rádio z každodenních předmětů

 • Smarty city
 • Smart transportation
5517
3
2

Voda jako palivo zítřka

 • Civilizace
 • Smart energy
5584
4
2

Robot Baxter nepotřebuje pokyny, čte je z naší mysli

 • Robotizace a AI
3696
2
3

IBM zpřístupnil na cloudu svůj kvantový procesor

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
5891
4
3

Tesla v roce 2017 zdvojnásobí počet dobíjecích stanic pro elektromobily

 • Smart energy
 • Smart transportation
8518
2
2

DNA úložiště již na 85% teoretického limitu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
4200
2
2

Vědci potvrdili vývoj plodu jehněte v umělé děloze. Budou následovat lidé?

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4586
3
1

Zázračné krevní cévy z 3D tiskárny

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6702
4
2

Umělá inteligence spolehlivě ukáže, jak jste vypadali a budete vypadat

 • Robotizace a AI
3498
2
1

Chytré kreslení od Googlu s umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Smart education
5387
3
3

Tesla předčila General Motors a stává se nejhodnotnější americkou automobilkou

 • Smart transportation
6343
3
1

Hybridní letadlo otevírá dveře elektropohonu do letecké dopravy

 • Smart transportation
4251
5
1

Invaze robotů

Robotizace hluboce zasáhne byznys, způsobí otřesy na trhu práce a bude útočit na konkurenční výhody české ekonomiky. Aby nás nečekal hospodářský pokles, musíme se posunout k vyšším rolím, jak po tom volal už Tomáš Baťa.

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
6030
9
7

Armáda malých robotů roztřídí až 200 000 balíků denně

 • Robotizace a AI
5136
3
5

Ochrnutý muž ovládá svou ruku pomocí myšlenek

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • Virtuální realita
6357
3
1

Revoluční chytrá sluchátka přeloží až 37 jazyků

 • IT Inovace
5216
3
3

Konec spaní s nebezpečnými roztoči

Každý z nás podléhá iluzi, že ví, s kým sdílí svoji postel. Většina lidí bude překvapena zjištěním, že jsme hostiteli obrovského množství nebezpečných postelových vetřelců - roztočů, kterým svým tělesným teplem, vlhkostí dechu a odpadem...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6467
4
2

Nanooptika budoucnosti od české IQ Structures

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4837
3
3

Koupí Apple Teslu a bude Elon Musk jeho novým CEO?

 • IT Inovace
6248
7
9

Konec právníků nejen v Čechách

Houstnoucí legislativní džungle všude na světě komplikuje život lidem, firmám i soudcům, skvěle ale živí armády právníků, a do nedávna navíc bránila tomu, aby jejich práci převzaly stroje. Až doteď. Díky obrovskému pokroku v umělé inteligenci v posledním roce...

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6216
4
3

Bitcoin bude do léta akceptovat v Japonsku už 260 000 obchodů

 • Smart finance
4796
1
2

Microsoft plánuje ovládnout trh s propojováním automobilů

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
17458
2
2

Dostanou se nám čipy pod kůži?

Startupový inkubátor Epicenter ze Stockholmu se tento týden ocitl v epicentru pozornosti médií z celého světa. Vedení společnosti navrhlo pro jejich skoro 700 zaměstnanců nechat si dobrovolně implantovat pod kůži mikročip...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
7571
4
5

Ruská 3D tiskárna Apis Cor vytiskne dům za 24 hodin

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smarty city
9137
3
5

Auta by již brzy mohla být poháněna biopalivem z odpadních vod

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smarty city
 • Smart energy
6269
1
1

Interaktivní projektor od Sony promění jakýkoliv rovný povrch v dotykový displej

 • IT Inovace
 • Virtuální realita
4092
3
2

Jaderné palivo z oceánů poskytne energii na deset tisíc let

 • Civilizace
 • Smart energy
5327
5
2

Nový metamateriál umí vytvořit hologramový obraz

 • 3D
 • IT Inovace
4450
2
1

Jak big data dokážou zjednodušit a zlevnit obnovu přirodních ekosystémů

 • Civilizace
 • Kyberbezpečnost
4328
2
1

Virginie jako první stát přijala zákon umožňující doručování roboty

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5490
4
2

San Diego se díky internetu věcí stává chytrým městem

 • Smarty city
 • IT Inovace
5194
2
1

Sluneční energii lze již získávat bez solárních panelů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
4947
5
3

