Maria Staszkiewicz: Krásné nové peníze

Maria Staszkiewicz, výkonná ředitelka České fintechové asociace (ČEFTAS), z Indexu Lidových novin 9. ŘÍJNA 2017

Budoucnost financí už není v našich peněženkách, ale zašifrovaná v našich mobilech.

Spekulanti vládnou trhům, banky opustily svou funkci, celý mízní systém kapitalismu se rozbil a pacient začíná kolabovat. Finance, jak je známe, hledají nový význam a jejich novou evoluční fázi přinesou moderní technologie. O tom, jak už brzy budou vypadat peníze, vedli společnou diskusi v sobotu 7. října na Hackers Congressu v pražském sídle neziskové organizace Paralelní polis český fintech, finančníci, právníci, anarchisté i vedení naší centrální banky.

Vydělat na každém automobilu, který sjede z výrobní linky dva a čtvrt milionu korun není špatné, i pokud jste luxusní značka, jako je Porsche. Škoda Auto loni, ve svém zatím nejlepším roce v historii, vydělala na každém prodaném voze zhruba stokrát méně. Pohledem do ekonomických výsledků ale zjistíme, že v onom zázračném roce 2008 vydělala ikonická značka šestkrát víc obchodováním s akciemi než prodejem krásných sporťáků. Nikoli bezdůvodně se proto tehdy Porsche říkalo hedgeový fond s automobilkou navíc.

Automobilka se skutečně chovala jako spekulační fond a jejím ambiciózním cílem bylo převzít celý koncern Volkswagen. A to pro nic menšího než pro staré rodinné vazby a spory v rodinách Porsche a Piëch, které vlastnily v obou firmách klíčové balíky akcií. Mistrně připravována akce tehdy kvůli finanční krizi dopadla přesně naopak – dravec Porsche se naopak stal kořistí koncernu Volkswagen, na celé transakci vydělal rodinný klan, nebo především jeho vítězná část, a případ kvůli podezření z nelegálních spekulací prověřovaly německé úřady.

Ekonomičtí novináři by možná situaci popsali jako „bob“, tedy „bored of banking“ neboli znudění bankovnictvím. Oblíbená zkratka se dnes běžně používá pro nezájem veřejnosti o každý další skandál ze světa financí, kterých uplynulých deset let přineslo nespočet. Častokrát vypráví téměř identický příběh chamtivého top manažera, který se s vidinou rychlého zisku vzdává skutečného podnikání a místo něho se pouští do spekulativní výroby peněz.

Příklad Porsche ukazuje, jak je finanční systém těžce nemocný. Místo aby sloužil vzniku a expanzi nových firem, slouží sám sobě na jejich úkor. Ekonomie na to dokonce má nový pojem „financializace“, který popisuje rostoucí velikost a význam finančního odvětví, přičemž dusí ta skutečně produktivní.

Banky jsou příliš velké, aby jim politici dovolili zkrachovat, a zároveň natolik vlivné, aby se bránily přísnějšímu dohledu, jak jsme viděli po finanční krizi. Nikým nevolení centrální bankéři tištěním peněz a kouzly s úrokovými sazbami fakticky řídí celá hospodářství, rozhodují o úspěchu a neúspěchu vlád, firem i živobytí jednotlivců, jak jsme viděli na vlastní kůži s českou korunou. Peníze se odtrhly od své funkce ukazatele hodnoty a o tom, kolik co stojí v obchodu na rohu, rozhodují spekulanti v mrakodrapech tisíce kilometrů daleko, jak vidíme každý den.

Jak ukázaly marné snahy amerického hnutí Occupy Wall Street či španělských Indignados, finance neuzdraví volání ulice po morální obnově, ani Bernie Sanders či Donald Trump. Tentokrát revoluci, potichu a mimo titulky hlavních zpráv, přinesou moderní technologie.

Diagnóza: banka
Nečekané přiznání přišlo nedávno od Christine Lagardeové, generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF), který se více než 70 let se smíšenými výsledky snaží zajistit finanční stabilitu globalizovaného světa. Na konferenci v Londýně ve svém projevu provedla bankéře hlavním městem financí, jak si ho představuje v roce 2040. Nebavila hosty teoretickou úvahou, zda se novým dravcům podaří přemalovat fasádu City, nejvlivnější žena světa ukazovala, jak malé firmy, známé jako fintech, přebudují město pomocí umělé inteligence, virtuálních měn a nových obchodních modelů.

Účastnici pomyslné procházky, jejichž teplá místa moderní technologie ohrožují, museli uznat i cynický smysl pro humor francouzské šarmantní první dámy světových financí. Lagardeová svůj proslov pojmenovala dvojsmyslně „Překrásný nový svět“, což v sobě skrývá odkaz na dvě literární díla. Díky technologiím se můžeme ocitnout v krásném shakespearovském statečném novém světě plném cudných (finančních) vynálezů. Nebo se vydat cestou antiutopického románu Aldouse Huxleyho, kde pokrok věští konec civilizace, i když možná jen té, kterou milují dnešní finančníci a bankéři.

Banky v uplynulých desetiletích připomínaly právě koncern Porsche. Jen 15 procent peněz, čili výrobní kapacity, největších finančních institucí teče k podnikům na posílení jejich činnosti. Zbytek produkční linky zabírá obchodování na finančních trzích, kde banky zprostředkovávají a samy se účastní nákupu akcií, dluhopisů, nemovitosti či jiných výnosných aktiv. Zisk v ekonomice tak stále více nevzniká díky přidané hodnotě ze služeb, prodeje zboží či zaměstnávání lidí, ale hrou v kasinu s finančními žetony. I deset od krize velké finanční instituce nepodporuji hospodářský růst, ale bohatnutí bohatých.

Na nezájmu bank poskytovat služby méně bohatým zákazníkům se dá i vydělávat. Přesně na tom svůj obchodní model staví fintechové firmy. Jen od letošního května do června na to získaly pět miliard dolarů investic, o 40 procent více než za stejné období loňského roku. Zatím to nestačí, aby banky, které jen v USA vydělaly loni přes 170 miliard dolarů, ztratily svou pozici hegemona. Rostoucí zájem investorů ale jasně ukazuje, že malé firmy jsou schopné nabídnout služby, které pro banky přestaly být zajímavé nebo jejich nabídka není přijatelná pro běžného člověka.

Bankéři dnes skoro zapomněli na svou skutečnou úlohu – propojovat ty, kdo chtějí zúročit své ladem ležící peníze, s těmi, kdo chtějí uskutečnit své podnikatelské sny. Namísto nich to dnes dělají právě fintechové firmy, když propojují třeba online společnosti s nízkým obratem, a tudíž malým ziskem pro banku, s investory, kteří odkoupí jejich pohledávky. Díky tomu jim zajistí tok peněz na každodenní podnikání. Takzvaný peer-to-peer model podobně funguje i pro půjčky mezi lidmi.

Hlavní cíl bank dnes není půjčovat peníze, ale přivázat si klienta, a především v Česku z něho pak udělat onoho pověstného „oslíčka“. Poplatky za služby bank u nás sice několik let mírně klesají, ale každý z nás za ně každoročně stále zaplatí přibližně čtyři tisíce korun a jinde často ještě více. Zbytečně utrácíme za služby, které lze díky technologiím poskytnout lépe, levněji a rychleji. Některé fintechové firmy tak utočí na tuto nešťavnatější kořist v cenících finančních domů, především poplatky za převody, platby či výběry peněz. A to dnes zejména ty mezinárodní, které klienty stále přijdou na nemalé peníze.

Poté, co začaly fintechové startupy přicházet s reálnou konkurenční nabídkou platebních služeb, dostaly se rychle do povědomí i těch největších hráčů. Zatím ale nesplnily naděje vkládané do nich před pár lety, i dost naivní očekávání, že vznikne „Uber“ finančního systému. Není to tak snadné, na rozdíl od taxislužby se špatnou pověstí jsou finance odvětvím s desítkami odlišných služeb, především pak mladé firmy mohou zatím jen snít o kapitálu a databázích klientů, jimiž disponuji tradiční instituce. Mohou si však připsat alespoň dva úspěchy. Vrací finančním službám jejich původní cíl – sloužit zákazníkovi, a nikoli spekulacím a nepřiměřeným ziskům. A jsou to ony, ne tradiční hegemoni, kdo ukazuje cestu k jejich proměně v budoucnu.

Digitální koruna?
Víte, jak vznikají peníze? Většina z nás obrátí při této otázce zrak do centra Prahy, kde už od první republiky sídlí Státní tiskárna cenin a kde se rodí české bankovky. Dříve se přenášely tunelem do tehdejšího sídla centrální banky, dnes urazí krátkou, ale vysoce střeženou cestu několika set metrů do pevnosti České národní banky na Příkopě. Poučenější z nás si uvědomí, že hotovost tvoří jen malou část toho, čemu ekonomové říkají peněžní zásoba, v Česku jen přibližně 15 procent, většina z ní je v nemateriální podobě. A zpravidla vystudovaní ekonomové si vzpomenou, že větší část oné nemateriální zásoby vytvářejí samotné komerční banky. Zjednodušeně řečeno, pokaždé když někomu dají úvěr, na bankovní účet dlužníka se zapíše vklad, z něj zase jeho banka někomu půjčí a enter: v oběhu jsou nové peníze!