Kurzweil: „Singularita nastane v roce 2045“

 • Robotizace a AI
11493
4
7

Levná a bezpečná baterie pro domy a auta ze Stanfordu

 • Smart energy
10038
4
3

Revoluční nanotisk z tekutých kovů posouvá možnosti elektroniky

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
4665
3
1

Levné a věrné 3D modely orgánů z dílny polského studenta

 • 3D
 • Smart health
5720
2
2

UPS testuje rozvoz dodávkovými auty s drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5878
5
4

Není vaše dítě schopné pravidelné školní docházky? Pošlete za něj robota

 • Robotizace a AI
 • Smart education
4394
3
1

Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4439
6
2

Disrupce na třetí

Umělá inteligence nahradí lékaře, učitele a jednou dokonce i programátory. Elon Musk se ale mýlí, když se domnívá, že kvůli tomu bude muset být nevyhnutelně zaveden zaručený základní příjem pro všechny.

 • Robotizace a AI
6117
9
8

Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

 • Civilizace
4663
5
1

Tyto revoluční brýle se automaticky přizpůsobí vašemu zraku

 • Smart health
4778
4
2

Nová technologie zneviditelňuje brýle pro virtuální realitu

 • 3D
 • Virtuální realita
5376
2
1

Dramatické vylepšení 3D hologramové technologie

 • Virtuální realita
4064
3
2

Obří větrná turbína překonala světový rekord

 • Civilizace
 • Smart energy
5033
5
1

Počítač porazil profesionální hráče pokeru. Češi ho totiž naučili blufovat

Začalo to piškvorkami. Pak se superpočítače o velikosti menšího bytu naučily vrhcáby i­ hru králů – šachy. Loni svět šokovala umělá inteligence, která vítězí v populární asijské stolní hře go a teď se křemíkoví gambleři dostali na novou úroveň.

 • Robotizace a AI
3411
6
3

První robotická léčba ucpaných cévek oční sítnice

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5527
7
2

První konstrukční plán na kvantový počítač na světě

 • Civilizace
 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
5929
8
3

Umělá inteligence se učí psát svůj vlastní kód tím, že krade z jiných programů

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
4812
6
2

Ford investuje miliardu dolarů do startupu s umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5335
4
1

Český SimpleCell expanduje s infrastrukturou pro Internet věcí do dalších 4 zemí

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Smart energy
5619
5
3

Bank of America otevírá bankovní pobočky bez zaměstnanců

 • Robotizace a AI
 • Smart finance
 • Virtuální realita
6629
6
4

Produktivita vzrostla o 250% po té, co nahradili 90% zaměstnanců roboty

 • Robotizace a AI
4566
6
1

Hydrail - první vlak s nulovými emisemi jehož jediným odpadem je pára

 • Smart transportation
4220
4
1

V Japonsku vznikla téměř plně robotizovaná rostlinná farma

 • Robotizace a AI
 • Smart energy
6270
4
1

Google obvinil Uber z krádeže technologie samořídících aut

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
5617
3
2

"Krisprový" boom svědčí o potenciálu genetického inženýrství

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
4897
4
1

Nový autopilot Tesly sníží nehodovost až o 90%

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4856
2
1

Umělá a lidská inteligence se sbližují

 • Robotizace a AI
4619
4
2

Křemíkový Frankenstein

Giganti Silicon Valley pomohli stvořit Donalda Trumpa. A ten je teď sráží na kolena