Jednou z velkých inspirací jsou takzvané kryptoměny a z nich nejznámější bitcoin. Alternativní „peníze“, existující jen v digitální podobě, vedly některé centrální banky třeba ve Skandinávii, nebo dokonce i proslulou a úctyhodnou Bank of England k úvahám o zavedení vlastní digitální měny. Nejde jim ale o podobu peněz, tedy papír versus plastová kartička či mobil, ale jejich dostupnost.

Samozřejmě že centrální banky dnes kontrolují objem peněz na trhu – nařizují komerčním bankám, kolik mohou půjčit, a měnovou politikou určují, zda je výhodné si peníze půjčit, či je vložit na účet. Nikdy však úplně přesně nevědí, kolik reálně peněz v ekonomice je. Vklady na účtech jsou „jen“ účetní zápisy v komerčních bankách. Každý má zkrátka své peníze v peněžence nebo u prostředníka nějaké banky. Přímo u samotné centrální banky málokdo, kromě výjimek právě jen komerční banky či klíčové instituce. Kdyby se však centrální bankéři rozhodli vydávat univerzální digitální měnu, jakousi digitální formu bankovek, každý včetně podniků či domácností by je držel přímo, mohl je ukládat, vydělávat na úrocích a platit jimi. Jinak řečeno, centrální banka by fakticky převzala stěžejní roli komerčních bank pro celý finanční systém v emisi peněz. Zcela jednoduše by je vynechala.

Zdánlivě nepatrná změna by tak mohla od základů překopat celý finanční systém. Národní digitální měna uložená v digitální účetní knize by rychle umožnila zjistit její objem, a centrální banka by tak mohla lépe reagovat na změny poptávky po penězích i na ekonomické cykly. V nedávném rozhovoru pro Index LN to potvrdil i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Varoval ale zároveň, že jsou to stále jen vzdálené úvahy, nanejvýš experimenty, a nikdo neví, co by to v praxi přineslo.

Výzkumný tým britské centrální banky pro národní digitální měnu simuloval její zavedení a zjistil i další pozitiva. Vstup dalšího hráče na finanční trh, na něhož by se bez prostředníků mohli napojovat soukromí poskytovatelé inovativních finančních služeb, by pro ostatní banky představoval obrovskou konkurenci a nutil by je poskytovat lepší služby.

Výsledek prvního skutečného experimentu s národní digitální měnou bude možná znám už za necelé tři roky. Skupina japonských bank s podporou té centrální chystá k začátku letních olympijských her v Tokiu v roce 2020 projekt nazvaný J-Coin. Digitálním jenem, vyměnitelným jedna ku jedné za fyzický, se bude platit chytrými telefony a QR kódy a na rozdíl od běžných mobilních plateb bude taková platba zdarma.

Digitální měny tak vstupují i do mezinárodní politiky. Snahou japonských bankéřů je jednak ušetřit náklady domácí ekonomice, jež závisí na hotovosti, jednak snížit obchodníkům a zákazníkům poplatky za transakce. Především však chtějí zabránit používání služeb čínské konkurence Alipay, jež patří tamnímu rozpínavému gigantovi Alibaba. Podobně o digitálních měnách mluvila i šéfka MMF Lagardeová, když zmínila, že turbulentní státy třetího světa mohou po změnách režimů a v budoucnu třeba přijímat univerzální digitální měnu místo své a místo dříve obvyklého dolaru. Doslova to označila za dolarizaci světa 2.0.

Magické potrojné účetnictví
Účetní jsou pro většinu z nás trochu kouzelníci a milovníci čísel. Takový byl i italský mnich Luca Pacioli, který v roce 1494 zavedl novou metodu vedení přehledu o obchodních tocích, jež byla zásadní pro fungování moderních finančních trhů. Takzvané podvojné účetnictví, které Pacioli kodifikoval a rozšířil, zpřehlednilo zápis o finanční situaci podniku a rozdělilo jednu transakci na dvě části – dluh a úvěr. Právě tato „drobnost“ umožnila za renesance benátským obchodníkům podívat se na svůj majetek jinak. Věděli, na rozdíl od ostatních, kolik mají kapitálu, mohli jej oddělit od příjmů a určit dividendy pro investory. Změna účetního zápisu fakticky umožnila otevřít světový obchod a společně s bankami odstartovala růst toho, čemu dodnes říkáme kapitalismus.

Jeho další fázi nám teď s velkou pravděpodobností přinese další účetní novinka po více než 500 letech. Jmenuje se blockchain a jde o technologii, která umožnila vznik virtuálních a digitálních měn – o kombinaci jakési virtuální, decentralizované účetní knihy a kryptografie, která jí poskytuje anonymitu a zaručuje nezměnitelnost zapsaných transakcí.

Blockchain můžeme chápat jako potrojné účetnictví. Na základě matematiky (kryptografického algoritmu) vzniká jednoznačný zápis, kdo, co a odkdy vlastní. Dvě strany transakce známé z dnešního účetního systému se shodují na pravdivosti směny a třetím vstupem je všemi ověřitelná digitální účtenka. Hlavní výhodou, je, že systém nedovoluje dvakrát „konzumovat“ tutéž hodnotu. Navíc pro ověření transakce není třeba třetí strany, jako jsou dnes zúčtovací centra pro platby mezi bankami, spojená často s nemalými poplatky a se zpožděním hodin či dnů. V účetní knize založené na blockchainu se dá najít i zapsat informace v řádu vteřin či minut. Jeho použití je přitom obrovské i mimo finance – od veřejných registrů přes logistiku dodavatelských řetězců a komunikaci s celní správou až po zdravotní záznamy.

A co umí vaše peníze?
František Palacký, zobrazený na tisícovce, naší nejpočetnější bankovce, říká: ten, kdo ji má v peněžence, drží hodnotu tisíc jednotek české koruny. Krom něho se pod toto tvrzení podepisuje i guvernér centrální banky. Pokud tisícovku máme v digitální formě na účtu, zápis o hodnotě je doplněn o jméno jejího držitele. Peníze a jejich pohyb tak nejsou nic jiného než data.

Digitalizace fyzických peněz není nic nového. Nejprve přišly platební karty, pak platby online a teď mobilem, hlasem nebo doslova mrknutím oka na obrazovku. Zanedlouho budeme nakupovat tak, že si z obchodu odneseme vše, co chceme, aniž bychom stáli ve frontě, protože senzory automaticky odečtou cenu zboží z našeho účtu. Přesně to zkouší už dnes v praxi americký technologický obr Amazon. 

Vývoj peněz ale neskončí tím, že jeho hodnotu převedeme do binárního kódu. Můžeme z nich udělat jednoduchý program: pokud se stane x, zaplať. Stává-li se z peněz soubor pravidel, otvírají se miliony možností, co pro nás mohou udělat peníze samy. Pravidla uložená v kódu rozhodnou, kdy a za jakých podmínek se transakce provede, mají tak podobnou funkci jako obchodní podmínky. Podobně funguje například použití wi-fi na letišti: souhlasíme s podmínkami použití, dostaneme službu.

Předání květiny k narozeninám dnes znamená vzít hotovost, zajít do obchodu, vybrat ji a pak osobně předat. Její nákup v online obchodu ušetří čas, ale vše by bylo jednodušší, kdyby například stačilo poslat tzv. emodži ve tvaru květiny na mobil. Dnešní technologie sice ještě neumožňují zhmotnění růže, ale navzdory tomu se sníží náklady. Programování peněz otvírá tisíce nových možností, a to nejen na svátek svatého Valentýna.

Budoucnost plná hojnosti
Možná ale peníze nakonec opravdu zmizí. Nebo skoro. Ve světě, kde se základní životní potřeby uspokojují automaticky a zdarma, není třeba směny. Vzácným zbožím, jež přebírá funkci peněz, jsou jiné statky. Takzvaná ekonomika hojnosti je jednou z častých představ futuristické literatury. Roboti nám možná nevezmou veškerou práci, ale umožní nám vy užívat talent k vytváření většího společného bohatství. Co nás v takovém systému bude motivovat? V seriálu Star Trek je významná funkce, například kapitána vesmírné lodi, protože jich je omezené množství. Hotovost existuje, ale používá se jen při styku s méně vyvinutou civilizací. Akumulace peněžitého bohatství – prutů zlatem raženého latinia – je tak doménou mimozemských obchodníků, většinou rasy Ferengů. Podle Manua Saadii, autora knihy Trekonomics o ekonomice nejslavnější vědecko-fantastické utopické společnosti, jsou tito obchodníci parodií na zištné americké byznysmeny z konce 20. století. Ti hodní, a současně nejvyspělejší, zatím pracují na vlastním zlepšení, objevování vesmíru a pokroku lidstva i všech ostatních druhů.

Jiným platidlem může být společenská pověst. Kanadský spisovatel Cory Doctorow v jednom románu nahradil peníze digitálním ratingovým systémem. Neustále aktualizované společenské hodnocení, jakýsi pověstoměr, určuje, kdo získá lepší služby. Součástí měnového systému je výchovný prvek, což však nezaručuje altruismus a milejší vystupování. Jak může takový systém ovlivnit psychiku, vědí ti, kdo znají britský seriál Černé zrcadlo. Nezdravá honba za více hvězdičkami, jako je tomu u přepravní aplikace Uber či u recenze služeb ve vyhledávači Google, vás snadno dostane do vězení.

Na příchod ekonomiky hojnosti budeme muset ještě chvilku počkat, už dnes ale můžeme pozorovat tektonické pohyby ekonomického systému. Jen tři dny před futuristickým projevem Christine Lagardeové promluvila v Ohiu další vlivná žena světových financí Janet Yellenová. Šéfka americké centrální banky přiznala, že navzdory standardním a dříve fungujícím měnovým opatřením se ekonomika a především inflace nevyvíjejí podle očekávání. Znepokojilo ji také, že s hospodářským růstem a zvýšením zaměstnanosti nevzrostly mzdy ani ceny.

Uznávaná profesorka ekonomie a manželka nositele Nobelovy ceny Davida Akerloffa odvážně a nevídaně veřejně naznačila, že dosud platné monetární modely možná již nestačí k pochopení moderní ekonomiky. To, co platilo ve 20. století, nemusí platit v tom našem, kdy dopady nových technologií a globalizovaného trhu zřejmě snižují ceny, a zcela tak obrací na hlavu dosavadní teorie o monetárním řízení ekonomiky a cílování inflace, k čemuž se kromě jiných upíná i Česká národní banka.

Dva z nejznámějších analytiků digitální ekonomiky, John McAfee a Eric Brynjolfsson z Massachusettského technologického institutu, také upozorňují na zastaralost některých ekonomických ukazatelů. Ve své knize Druhý věk strojů ukazují, že pokles HDP nemusí nutně znamenat pokles blahobytu. Nárůst bezplatných služeb, které přinesl internet, sice snižuje ceny, a tedy hrubý domácí produkt, ale zároveň zvyšuje blahobyt. Podobný efekt může mít takzvaná síťová ekonomika internetových platforem, která efektivněji propojuje poskytovatele služeb s jejich příjemci, a vytváří tak hodnoty, které dnes nejsme schopni pořádně měřit.

Čas jsou doslova peníze
Možná že kromě měny, ať už ve fyzické, nebo digitální podobě, budeme brzy platit svým časem nebo osobními daty. Již dnes, když použijeme online překladač nebo přidáme obrázek do internetové knihovny, trénujeme zdarma výměnou za bezplatné služby například jejich projekty umělé inteligence. Prohlížením webů a klikáním na reklamy pak fakticky platíme svým časem a pozorností. Ekonomové ostatně hovoří o dnešní ekonomice jako o „attention economy“, tedy o ekonomice, kde jsou pozornost a věnovaný čas vzácným zdrojem.

V několik let starém sci-fi filmu Vyměřený čas se platilo minutami zbývajícími do naší smrti. Nemusíme být hned tak fatalističtí, technologie však jednoznačně peníze a celý finanční systém mění k nepoznání. Veřejné instituce na celém světě by se měly inspirovat otevřeností dvou nejmocnějších žen světových financí.

Z bankovek se stávají nuly a jedničky, z bank platformy propojující obchodníky se zákazníky a z platforem, jako jsou Google či Facebook, zase platební instituce. Programovatelné peníze samy řeknou, za co se zaplatí, a objednají nám třeba ty květiny. My sami se tak vracíme ke směnnému obchodu, kdy právo na používaní mailového klienta měníme za rozluštění matematické hádanky. Vítejte v překrásném novém světě financí.

Mohlo by vás zajímat

Airo: Samořídící auto, které při pohybu po silnici čistí vzduch

 • Technologie
53
0
0

Jak vypadá plán Helsinek na mobilitu v roce 2035?

 • Technologie
218
0
1

Sex ve stavu beztíže: Vše, co jste o něm chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

 • Civilizace
150
0
0

Antivirová firma Norton nabídne těžbu kryptoměn

 • Technologie
293
0
0

Uložiště energie přímo ve zdech budov? Naděje udržitelných měst

 • Technologie
167
0
0

Lidé nakupují wearables více a více, v prodejích dominuje Apple

 • Technologie
271
0
0

Vědci dokážou novým mikroskopem zobrazit pohyblivý hologram

 • Technologie
168
0
0

Můžete odvolat dermatologa? Nový AI nástroj od Googlu vám pomůže diagnostikovat kožní…

 • Technologie
240
0
0

Tinder naléhá na uživatele, aby před obtěžováním přemýšleli

 • Technologie
324
0
0

Stačí pomyslet! S novým mozkovým implantátem dokážete proměnit myšlenky v psaný text

 • Technologie
283
0
0

Britský Amazon nabere 10 000 zaměstnanců

 • Leadership a kultura
309
0
0

Chytré senzory zabrání železničním nehodám. Češi je otestují doma i na Tchaj-wanu

 • Technologie
228
0
0

Seznamte se s Mantou! Plachetnicí na čištění moře, která se živí sesbíraným odpadem

 • Technologie
345
0
0

V Oxfordu nenalezli souvislost mezi technologiemi a duševním zdravím teenagerů

 • Technologie
352
0
0

V Brně otevřeli laboratoř 5G sítí

 • Technologie
241
0
0

Filtr, kterému stačí jen slunce a promění vám jakoukoli vodu na pitnou

 • Civilizace
241
0
0

Tim Cook varuje před nedostatkem Apple produktů

 • Robotizace a AI
416
0
0

V Plzni vyvinuli unikátní technologii separace plastů s 99% čistotou

 • Technologie
271
1
0

Jak být eko na druhou? Opřete se do pedálů a čistěte při tom vzduch

 • Technologie
299
1
0

Spotify očekává zpomalení nárůstu počtu předplatitelů

 • Technologie
305
0
0

Účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu fungují jako prevence i lék

 • Technologie
339
1
0

Promění půl litru slané vody na 45 dní světla: Bezdrátová lampa WaterLight

 • Technologie
474
0
0

Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku

 • Kyberprostor
 • Kyberbezpečnost
407
0
0

První nanosatelit na detekci záblesků gama záření je na oběžné dráze. I díky českým…

 • Technologie
289
0
0

Chytrá náplast, která měří teplotu i napětí kůže a odhalí COVID-19

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
333
0
0

Microsoft sází 20 miliard dolarů na AI společnost Nuance

 • Technologie
 • Robotizace a AI
450
0
0

Ve Zlíně zkoumají materiály, které by mohly nahradit lidské tkáně

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
430
0
0

Není to klasický text ani čistá logika. Jak vlastně funguje mozek při programování?

 • Technologie
359
0
0

Twitter testuje funkci „undo“, možná bude placená

 • Kyberprostor
456
0
2

Lékaři chtějí přímo k nádorům navigovat nanoroboty s lékem

 • Technologie
 • Robotizace a AI
1149
0
0

Novou štikou ve vodách akvizic je Skupina, a.s.

 • Leadership a kultura
87
0
0

Měkký robotí rejnok se dotkl dna Mariánského příkopu. Odolal tak tisíckrát většímu…

 • Technologie
 • Robotizace a AI
507
0
0

Elon Musk odmítá nařčení, že Tesly v Číně špehují své majitele

 • Technologie
513
0
0

Zaměstnanci jsou na homeoffice produktivnější než v kanceláři

 • Technologie
 • Civilizace
630
0
0

Cesta ke komunitnějšímu sousedství? Nechte si s kamarády vytisknout vlastní 3D vesnici

 • Technologie
419
0
0

Vědci odhalili tajemství prvního „počítače“

 • Technologie
 • Civilizace
629
0
0

Zdravější pivo? Lék nečekejte, ale kvalitnější zlatý mok s prospěšnými látkami ano

 • Technologie
523
0
0

Druhý život koloběžek Lime: Z jejich baterií vyrábí firma Gomi přenosné reproduktory

 • Technologie
799
0
0

YouTube maže 30 000 dezinformačních videí o vakcínách

 • Technologie
600
0
0

Robot už vás nebude šmírovat! Díky porozumění stínům vašich gest na vlastním povrchu…

 • Technologie
 • Robotizace a AI
492
0
0

Ruské zpravodajské služby šířily dezinformace o vakcínách na webech s fake news

 • Technologie
845
0
0

Český prototyp dronu bude unikátem, udrží se ve vzduchu 3 hodiny

 • Technologie
527
2
1

Umělá inteligence se učí diplomatickému jednání. Daří se jí?