 • Civilizace
 • Právo a regulace
5937
7
3

O Rock&Rollové síni slávy se hlasovalo na blockchainové mobilní aplikaci

 • Kyberbezpečnost
4479
6
3

Roboti indického GreyOrange disruptují logistiku

 • Robotizace a AI
4281
2
1

Elon Musk: Automatizace donutí vlády, aby zavedly univerzální základní příjem

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
5264
5
4

AI se vyrovnala specialistům v diagnóze nádorů kůže

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5059
6
2

Materiál promění díky slunečímu svitu vodu v pitnou

 • Civilizace
 • Smarty city
4704
3
2

Hydrogelový robot umí chytit rybu a asistovat lékařům

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5935
4
1

Děti s leukémií byly vyléčeny geneticky upravenými lymfocyty

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4990
5
3

AI umí revidovat dvacet typů obchodních kontraktů

 • Robotizace a AI
4058
8
1

Výrobci Vespa skůtrů představili „robokufr“

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5663
4
1

Umělá inteligence poráží pokrové profesionály

 • Robotizace a AI
3800
4
3

Čína vyhlásila válku uhelnému průmyslu

 • Civilizace
2609
2
1

Hlasová analýza odhalí nemoci

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4911
4
1

Výzkumníci probudili v grafenu supravodivost

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3895
2
3

Umělá inteligence se učí vytvářet umělou inteligenci

 • Robotizace a AI
4709
4
3

Posilování státu nahrává hackerům

 • Kyberbezpečnost
2942
2
1

CEPI spojuje zdroje pro boj s globálními zdravotními hrozbami

 • Civilizace
 • Smart health
4270
1
1

Solár už zaměstnavá více lidí než uhlí, plyn a ropa dohromady

 • Civilizace
 • Smart energy
4669
1
3

Řiďte jakýkoliv Cadillac chcete a kdy chcete

 • Smart transportation
3575
3
1

Autonomní doprava se učí i z Grand Theft Auto V a Google Street

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5418
4
1

První samořídící létající auto Airbusu vzlétne už letos

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4369
3
3

Čtrnáctiletý Ind vyvíjí pro vládu dron na detekci min

 • Robotizace a AI
3233
1
2

Syntetické kmenové buňky bez rizik a komplikací

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4840
5
1

Mikrorobot dodal chemoterapii přesně do postižené tkáně

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5659
2
1

MIT vyvinul adaptivní 3D tisk

 • 3D
5291
0
4

Regenerace vnější srdeční stěny pomocí kmenových buněk

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5064
1
2

Flotila dronů je inteligentním samořízeným rojem

 • Robotizace a AI
3183
1
1

Mycelium jako náhražka cukru v potravinách

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5452
2
2

AI předvídá selhání srdce a zachraňuje životy

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4874
0
1

Software od MIT umožňuje sestavit si vlastní dron na míru

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
6002
0
1

Materiál s naprogramovaným chováním a reakcemi

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4503
0
5

Indická vláda nabízí jednoduchou aplikaci pro mobilní platby

 • Smart finance
2940
0
2

Dechový nanotester odhalí 17 nemocí na bázi AI

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5439
0
1

Londýnští vědci naučili zuby opravovat vlastní kazy

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
8493
5
4

Anonymizovaná umělá inteligence na cloudu zatápěla mistrům Go

 • Robotizace a AI
3190
0
1

Nemocnice budoucnosti vznikne tento rok v australském Queenslandu

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
6062
1
1

V lednu vyjedou na silnice samořídící minivany Waymo

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4387
0
1

Víte jak vytisknout 3D vlasy, kartáče nebo kožešinu?

 • 3D
3100
0
1

Nespolehlivost v dodávkách solární energie vyřeší virtuální elektrárna

 • Smart energy
3691
2
1

Pošle datová analytika vaše letité obchodní instinkty do starého železa?

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4792
0
1

Bioinženýři dokáží pomocí CRISPR pozměnit po DNA také i RNA

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4864
3
1

Umělá inteligence produkuje realistické zvuky, které dokáží ošálit člověka

 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
3978
0
2

Simulační technologie pro videohry slouží jako dispečer pro autonomní taxi

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
 • Virtuální realita
5167
0
1

Robot dokáže vytisknout 3D pizzu za méně než 5 minut

 • Civilizace
 • 3D
 • Smart health
6380
2
1

Airbus představuje 3D-tištěné letadlo

 • Civilizace
 • 3D
 • Smart transportation
5802
0
1

Můžete skutečně identifikovat rakovinu prostřednictvím vyhledávače?