 • Robotizace a AI
569
0
0

Twitter má novou funkci Super Follow a chystá živé diskuze

 • Technologie
678
0
1

Lékaři mají nový nástroj pro léčbu pacientů a rakovinou orgánů břišní a hrudní dutiny

 • Technologie
513
2
6

Startup Novameat tiskne steaky na 3D tiskárně. Ochutnat je můžete v michelinské restauraci

 • Technologie
 • Civilizace
589
0
0

V Austrálii zpravodajská aplikace předskočila v App Storu Facebook

 • Technologie
578
0
1

Češi mají americký patent a vstupují na největší jaderný světový trh

 • Technologie
531
2
0

Umělá inteligence se učí porozumět našemu světu v prostředí virtuálních her

 • Technologie
 • Robotizace a AI
681
0
0

Americký prezident Biden pozastavil zákazy TikToku a WeChatu v USA

 • Technologie
680
1
0

Artinii je mezi startupy na Berlinale a spouští platformu pro malé hybridní filmové…

 • Technologie
477
0
0

Nová metoda pro rozšířenou realitu zobrazí informace v reálném terénu

 • Technologie
471
2
4

Proč výkonná AI schopná složitých datových analýz propadá v IQ testech?

 • Technologie
 • Robotizace a AI
635
0
0

Jeff Bezos rezignoval na místo CEO Amazonu

 • Leadership a kultura
608
0
0

Doktorandi z FEL ČVUT postavili dvounohého robota. Zvládne ho postavit i šikovný…

 • Technologie
 • Robotizace a AI
566
1
5

Seznamte se s Blueswarm, chytrým hejnem robotických rybek

 • Technologie
 • Robotizace a AI
606
0
0

Facebook přestane doporučovat občanské a politické skupiny

 • Technologie
699
0
0

Jak pozorovat dosud neviditelné? Unikátní hybridní zobrazovací technika pro biomedicínu

 • Technologie
493
0
0

Už teď je jisté, že superinteligentní AI nebude možné kontrolovat

 • Technologie
 • Robotizace a AI
758
0
0

SpaceX má nový rekord v počtu satelitů vypuštěných během jedné mise

 • Technologie
641
0
0

Rozluštíte rébus? CZ + AI + IQ = 1000 vesmírných objektů

 • Technologie
 • Civilizace
664
0
1

Umělá inteligence dokáže určit, jak morální pravděpodobně budou vaše rozhodnutí

 • Technologie
 • Robotizace a AI
722
0
0

Polsko navrhuje zákon o svobodě projevu na sociálních sítích

 • Technologie
706
0
0

Nová generace chladičů z VUT Brno

 • Technologie
507
1
0

Roboti z ledu by na jiných planetách mohli sami sebe stavět i opravovat

 • Technologie
 • Robotizace a AI
663
1
2

Singapurská policie má přístup k datům „koronavirové“ aplikace

 • Technologie
703
0
0

Pulzní elektrický ohřívač potravin z ČZU funguje zároveň jako sterilizátor

 • Technologie
543
0
0

Cesta k umělému doteku aneb jak naprogramovat robotickou ruku, aby se chovala jako…

 • Technologie
 • Robotizace a AI
607
0
0

Tesla v roce 2020 dodala půl milionu elektroautomobilů

 • Technologie
669
0
0

Trh práce po pandemii: Do 10 let zmizí 30 % pracovních pozic a vznikne stejný počet…

 • Technologie
 • Civilizace
791
1
1

Petr Beneš, Pavel Kysilka, Vašek Holler: Peníze x Kryptoměny

 • Technologie
 • Blockchain
700
5
0

Umělá inteligence vytvoří milionkrát víc pracovních míst, než o která nás připraví

 • Technologie
 • Robotizace a AI
686
1
0

Twitter koupil aplikaci pro sdílení screenshotů Squad

 • Technologie
760
0
2

Robotický vysokokapacitní skladovací systém z Liberce

 • Technologie
590
0
0

Jak naučit roboty adaptovat se na nové prostředí? Učit je metodou pokus omyl

 • Technologie
 • Robotizace a AI
704
0
0

Evropskému robotu pomohou na Marsu přistát Rusové

 • Technologie
 • Civilizace
900
0
0

Dvě auta a jeden řidič. To je systém Follow the Vehicle

 • Technologie
597
0
0

Umělá inteligence: Co až si uvědomí sama sebe? Bude pak morální ji vypnout?

 • Technologie
633
1
0

Čína zakázala 105 aplikací, včetně TripAdvisoru

 • Technologie
 • Civilizace
 • Právo a regulace
1076
0
0

Zní to jednoduše: Robotičtí pavouci utkají sítě z hormonů a budou čistit odpadní…

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
793
0
1

Přes kameru jako naživo? Americká společnost PORTL z vás udělá hologram

 • Technologie
 • Virtuální realita
839
0
0

Australský teleskop mapuje vesmír rekordní rychlostí

 • Technologie
638
0
0

Petr Beneš: Leadership v agilním prostředí (online přednáška)

 • Leadership a kultura
844
2
0

Česká inovace zvyšuje bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny

 • Technologie
675
1
3

Pomůže nám umělá inteligence diagnostikovat demenci?

 • Technologie
 • Robotizace a AI
803
1
0

Virtuální facebooková měna Libra by měla platit od ledna

 • Technologie
 • Blockchain
1075
0
0

Vědci jsou blíže k pochopení buněčného stárnutí i vzniku nádorových buněk

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
792
0
0

Jak budou vypadat kamenné obchody, které přežijí letošní boom e-commerce?

 • Technologie
701
0
0

Twitter a Facebook předají Bidenovi prezidentské účty 20. ledna

 • Technologie
 • Kyberprostor
975
2
1

Výzkumy podporují dezinfekci vzduchu pomocí osvětlení UVC LED

 • Technologie
750
1
0

Severokorejští a ruští hackeři si vzali za cíl vakcíny proti koronaviru

 • Technologie
 • Kyberbezpečnost
1175
0
0

Nové rukavice umožňují dotýkat se věcí ve virtuální realitě

 • Technologie
 • Virtuální realita
791
0
0

Česko je velmocí ve vývoji bio-optimalizovaného osvětlení

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
911
1
0

Intel koupil cnvrg.io, platformu strojového učení

 • Technologie
 • IT Inovace
1043
0
3

Japonci úspěšně otestovali první pilotované létající auto

 • Technologie
735
0
0

Když odpad obsahuje poklad. Čeští vědci umějí separovat kovy z odpadu

 • Technologie
723
0
0

Amazon, Apple, Facebook a Google vykazují rekordní tržby

 • Technologie
 • Kyberprostor
1003
0
1

V roce 2021 přijdou na trh diamanty vyrobené ze vzduchu

 • Technologie
768
0
0

Vědci našli způsob, jak plasty přeměnit na hodnotnou kapalinu

 • Technologie
 • Civilizace
1018
0
0

Evropská centrální banka pracuje na konceptu digitálního eura

 • Technologie
 • Blockchain
1229
0
0

Vědci úspěšně zrekonstruovali tajemné brouky z období dinosaurů

 • Technologie
843
0
0

Pojmenujte nejvýkonnější superpočítač v ČR a vyhrajte MicroServer!

 • Technologie
780
0
0

Co je AGI (obecná umělá inteligence) a kdy se jí dočkáme?

 • Technologie
1129
0
0

Amazon představil elektrickou dodávku na doručování zboží

 • Technologie
1036
0
0

Americká armáda vyvíjí AR brýle pro vojenské psy

 • Technologie
808
0
0

Kavárenský odpad se do kaváren zase vrací. Zájem má i Vídeň.

 • Technologie
811
0
0

Americká pošta si patentovala zabezpečení korespondenčních voleb přes blockchain

 • Technologie
 • Blockchain
1093
0
0

Kdo natočí první snímek ve vesmíru? Ve hře jsou USA i Rusko

 • Technologie
 • Civilizace
817
0
0

Twitter se bude před retweetem ptát, zda jste četli článek, který chcete sdílet

 • Technologie
1059
1
0

Klinické testování české látky pro léčbu rakoviny – nová naděje

 • Technologie
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
859
0
0

Výzkumníci z VUT Brno patentují kloubní náhrady „na míru“

 • Technologie
1022
0
1

Máte nápad, jak zajistit energii pro příští misi na Měsíci? NASA za něj nabízí 5…

 • Technologie
 • Civilizace
1302
0
0

Facebook má zákaz přenášet evropská data do USA. Bude muset v EU skončit?

 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
1132
0
1

10 % nejbohatších vyprodukuje dvojnásobek CO2 oproti 50 % nejchudších

 • Civilizace
750
0
0

Zinková baterie umožní vývoj ještě menších mikrorobotů

 • Technologie
 • Robotizace a AI
1146
0
0

Český překladač přesnější než překladatel?

 • Technologie
1985
0
4

Nové tlumiče české výroby zrychlí vlaky

 • Technologie
871
0
0

Může umělá inteligence připravit slušnou večeři?

 • Technologie
 • Robotizace a AI
1022
0
0

Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

 • Technologie
 • Civilizace
1250
0
0

Portland zakázal technologii rozpoznávání obličeje

 • Technologie
 • Kyberprostor
 • Právo a regulace
1322
0
2

5 oblastí, kde blockchain může zlepšit vaše podnikání

 • Technologie
 • Blockchain
1301
1
0

Jak nám technologie pomáhají bojovat proti osamělosti?

 • Technologie
 • Civilizace
1089
0
0

Projekt Hydronaut – český simulátor kosmických letů

 • Technologie
 • Civilizace
1109
0
0

Apple je první americkou firmou s hodnotou 2 biliony dolarů

 • Technologie
 • Leadership a kultura
1358
1
2

Jsou mořské řasy potravinou a palivem budoucnosti?

 • Technologie
 • Civilizace
1124
0
0

Nanokrystaly: Blikající světlušky mohou přeměnit oxid uhličitý na palivo

 • Technologie
1020
0
1

Kreativní destrukce: Jak COVID-19 urychluje odklon od fosilních paliv?

 • Civilizace
1145
0
0

3 způsoby, jak využít blockchain v podnikání

 • Technologie
 • Blockchain
1422
0
0

Alexa z Amazonu hledá ženicha. Bude to Čech?

 • Technologie
792
0
0

AI pomůže odhalit deprese i úzkosti. Pokud poskytnete data

 • Technologie
 • Robotizace a AI
1029
1
1

Jsou careboti natolik empatičtí, aby zastoupily lékaře při informování pacientů?

 • Technologie
 • Robotizace a AI
1359
1
2

Technologové z Brna vyřešili letitý problém – nástroje teď budou ostřejší

 • Technologie
1002
1
0

Slabá elektrostimulace mozku zlepšuje schopnost učení jazyků o 13 %

 • Technologie
 • Civilizace
1233
0
0

Podmínky na Marsu byly jiné, než si vědci mysleli

 • Technologie
 • Civilizace
1524
0
2

Moravský kras prozkoumají místo jeskyňářů roboty a drony

 • Technologie
1049
0
0

Veganská růstová séra mohou vyřešit problém neudržitelné výroby masa

 • Technologie
 • Civilizace
1146
0
0

USA tvrdí, že Rusko na oběžné dráze testovalo „zbraň proti satelitům“

 • Technologie
 • Civilizace
1339
1
2

Nový malý elektromobil Fido pro mladé řidiče i firmy

 • Technologie
1137
0
0

Blockchain a jeho energetická náročnost

 • Kyberprostor
 • Blockchain
1823
0
0

5 skvělých způsobů, jak AI pomáhá s náborem zaměstnanců

 • Technologie
1214
0
0

Nový AI model umí reálně předvídat druhou část obrazu

 • Technologie
950
0
0

Jak mohou stroje na odsávání uhlíku snížit emise z letecké dopravy?

 • Technologie
1238
0
3

Konec děr na silnicích? „Mikrovlnka“ je opraví rychle a levně

 • Technologie
1027
1
0

Česko se stává centrem kosmických nápadů

 • Technologie
1190
1
1

Virtuální realita boří omezení práce na dálku

 • Kategorie
 • Virtuální realita
1152
0
0

Jak bude blockchain používán v právních firmách?

 • Technologie
 • Blockchain
1444
1
4

Facebook přiznal, že opět neprávem sdílel osobní data svých uživatelů

 • Technologie
1001
0
0

První pokus o klon TikToku Facebooku nevyšel, zkouší to dál

 • Technologie
1537
1
3

Pavel Kysilka: Na krizi jsou jedinou odpovědí adaptibilita a flexibilita

 • Leadership a kultura
1164
1
0

Nová aplikace Googlu prozradí uživateli důvod příchozího hovoru

 • Technologie
999
0
0

Amazon vytváří dvoumiliardový fond pro boj s emisemi

 • Civilizace
1287
2
3

Parkování budoucnosti? Revoluce přichází z Ostravy.

 • Technologie
1272
0
0

Tajemné rádiové signály z vesmíru se opakují

 • Civilizace
1243
0
0

Připravme se na záplavu deepfake videí, strach má i Facebook

 • Technologie
 • Kyberprostor
1862
7
2

V naší galaxii může být minimálně 36 mimozemských civilizací, tvrdí vědci

 • Civilizace
1383
0
0

Zlínští vědci zkoumali, jak nejlépe skladovat pivo

 • Technologie
 • Civilizace
1268
0
0

Vědci umí vyrobit elektřinu z vlhkosti vzduchu za pomoci bakterií

 • Technologie
 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
1712
0
1

Naděje tlouštíků má jméno BAM15

 • Civilizace
1110
0
0

Které jurisdikce uznávají důkazy z blockchainu?

 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
 • Blockchain
2256
4
3

6D Focus Innovation Czechia: České bezpilotní letouny zamíří do NATO, pilotovat je…

 • Technologie
1179
0
0

6D Stage | Kultivace hodnot v cirkulární ekonomice

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
1661
3
0

6D Focus Innovation Czechia: Mikroroboti z gelu a zlata řízení světlem? Žádné sci-fi,…

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
1534
0
0

Jak uniknout systémům pro rozpoznávání obličeje na veřejných místech?

 • Technologie
 • Kyberprostor
1717
4
0

Přerušovaným půstem ke zdraví a dlouhověkosti

 • Civilizace
1356
0
0

Demonstrujícím pomáhají k ochraně soukromí nástroje na maskování identity

 • Technologie
 • Civilizace
 • Kyberprostor
1482
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Vakcína proti lymské borelióze úspěšně otestována

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
1546
0
0

Podcast - Pavel Kysilka: Kvůli koronaviru se nikdy nedozvíme, jak velká by finanční…

 • Leadership a kultura
1387
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Shromažďují odpad z vlastní výroby, který by skončil…

 • Civilizace
1130
0
0

Proč dezinformace šíří více senioři? Možná byste to neuhádli

 • Civilizace
1892
1
1

Plodnost dnešních žen ovlivnili neandrtálci

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
1876
0
0

Microsoft nahrazuje novináře umělou inteligencí

 • Kategorie
 • Robotizace a AI
1504
0
0

Korejci postavili na blockchainu chytré sdílené parkoviště

 • Smart systémy
 • Smarty city
 • Blockchain
2109
2
0

6D Stage | Krize jako příležitost k růstu

 • Leadership a kultura
1187
3
0

6D Focus Innovation Czechia: Obratný robot pro malé prostory – a opět český

 • Technologie
 • Robotizace a AI
1425
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Ekoplast? I to je možné…

 • Technologie
1358
0
0

Vědci mají první snímek vzniku planety

 • Civilizace
1509
2
1

Grafen slibuje revoluci ve výrobě dopravních prostředků

 • Technologie
1081
1
0

Slavný neurolog zkoumá, proč jsou zážitky blízké smrti lidem příjemné

 • Civilizace
1461
0
1

Petr Beneš: V souladu s vlastním JÁ!

 • Leadership a kultura
1297
5
0

6D Focus Innovation Czechia: Vědecká telepatie je tu. Počítač ovládneme myšlenkou

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • IT Inovace
1814
0
0

Radek Haštaba: 4 Důvody k AUTENTICITĚ. Proč záleží na tom být sám sebou?

 • Leadership a kultura
1259
0
1

6D Focus Innovation Czechia: Co mají společného bio-sušenky a plzeňské pivo? Aneb…

 • Smart systémy
 • Civilizace
1282
0
0

Objevte 10 nejvíce inovativních materiálů roku 2019

 • Technologie
 • Civilizace
1576
0
0

Algoritmus AI inspirovaný tím, jak se učí děti, je výkonnější

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart education
2572
2
0

6D Stage | Blockchainová ochrana dat

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Civilizace
2384
2
0

Švédští vědci vyvinuli novou bionickou protézu

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
1874
0
0

6D Focus Innovation Czechia: První český studentský online hackathon v historii se…

 • Technologie
 • Smart systémy
1412
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Dům z 3D tiskárny? Ano, a navíc vícepatrový!

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
1804
0
0

Umělá inteligence mění zdravotnictví, bleskově počítá buňky a snadno identifikuje…

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
2873
1
0

Umělá fotosyntéza se může stát Svatým grálem obnovitelných zdrojů

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
1603
0
0

Mikroplasty – ekologická časovaná bomba na dně moří

 • Technologie
 • Leadership a kultura
 • Civilizace
2021
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Vědci UJEP zkoumají nanozymy

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
2299
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Robot Pipeťák potřeboval pomoc – ČVUT opět reagovala

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
1782
0
0

Nové ploché objektivy slibují technologickou revoluci

 • Technologie
 • Civilizace
1377
0
0

Model umělé inteligence předpovídá, kdy skončí pandemie

 • Robotizace a AI
 • Smart health
3130
0
0

Čínský trestní soud využil důkazy uložené v blockchainu

 • Právo a regulace
 • Blockchain
2043
3
2

Tesla umí sama reagovat na semafory a stopky

 • Technologie
 • Smart systémy
1937
3
2

6D Focus Innovation Czechia: Nová technologie odhalí COVID19 dříve, než rychlotesty

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
1504
0
0

6D Focus Innovation Czechia: Inovativní reaktorový filtr z VŠB umožní snadné dýchání…

 • Technologie
 • Civilizace
1665
0
1

Messenger Rooms: Nové videohovory na Facebooku umožní účast až 50 lidem

 • Civilizace
 • IT Inovace
1446
0
0

Apple chystá pro své Macy vlastní procesory

 • Technologie
 • Smart systémy
1400
0
0

Čína plánuje první letiště pro autonomní létající stroje

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Civilizace
1957
2
0

6D Focus Innovation Czechia: Nový plicní ventilátor CoroVent je připraven k sériové…

 • Technologie
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
1611
1
0

Video: 6D Stage | Korona a prosperita

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
1211
0
0

Petr Beneš: Proboha, já už chci zpátky do kanclu!