 • Smart health
 • IT Inovace
5263
2
1

KnuPath - nový 256 jádrový chip urychlí rozvoj umělé inteligence

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
4276
0
1

Larry Page investuje do projektů na létající auta

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
5744
1
2

3D systém tiskne online současně již s vaším designem

 • 3D
3918
0
2

Umělá inteligence nahradí 75% manažerského rozhodování

 • Robotizace a AI
5279
3
3

Jeff Bezos chce stavět průmyslové zóny ve vesmíru, aby uchránil Zemi

 • Civilizace
 • Smarty city
 • IT Inovace
6785
0
1

Connect propichuje sociální bubliny

Technologický pokrok dnes ani v minulosti nijak nezměnil hluboce zakódovanou povahu lidského druhu. Pouze našim přirozeným vlastnostem a sklonům dával mocný nástroj, nebo naopak brzdu. Knihtisk, noviny, kinematografie, televize, YouTube, Wikipedie...

 • Civilizace
4107
2
2

Nový materiál zničí bakterii E-coli za 30 sekund

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
7535
1
2

Volley je inteligentní roboprofesor

Učící aplikace, "roboučitelé", jsou jednou z dominantních podob procesu vzdělávání blízké budoucnosti. Počet žáků a studentů na učitele globálně vzrůstá. Pasti zaostávání platů pedagogů...

 • Robotizace a AI
 • Smart education
5837
2
5

Program Magenta od Googlu složil svou první píseň

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
6151
5
2

Upoutávka Microsoftu na HoloLens vypadá jako vytržená ze sci-fi filmu

 • 3D
 • Virtuální realita
3989
5
1

Nicola předvedl elektrický tahač Class 8

 • Smart transportation
3719
1
1

3D vytištěná ruka umožňuje mladíkovi po amputaci hrát znovu basketbal

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
6953
1
3

Bláznivý nápad Elona Muska jak zůstat krok napřed před diktátem umělé inteligence

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
5976
3
2

Google DeepMind zpřístupnil platformu pro umělou inteligenci

 • Robotizace a AI
3505
2
3

O knihy v Singapurské knihovně se starají roboti

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • IT Inovace
5318
0
1

Superrychlý počítač se stal japonskou strategickou prioritou

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Kyberbezpečnost
4993
2
1

Budoucnost produkce potravin bude řídit umělá inteligence

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6485
2
1

První mobilní pásová 3D tiskárna betonových staveb

 • 3D
 • Smarty city
14870
2
3

První betonový most na světě z 3D tiskárny

 • 3D
 • Smarty city
5706
3
3

Cenově dostupný přiléhavý oblek digitalizuje pohyb těla

 • Smart health
 • Smart education
 • Virtuální realita
5991
2
1

Mozek prostřednictvím EEG čepice ovládá robotickou paži

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
7352
1
1

Země ohrožené klimatickými změnami usilují o 100% obnovitelné energie

 • Civilizace
 • Smart energy
4107
2
1

Odborníci předpovídají, že manželství s robotem bude legální kolem roku 2050

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
5684
3
1

3D adidasky v prodeji

 • 3D
3565
5
1

Silly Putty s grafenem monitoruje srdce

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4967
2
2

Termoelektrický nátěr vyrábí elektřinu ze zahřátých objektů

 • Civilizace
 • Smart energy
4654
3
1

Strojové učení inteligentně surfuje po webu

 • Robotizace a AI
2904
1
3

Magnety zbavují krev bakterií

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5911
5
2

Google připravuje Wing Marketplace: dodávky jídla drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
6362
1
1

Objev mechanizmu agresivních nádorů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4367
0
1

Výroba průlomové nanobaterie HE3DA odstartovala

Jak jsme s předstihem avizovali, 19.12. slavnostně odstartovala v Letňanech komerční výroba revoluční nanobaterie HE3DA. Za českým patentem stojí Jan Procházka, kterému se podařilo pro jeho realizaci získat české investory...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
 • Smart transportation
7208
3
2

Hmatová dimenze VR od Ultrahaptics

 • Virtuální realita
3389
0
1

Nejmenší magnet na světě z Olomouce s širokým využitím

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5207
3
1

Puška naplněná roztokem kmenových buněk léčí popáleniny

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4774
1
1

Waymo je divizí Googlu pro samořídící auta

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
6007
4
1

Autonomní auta: budoucí cíl hackerů?