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
3526
16
6

Systém postavený na strojovém učení ohlídá, zda lidé dodržují doporučenou vzdálenost

 • Robotizace a AI
 • Smart health
2952
5
2

6D Focus Inovation Czechia: Robot Pipeťák z ČVUT pomáhá testovat

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
1994
1
0

První kyborgové: Přichází další vývojová fáze lidstva?

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
1976
2
0

CRISPR byl poprvé použit ve vesmíru

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
2789
3
0

Algoritmy Googlu nově předčí doktory i v detekci rakoviny plic

 • Robotizace a AI
 • Smart health
3814
1
3

Lyft dosáhl v Las Vegas milníku 55 000 jízd

 • Leadership a kultura
 • Smart transportation
2821
0
2

Dostane Oculus Quest virtuální realitu do každé domácnosti?

 • 3D
 • Virtuální realita
3637
1
1

5 nejzásadnějších AI průlomů v následujících 5 letech

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4259
2
1

6D Focus: výběr toho nejzajímavějšího z uplynulého týdne (23. dubna 2019)

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Leadership a kultura
3503
1
0

‚Alexo, změř mi hladinu cukru v krvi‘. Amazon masivně investuje do zdravotnictví

 • Robotizace a AI
 • Smart health
3741
1
1

6D Focus: výběr toho nejzajímavějšího z uplynulého týdne (11. dubna 2019)

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Leadership a kultura
3481
1
1

Grafen překonán? Pozornost materiálových vědců se upírá na zázračný borofen

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
6310
2
2

Stanford Medicine zveřejnilo výsledky studie Apple Heart Study

 • Smart health
 • IT Inovace
3266
0
1

Podcast – Pavel Kysilka: Počty lidí ve státní byrokracii narostly do desítek tisíc,…

 • Leadership a kultura
2658
4
2

6D Focus: výběr toho nejzajímavějšího z uplynulého týdne (1. dubna 2019)

 • Technologie
 • Smart systémy
 • Leadership a kultura
3563
1
1

Podcast – Hnát & Kysilka: Technologická (r)evoluce mění vítězné modely. Česko musí…

 • Leadership a kultura
2264
1
1

Petr Beneš: Připravme se na budoucnost

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
3026
2
2

Google ukazuje, jak rozšířená realita již brzy změní navigaci

 • Kyberprostor
 • 3D
3424
1
4

10 největších výzev současné robotiky

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3622
4
1

Pavel Kysilka: Budoucí krizi si vyrábíme sami, jedinou obranou je rychle změnit českou…

Ve světovém ekonomickém skladišti jsou výbušniny a k explozi stačí jen jiskra. Více než globální nejistoty typu obchodních válek nebo brexitu ale Česko ohrožuje neschopnost vyjít vstříc novým technologiím a radikálně proměnit celou ekonomiku.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
3378
5
3

Podcast – Petr Beneš o digitální budoucnosti a jak se na ni připravit

 • Leadership a kultura
2410
2
1

Pavel Kysilka: Jak zůstat autovelmocí

Co se lidem roku 2500 vybaví jako nejvýstižnější charakteristika dvacátého století? Jádro? Dva ničivé konflikty? Holocaust? Letectví a kosmonautika? Komunismus a nacismus? Beatles, Janáček, jazz? Při vší úctě a hrůze k tomuto všemu, bude to automobilita. Byla to ona, kdo obrátil naruby naše životy, práci, byznys...

 • Leadership a kultura
 • Smart transportation
4250
5
2

Super rychlý „Replikátor“ z UC Berkley tiskne světlem

 • 3D
 • Smart health
 • IT Inovace
4385
1
2

Trumpův plán, jak udržet USA na pozici lídra ve vývoji umělé inteligence

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
4067
2
1

Petr Beneš: Přežije peněženka chytrý telefon?

Když v červenci 1987 porazil Australan Pat Cash ve finále Wimbledonu „našeho“ Ivana Lendla a získal tehdy svůj první a jediný grandslamový titul, vyšel druhý den bulvární SUN s titulkem „Cash is better than Czech“. Pro stručné zhodnocení výsledku jednoho z nejlepších finále wimbledonské historie použil novinář parafrázi z finančního světa...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
3822
3
2

Petr Beneš: kilogram, telegram, instagram...

Nedávno jsem rozmlouval se studenty jednoho pražského gymnázia jak technologie – všechny ty instagramy, whatsappy a emoticony – mění naši schopnost domlouvat se. Trochu jsme při tom zabředli do historie a zavadili náhodou o telegram. Ano, myslím ten (vý)dobytek rychlého dorozumívání 70. let minulého století...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart education
3837
5
3

3D biotiskárna z university v San Diegu nově obnoví i poškozenou míchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4576
3
2

Pavel Kysilka: Sedm schodů na byznysový Olymp

Během několika posledních let se obměnilo osazenstvo trůnu: místo ropných či bankovních kolosů ho obsadily technologické firmy. Které dovednosti nechybějí v žádném hvězdném byznysovém příběhu digitální éry?

 • Leadership a kultura
3484
5
2

Amazon vstupuje do světa blockchainu. Internetový gigant představil dvě nové blockchainové…

 • Leadership a kultura
 • IT Inovace
 • Blockchain
3919
3
1

Petr Beneš: Máma má mísu, my máme maso...

Navzdory pokročilé globální konsolidaci čelí masový průmysl rostoucímu počtu vzájemně provázaných obchodních, etických a environmentálních problémů. K nim se nyní přidávají i politické - od doby, kdy USA a Čína vstoupily do obchodního konfliktu, klesly akcie potravinářské společnosti WH Group téměř o 50%. To vše je impulsem pro startupy hledat nové...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5548
2
1

7 nejzásadnějších trendů a technologických průlomů za rok 2018

Technologický vývoj a byznys trendy v roce 2018 rozhodně nezklamaly. Ať se jednalo o život zachraňující technologie nebo o nové disruptivní byznys modely, jako civilizace jsme se posunuli opět o něco dále. V uplynulém roce jsme však mohli být svědky i několika velmi kontroverzních momentů...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5543
6
3

Patnáct centrálních bank zvažuje vytvoření vlastní digitální měny

 • Civilizace
 • Smart finance
 • Blockchain
4277
2
2

Pavel Kysilka: Stojíme na křižovatce. Česko musí začít stavět na vynikajících vědcích,…

Domácí ekonomika se sice dotahuje na evropskou úroveň, v blízké budoucnosti ji však čeká nesnadná transformace. Výhoda levné pracovní síly se totiž pod tlakem robotizace a digitalizace rychle rozplývá. Klíčovými konkurenčními faktory se stávají hlavně vynikající vědci, flexibilní absolventi technických i humanitních škol...

 • Leadership a kultura
 • Právo a regulace
 • Smart education
4474
5
5

MIT použilo biologický virus pro sestavení supervýkonného počítače

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
4244
2
1

Pavel Kysilka: Kdy přijde ta krize?

Jen jedna věc je prchavější než novoroční předsevzetí: novoroční ekonomické prognózy. S každým blížícím se Silvestrem zaplavují ekonomové média svými prognózami. Jde o zboží, po kterém je velká poptávka; dotýká se přece života každého z nás. Poroste mi příští rok mzda či penze? Jak velký kus mi z ní ukrojí růst cen nebo daní? Bude se dařit mému oboru?...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
4187
3
3

Čína plánuje vybudovat podmořskou kolonii řízenou výhradně umělou inteligencí

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3502
0
2

Od kvantových počítačů ke kvantovému internetu. Jak na to?

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
4000
4
1

Dubajská policie začala trénovat na kvadrokoptérách od Hoversurfu

 • Smarty city
 • Smart transportation
3504
0
1

Pavel Kysilka: USA hlasovaly přes blockchain

Před pár dny utichl povyk kolem amerických „midterm“ voleb do Kongresu. Do politické historie se ničím zvláštním nezapíší; svými výsledky kopírovaly dlouholeté americké hlasovací stereotypy. Do technologických dějin ale zářez udělají. Část Američanů totiž volila po mobilu a hlavně na technologii, kterou proslavil bitcoin a dalších čtrnáct stovek „kryptoměn“ - na blockchainu.

 • Leadership a kultura
 • Kyberbezpečnost
 • Blockchain
3936
2
2

Podle studie o etických otázkách autonomní dopravy jsou nejpostradatelnější senioři

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smarty city
5656
3
2

Petr Beneš: Tak co je to vlastně ta disrupce?

Už není skoro dne, kdy bych někde neviděl, neslyšel někoho mluvit nebo psát o disrupci. Nebo disruptivní inovaci. Je to jen další módní slovo? Buzzword? Co se za ním skrývá? Disruptivní inovací se označuje radikální změna technologie, která překonává a vytlačuje technologii stávající.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
5109
8
2

Digitální nesmrtelnost: jak přetavit vaše životní data v digitálního avatara?

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3549
2
1

Autonomní vodní drony obnovují korálové útesy. RangerBot zabíjí, LarvalBot dává život

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4363
3
2

Šest oborů, do kterých vnese kvantový computing masivní disrupci

Tak jako v 60. letech minulého století supervelmoce soupeřily v dobývání vesmíru, dnes probíhají závody ve výrobě prvního skutečně výkonného a především stabilního kvantového počítače. Vítěz se zapíše do historie jako autor jedné z nejvýznamnějších technologií 21. století.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
5559
5
3

Chytrá křižovatka od Hondy umožní samořídícím vozidlům ‚vidět za roh‘

 • Smarty city
 • Smart transportation
4688
4
2

Pavel Kysilka: Smějme se a zbohatneme

Produkční silou se naše firmy a celá ekonomika řadí do globální špičky. Ale příjmově – a to mzdou i zisky – patříme k podprůměru. Rozdíl mezi výrobním a příjmovým potenciálem Česka je jeden z nejhlubších na světě. Co dělat, aby se příjmový profil české ekonomiky konečně mohl rozesmát?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
4713
9
6

Jak vypadá automatizace v zemědělství? V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5110
5
1

Pavel Kysilka: Data jsou ropou 21. století, mají dnes největší hodnotu. Světové top…

Navzdory vášni pro technologie se Pavel Kysilka od bankovnictví neodpoutal a o jeho prolínání s digitálním světem hojně píše a přednáší. O proměně bankovnictví v době technologických firem promluvil i na konferenci Banking in Motion 2018, kterou pořádala Česká bankovní asociace a jejímž mediální partnerem byly Hospodářské noviny.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
4579
2
8

Ve studentské kavárně se místo penězi platí osobními daty

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
3513
2
3

První síť vzájemně propojených mozků vám umožní posílat myšlenky ostatním uživatelům…

 • Civilizace
 • IT Inovace
4026
3
2

Pavel Kysilka: Finančním trhem zatřesou technologie a mileniálové

Finančním trhem v jeho dnešní podobě zatřesou dva faktory – technologie na čele s umělou inteligencí, robotikou a blockchainem. A generace mileniálů. V rozhovoru pro server Roklen24 to uvedl bývalý viceguvernér České národní banky a zakladatel 6D Pavel Kysilka.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
4489
5
4

Oklahomské supermarkety podepsaly historicky největší obchodní spolupráci v rozvozu…

 • Smart transportation
2757
3
3

Pavel Kysilka: Potřebujeme křemíkový kapitalismus

Evropa prohrává na poli technologických inovací a byznysu. Příznaky její sklerózy nabírají tragikomických rozměrů a hlubinné příčiny neumí nikdo pojmenovat.

 • Civilizace
 • Právo a regulace
3756
5
3

Nestlé začalo sestavovat personalizované stravovací plány na základě DNA

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
4862
4
3

Ohromující predikce Raye Kurzweila pro 21. století

Lidstvo se blíží ke zlomovému bodu, který Ray Kurzweil a jiní vizionáři nazývají „singularita“, tedy moment, kdy schopnosti robotů překonají schopnosti lidí. Podle Raye singularita nastane v roce 2045. Narozdíl od Billa Gatese, Ray je optimista a věří v takzvaný transhumanismus, tedy v jakési spojení mezi stroji a člověkem...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
5500
8
6

CRISPR vytvořil myši odolné vůči kokainu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
3915
3
1

WEF: Stroje budou do roku 2025 provádět více pracovních úkolů než lidé

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4043
4
3

Po Africe budou létat roje geneticky upravených komárů. Jejich cílem je zabránit…

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4200
2
1

Nvidia vyvinula AI systém, který umí generovat syntetické 3D skeny rakoviny mozku

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
4895
4
0

Na Cambridge University vymysleli metodu, jak vytvořit neomezený zdroj obnovitelné…

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
4305
4
1

Umělá inteligence vytvoří nové pracovní příležitosti a každoročně navýší světové…

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3826
5
2

V Hongkongu vyvinuli 4D tisk z keramických materiálů

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
6076
4
3

Pavel Kysilka: Stroje nás nahradí tam, kde jim nemůžeme konkurovat

Mladou generaci připravujeme pro 19. století, potřebujeme však školy pro digitální věk. O postaru vzdělanou levnou pracovní sílu ztrácí investoři zájem...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3849
7
1

Umělé sítnice z grafenu by mohly vrátit zrak milionům lidí

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6297
7
1

Nemůžete se soustředit? Pusťte si hudbu složenou umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • Smart education
5455
4
2

Jak virtuální realita pomáhá tělesně postiženým lidem přijmout bionické ruce

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
4739
4
3

Tito pavoukovití roboti se vám dostanou pod kůži

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5080
3
0

General Motors spustilo peer-to-peer platformu pro sdílení aut

 • Smarty city
 • Smart transportation
3462
1
1

Ovládnou roboti Hollywood? Robot ztvární hlavní roli v novém filmu Tonyho Kaye

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4300
1
1

Centauro: budoucnost záchranářských robotů

 • Robotizace a AI
3667
0
0

MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Blockchain
4560
1
0

Vzestup virtuálních celebrit

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
5776
3
4

Petr Beneš: Co Vy na to pane Švarc?

Časy se opět mění. Digitální ekonomika, mobilita, virtualizace, online svět, dematerializace produktů a služeb s sebou přinášejí řadu nových a staronových trendů i do oblasti obchodních vztahů, organizace práce a zaměstnanosti. Slyšeli jste už termíny jako shared economy (sdílená ekonomika), barter economy, gift economy nebo gig economy? Že ne? Tak se na ně pojďme podívat...

 • Smart finance
 • Právo a regulace
4902
5
2

Rozhovor s Pavlem Kysilkou nejen o českém školství

Za hlavní brzdu české ekonomiky považuje ekonom Pavel Kysilka domácí školství. To podle něj připravuje mladé lidi spíše pro 19. století a nikoliv na to, že byznys a celá společnost - pokud mají obstát v konkurenčním boji - musejí předjímat trendy digitálni epochy. Vyučovat se podle něj dá i způsobem, který nezničí iniciativu a touhu po vzdělání.

 • Leadership a kultura
 • Smart education
4882
2
4

Roboti nyní vypěstují miniorgány z lidských kmenových buněk

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4740
2
2

Pavel Kysilka: Je nám naše budoucnost lhostejná?

Česko potřebuje dobře placené učitele. Pouze tak se podaří na pedagogické fakulty přilákat ty nejlepší a nejnadanější studenty.

 • Leadership a kultura
 • Smart education
3839
0
5

Ve švýcarské UBS digitálně naklonovali hlavního ekonoma, aby nezmeškal žádnou schůzi

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Kyberbezpečnost
5517
3
3

VR kiosky od Amazonu představují budoucnost nakupování

 • 3D
 • Virtuální realita
4485
5
1

Rolls-Royce vyvíjí robotické brouky pro údržbu leteckých motorů

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart transportation
5014
3
1

Realitní společnost operuje výhradně ve virtuální realitě

 • 3D
 • Smart transportation
 • Virtuální realita
4951
3
2

Robochirurg poprvé v historii operoval lidské oko

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5692
4
1

Nový niklový materiál u robotů eliminuje potřebu motorků a aktuátorů

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
3637
2
1

Umělá inteligence nyní vidí skrz zdi

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
6065
5
1

Čína řeší problém stárnoucí pracovní síly obrovskými investicemi do robotizace

 • Robotizace a AI
 • Smart education
4454
1
4

Petr Beneš: Ve vzdělávání nás čeká velká revoluce

Petr Beneš, kouč a spoluzakladatel 6D odpovídal na otázky HN na konferenci HR Leaders, která se uskutečnila v červnu v Bratislavě. Rozhovor je ve slovenštině.

 • Civilizace
 • Smart education
4340
4
4

Blue Origin Jeffa Bezose začne prodávat letenky do vesmíru již příští rok

 • Civilizace
 • Smart transportation
3696
2
1

Petr Beneš: Datová horečka stoupá! V osudí je virtuální zlato 21. století

Obchodní model minulého století by se při troše zjednodušení dal shrnout do rovnice = poskytování přidané hodnoty za platbu penězi. Jednadvacáté století nás posouvá zase o kus dál. Exponenciální techonologie spolu s ekonomicko-společenskými trendy jako jsou demokratizace...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
5138
4
1

Nová genová terapie by mohla vyléčit poraněnou míchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4912
4
2

Umělá inteligence od DeepMindu dokáže předvídat a zrekonstruovat 3D scénu z 2D obrazů

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • IT Inovace
3771
3
2

Petr Beneš: Proč po korporacích ubývá také startupů?

Počet firem kótovaných na newyorské Stock Exchange a na Nasdaqu dramaticky klesá již druhou dekádu. Pokud jste investor, pak dnes máte v porovnání se stavem před 20 lety k dispozici méně než polovinu akciových titulů, ze kterých si můžete vybírat...