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
7438
0
2

Proslulý Vinod Khosla věří v brzký zánik 80% IT pozic

 • Robotizace a AI
4834
4
2

Umělá svalovina z 3D tiskárny MIT

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
5435
2
1

AI překonává odborníky při identifikaci mentálních nemocí

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4843
1
1

Pozlacený DNA řetězec je elektrovodivým nanoobvodem

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4768
2
1

Umělá inteligence poráží v Civilizaci své lidské protihráče

 • Robotizace a AI
4196
4
4

Amazon zcela mění způsob nakupování v maloobchodech

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
5414
4
4

Nanobaterie nabije mobil za pár vteřin a vydrží týden

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
 • Smart transportation
5915
2
1

Česká HE3DA zahájí výrobu převratné nanobaterie

Vícekrát jsme už v 6D Hub psali o velkých inovačních závodech v oblasti skladování elektřiny. Investují do nich neuvěřitelné částky nejen velká jména, jako Tesla, ale i renomované vědecké instituce, třeba MIT a samozřejmě dlouhá řada startupů. Na zásadní pokrok čeká nejen oblast elektroautomobilů...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
6761
3
4

Metamateriálová mikroelektronika bez polovodičů

 • IT Inovace
3253
0
2

Nejefektivnější superpočítač na světě od Nvidia

 • IT Inovace
2874
1
2

Supercomputer napájený solarem a stejnosměrným vedením VN

 • Smart energy
3619
0
2

Nová léčba poškozených buněk srdce

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5520
1
3

Pitná voda a topivo z odpadů vepřína

Český Výzkumný Technologický Institut má funkční a ekonomicky návratné řešení recyklace prasečí kejdy. Nanofiltrací vytěží z nevábného odpadu boubelatých vepřů vodu, která je pitná i pro člověka...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
4466
4
13

První fotonický neuromorfický čip pro AI

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
4053
0
1

Lék může přeprogramovat buňky

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4892
2
1

Umělá inteligence uhodla pořadí čtyř prvních koní

 • Robotizace a AI
2718
0
1

Milník v komerční genetické léčbě?

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5040
4
2

Česko a autoprůmysl

Budoucnost českého autoprůmyslu - a vzhledem k jeho váze do značné míry i prosperita naší ekonomiky - budou vystaveny vážnému testu . A to hned ve dvojím směru. Za prvé: dnešní prosperita celého českého průmyslu...

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5540
1
5

VR povzbudila chuť spoření na důchod

 • Smart finance
 • Právo a regulace
 • Virtuální realita
6296
2
3

Česko a vzdělání pro digitální věk

Wayne Gretzky kdysi namaloval hranici kvality mezi hokejisty: dobrý hráč je tam, kde je puk; skvělý je tam, kde puk bude. V české ekonomice od Aše po Opavu narazíte na řadu skvělých hráčů. Příběh několika z nich - namátkou třeba z oboru nemocničních lůžek, kyberpezpečnosti, klasické hudby, sportu - je naštěstí všeobecně známý...

 • Leadership a kultura
 • Smart education
4510
1
3

Paralelní digiměna ve Švédsku?

 • Smart finance
3541
0
0

Učící se stroj překonává lidskou schopnost odezírat ze rtů

 • Robotizace a AI
3872
0
2

Superléčivá high-tech gáza z leteckého polymeru

 • Robotizace a AI
3947
0
0

Virtuální chutě a kousání z ústní elektrody

 • Smart health
 • Virtuální realita
4935
1
1

Nanobionický špenát sdílí informace o znečištění či suchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2998
0
0

Smartphonová souprava k indikaci nádorů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4432
0
0

Robot s plícemi pomáhá odhalit záhady problémů kuřáků

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5134
0
0

Revoluční nanotechnologická miniaturizace pro elektroniku

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
3623
0
0

3D scanování, mapování, měření a AR v iPadu

 • 3D
 • Virtuální realita
5989
0
2

Světelný panel z Virginia Tech je průlomem v recyklaci světla

 • Smarty city
 • Smart energy
4432
0
0

Molekulární nanorobot ověnčený Nobelovkou může jednou změnit medicínu

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5814
2
0

Anti-aging startup podpořili Jeff Bezos i Mayo Clinic

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5431
0
0

Plán Uberu na síť létajících elektotaxi do 10 let

 • Smarty city
 • Smart transportation
4791
2
2

Účinná a ekologicky příznivá mýdlová molekula z Minnesoty

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2935
0
0

Kindred polidšťuje roboty prostřednictvím AI a VR

 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
4775
0
1

Magnet z 3D tiskárny s širokým potenciálem

 • 3D
 • IT Inovace
4078
1
0

Čipové srdce z Harvardské 3D tiskárny

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3703
0
0

Autonomní kamion od Uber/Otto uskutečnil první dodávku

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4329
0
0

Microsoft chce chytit druhý dech

 • Virtuální realita
3983
1
1

AI nabyla schopnost zobecňovat nad různými úlohami

 • Robotizace a AI
2877
1
0

Experiment s blockchainem mění obchodování

 • Smart finance
 • Kyberbezpečnost
5670
3
1

3D ruka má pomoci odstranit biometrické bezpečnostní skuliny

 • 3D
 • Kyberbezpečnost
5422
0
0

Solární panely k nerozeznání od klasických krytin

 • Smarty city
 • Smart energy
4690
0
0

Od teď mají všechny Tesly hardware pro autonomní věk

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5095
0
0

Microsoft vytáhl schopnost strojů rozklíčovat řeč na úroveň člověka

 • Robotizace a AI
2772
0
0

Robopilot Alias pilotoval Cessna Caravan

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4245
0
0

Objev přeměny CO2 na etanol pomůže řešit klimatické změny a nedostatek energie

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
4800
1
0

Senzor pro autonomní auta deklasoval konkurenci v kvalitě, ceně, miniaturizaci

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4241
0
0

Vědci identifikovali chemikálii se schopností oddálit stárnutí

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4724
1
0

Genové inženýrství otevírá cestu k léčbě nemoci srpových buněk

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4489
1
0

Digitální grafiti na stěnách muzea státu Washington

 • Virtuální realita
3709
0
0

Laboratorní kmenové buňky léčí poškozené srdce

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5422
2
0

Za 2 miliardy dolarů nahradí v ING roboti až 5800 bankéřů

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
4905
2
0

Nejmenší tranzistor prolomil limit

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3487
0
0

Virtuální realita pomáhá překonávat duševní základy anorexie

 • Smart health
 • Virtuální realita
5273
1
1

Zapřáhnutí řas do energetiky

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
4745
1
0

První solární skleník s kombinovanou výrobou elektřiny, tepla a vody

 • Smart energy
4513
1
0

Elastický metamateriál pro 3D tiskárny

 • 3D
3418
0
0

Virtuální realita vrátila muži plnohodnotný zrak

 • Smart health
 • Virtuální realita
5414
2
1

Google zvedl laťku kvality překladů o 60%

 • Robotizace a AI
 • Smart education
4673
0
0

Ve Washingtonu si můžete objednat jídlo doručené robotem

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Kyberbezpečnost
6144
2
1

Disrupce pojišťovnictví

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • Smart finance
6686
0
1

Signalizace vývojové poruchy dítěte do 45 vteřin

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5681
0
0

Lidé mohou virtuálně navštívit prezidentské duely

 • Smarty city
 • Smart education
 • Virtuální realita
5739
0
0

Díky VR prožila znovu Amelie Diamant svoje vysvobození před holocaustem

 • Smart education
 • Virtuální realita
4359
2
0

Posun v teleportování je krůčkem na dlouhé cestě ke kvantovému internetu

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
4726
1
0

Hacking a open source tým nabízí alergikům autoinjekci 10x levněji než oficiální…

 • Smart health
4284
0
0

SanDisk přichází s největší SD kartou na světě

 • IT Inovace
 • Virtuální realita
3722
1
0

Microsoft slibuje vyřešení rakoviny do desíti let

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4719
0
0

Průlomová metoda výroby zázračného grafenu s obrovským potenciálem

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart transportation
5200
0
0

Peter Diamandis předvídá nejméně desetinásobný propad trhu s auty

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Virtuální realita
5469
0
1

První přílivová velkoelektrárna světa roste ve Skotsku

 • Smart energy
3395
0
0

Comma.ai slibuje masovou nabídku poloautonomního řešení pro naše auta

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
6442
0
0

První mobil, který integruje 2D, 3D a virtuální realitu

 • Virtuální realita
3741
1
0

ReWalk krunýř umožnil paralyzované ženě absolvovat britský půlmaraton

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
5115
1
0

Nanoryba dopraví léky do mikrokoutů našeho těla

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5374
1
0

Elektrický autobus od Proterra nastavuje novou laťku v odvětví

 • Smarty city
 • Smart energy
 • Smart transportation
5008
0
0

WaveNet okopíroval schopnost dítěte naučit se mluvit napodobováním

 • Robotizace a AI
3663
0
0

Google drony doručují burritos pro Virginia Tech kampus

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5331
0
0

Daimler se spojil se startupem pro dodávkové drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5268
1
0

Závody v autonomní dopravě se odehrávají také na vodě

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
4433
0
0

Biolog úspěšně zkultivoval geneticky modifikované zelí za pomocí techniky CRISPR

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2980
0
0

Peter Diamandis předvídá totální disrupci stávajícího modelu světové energetiky

 • Smarty city
 • Smart energy
4321
0
0

Google hodlá získat převahu v kvantovém computingu

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
4263
1
0

Levná a bezpečná baterie s velkou výdrží pro sítě obnovitelných zdrojů

 • Smart energy
3756
0
0

Umělá inteligence pomohla vytvořit upoutávku k filmu - o umělé inteligenci.

 • Robotizace a AI
3004
0
0

Česká firma se podílí na technologii dobíjení elektroniky na těle pohybem

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
3952
0
0

Léčba kmenovými buňkami vrátila ochrnutému mladíkovi pohyb rukou

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5314
1
0

Chytré cihly umožní inteligentní symbiózu lidí s domem

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smarty city
4789
0
0

Čína jako první vyzkouší na člověku modifikaci genů při léčbě rakoviny

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
4271
0
0

Facebook je o krůček blíže pokrytí země internetem

 • Smarty city
 • Smart education
4275
0
0

4 pilíře Tesla strategie pro další dekádu

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
4626
1
0

Čipy z her pomohou na svět precizním 3D mapám

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smarty city
6497
0
0

Nová aplikace od Googlu otevírá světové galerie a nenápadně vzdělává

 • Robotizace a AI
 • Smart education
 • Virtuální realita
4970
1
0

3D pero/tiskárna bude využívat náplně z odpadů domácnosti

 • 3D
 • Smarty city
 • Smart finance
6097
0
0

Biorobot ze zlata, gumy a buněk potkana vzešel z 3D tiskárny

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4668
2
0

Úspěch PokemonGo pomůže využívání VR k užitečnějším věcem

 • Smart education
 • Virtuální realita
4311
0
0

Umělá inteligence diagnostikuje Alzheimerovu nemoc pomocí analýzy řeči

 • Robotizace a AI
 • Smart health
4268
0
0

Šéf Uberu považuje Peking za budoucího konkurenta Silicon Valley

 • Civilizace
 • Právo a regulace
3520
0
0

Chatbot od devatenáctiletého Brita pomáhá vyhrávat parkovací spory s radnicemi

 • Smarty city
 • Smart finance
 • Smart education
4619
1
0

Nový algoritmus od Googlu zlepšuje možnost autodiagnózy

 • Smart health
3593
1
0

Nesmyslná regulace vyhnala Uber a Lyft z texaského Austinu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Právo a regulace
4970
0
0

Zapojení AI do hledání a tvorby nových materiálů

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3601
0
0

Vědci vytvořili myš s hyperdlouhými telomery bez genetické manipulace

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4898
0
0

Gen Oct4 označen za studnici mládí a prevenci infarktů a mrtvic

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4177
1
1

Virtuální obchoďák od Ebay a Myer

 • Virtuální realita
3993
2
0

Pružná solární samolepka na kůži

 • Smart health
 • Smart energy
5169
0
0

Nový rekord Australanů v efektivitě solárních článků

 • Smart energy
3474
0
0

Rychlé a levné optické úložiště od IBM

 • IT Inovace
2862
1
0

Startup Otto přeměnil Volvo v autonomní truck

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
3929
0
0

Stravitelný robot ovládaný zvenku vyřeší žaludeční maléry

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health