2096
4
3

Nový minerální materiál by mohl nahradit neobnovitelnou zubní sklovinu nebo kosti

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5811
2
3

Google Leviska vám dá vědět, kdy dorazí Uber

 • Smart health
3354
1
1

Uber ukázal prototyp svého létajícího taxi. První komerční lety již v roce 2023

 • Smarty city
 • Smart transportation
3527
2
1

5 důvodů, proč se autovýrobci zaměřují na skladování energie

 • Smart transportation
3408
2
3

Ultrazvukoví nanoboti vám vyčistí krev od toxinů a bakterií

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6286
5
7

Vítejte v Jurassic World VR, největší komerční multiplayerové VR hře na světě

 • 3D
 • Virtuální realita
5832
3
1

V Číně vyvinuli nejlehčí materiál na světě! Grafenový aerogel je sedmkrát lehčí než…

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
9208
3
1

3D tiskárna z Newcastle University jako první vytiskne transplantát rohovky

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5714
5
2

Porsche plánuje v USA vybudovat 500 rychlonabíjecích elektrostanic

 • Smart transportation
2903
2
1

Apple se spojil s Volkswagenem a vytváří své samořídící vozidlo. V autonomní dopravě…

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4197
4
1

Čínský monitorovací systém se doslova dostává zaměstnancům do hlavy

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
5660
4
0

Pavel Kysilka: Chcete zbohatnout? Prodávajte 4E!

Přestala lidi nového milénia bavit rozumná kvalita, dostupná cena, a emoce spojené se značkou? Vůbec ne. Ale začali chtít mnohem více.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
4191
9
8

Goldman Sachs spustil svou vlastní kryptoměnu USD Coin

 • Smart finance
 • Blockchain
4248
4
1

Člověk a AI se učí jeden od druhého a kvadruplegici ovládají avatary ve videohře…

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • IT Inovace
4750
4
3

Vítejte ve skladu budoucnosti, kde 1 000 robotů vyřizuje 65 000 zakázek týdně

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5663
4
1

NASA plánuje vyslat na Mars roj dronů ‚Marsbees' k jeho prozkoumání

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
3953
2
1

Google oznámil ‚Talk to Books', budoucnost sémantického vyhledávání

 • Robotizace a AI
 • Smart education
4465
2
1

Rukavice pro virtuální realitu umožní nevidomým poprvé ‚vidět' krásy umění

 • Smart education
 • Virtuální realita
5752
4
1

Autonomní roboti od Starship Technologies jsou připraveni vám dovézt oběd do práce

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5991
2
1

Earth BioGenome Project chce zachránit ohrožené druhy. Shromažďuje a kategorizuje…

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
3721
4
1

China Construction Bank otevřela pobočku, ve které 90% všech požadavků vyřizují roboti

 • Robotizace a AI
 • Smart finance
4844
2
1

Zločin předvídající umělá inteligence bude dohlížet na indické ulice

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
5576
2
2

Pavel Kysilka: „Demografie, blbe!“

Vůči vývoji ekonomiky není imunní žádná oblast našeho života. Za ekonomickými ději ale stojí ještě jeden, „mocnější“ faktor, který jimi vládne stejně tak jako byznysem, či politikou.

 • Civilizace
3668
5
5

Nepoužívaná uhelná elektrárna nově poslouží jako zdroj energie pro těžbu kryptoměn

 • Smart energy
 • Blockchain
8591
2
2

Biotechnologický startup vytváří geneticky upravenou ‚superkrev' pro boj s rakovinou…

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
4933
4
3

Open Meals teleportují „pixelovité“ jídlo prostřednictvím 3D tiskárny

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
6860
4
1

Japonští vědci vymysleli „ultimátní“ metodu pro vytvoření super kvantového počítače

 • Civilizace
 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
6071
6
1

Virtuální realita vám ukáže, jaké to je být bezdomovcem v Kalifornii

 • Smart education
 • Virtuální realita
4891
3
1

3D tiskárna vytiskne dům za 4 000 dolarů za méně než 24 hodin

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
7868
4
5

Bionické čočky vyléčí šedý zákal a trojnásobně zlepší zrak

 • Smart health
5667
3
6

Pavel Kysilka: Jed prosperity: Suroviny a dotace

Kde selhává selský rozum aneb Proč jsou dnes nejvyspělejšími ekonomikami světa ty, které nežijí opiové sny paragrafů, regulací, surovin a dotací?

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Smart finance
8031
9
13

Nový algoritmus vytvoří film z pouhého útržku textu. Pomůže například samořídícím…

 • Robotizace a AI
3445
3
7

Létající hybridní auto PAL-V Liberty vzlétne nad silnice již příští rok

 • Smart transportation
4210
2
2

Diamandisova XPRIZE vyhlásila soutěž ve vývoji multifunkčního robotického avatara

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5035
2
1

Čínská umělá inteligence od Baidu napodobí váš hlas během minuty

 • Robotizace a AI
 • Kyberbezpečnost
5116
3
1

Izraelský startup chce léčit mrtvici a poranění míchy technologií čtení myšlenek

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5853
5
2

Robot z volně prodejných komponentů vyřešil Rubikovu kostku za 0,38 sekundy

 • Robotizace a AI
4661
4
1

Za 29 minut z D.C. do NY? Muskova Boring Company dostala předběžné povolení ke stavbě…

 • Smarty city
 • Smart transportation
4724
4
2

V Kalifornii začíná testování samořídících aut se vzdálenými lidskými operátory

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Právo a regulace
6104
6
2

Výrobce legendárních herních konzolí Atari se zaměřuje na blockchain a zakládá svou…

 • Smart finance
 • Blockchain
4387
7
1

Vodafone a Nokia zřídí na Měsíci 4G mobilní síť. Zařízení dopraví Muskova raketa…

 • Civilizace
 • Smart transportation
4876
3
1

Rozhovor: Pavel Kysilka – Státy opakovaně selhávají, v ekonomice nemají co pohledávat

V Ekonomickém ústavu jsme se v užší skupině polotajně věnovali transformaci socialistických ekonomik na tržní, a v přelomových dobách po listopadu 1989 jsme tak měli celkem jasno. Extrémně složité ale bylo o transformační vizi přesvědčit společnost a politicky ji prosadit v relativně krátkém období po listopadu...

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
5111
2
1

Nová 3D tiskárna tiskne v samotném procesu navrhování a za pomocí rozšířené reality

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Virtuální realita
5105
3
0

Arizona schválila návrh zákona, jenž umožňuje platit daně Bitcoinem

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
5914
4
0

Pavel Kysilka: Průměrnost versus excelence

Exponenciální tempo technologických inovací odlišuje 21. století od všech předchozích. Přesto v něm o úspěchu jednotlivců, firem a celých ekonomik budou rozhodovat sociální dovednosti. Více než kdy v minulosti.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
4711
6
3

DNA nanoboti z Číny přesně zaměří a zničí nádor

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6672
4
1

Vědci nasadili kudlance nábožné 3D brýle a objevili novou formu stereoskopického…

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • IT Inovace
7247
3
1

Jedlá tetování na potravinách budou monitorovat čerstvost produktů a váš zdravotní…

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5704
2
1

Světelný 3D tisk? Fyzici vytvořili 3D projekce ve stylu Star Wars

 • 3D
 • Virtuální realita
5403
2
1

NASA, blockchain a kryptoměny

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Blockchain
5153
3
1

Dron v Austrálii zachránil tonoucí plavce

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
5240
1
1

Pavel Kysilka: Bitcoin: diamant pod nánosem bláta

Rok 2017 udělal z bitcoinu – původně z hračky technologických fandů a sázky spekulativních investorů – téma „hospod a ulice“. Psychóza a manipulace vyhnaly jeho cenu do výše, která z řady lidí udělala korunové miliardáře. Z některých natrvalo, z jiných aspoň na pár dní.  

 • Smart finance
4422
4
11

Nové umělé protézy zprostředkují až 100 hmatových citů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
 • IT Inovace
6340
3
1

Diamantově tvrdý materiál z dvouvrstvého grafenu umožní vývoj super tenkého brnění

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4194
3
1

Petr Beneš: Puberťáci s nálepkou Z vstupují na scénu

Poslední tři čtyři roky se z každého druhého „bórdrůmu“ ozývalo unisono: „Co vlastně chtějí ti mileniálové? Proč pro ně nejsme atraktivní? Jak s nimi máme komunikovat? A zajímají je vůbec ty naše služby?“ Kolik otázek, tolik odpovědí. Nevím, co zde bylo dřív, zda vejce nebo slepice, ale internet je zaplaven kupou článků...

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
6006
8
4

Chytré senzory od AT&T budou monitorovat stabilitu mostů. Inspirace pro pražský magistrát?

 • Smarty city
3757
3
2

Pavel Kysilka: Způsobí PSD2 disrupci bankovnictví?

Před několika dny vstoupila v Česku prostřednictvím novely zakona o platebním styku směrnice EU „Revised Payment Services Directiv“ známá pod zkratkou PSD2. Mnozí od ní očekávají revoluci či přímo disrupci v bankovním sektoru a také zásadní hrozbu pro banky. Jsou tato očekávaní opravněná?

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
6380
3
1

Nový Hyundai poháněný vodíkem ujede na jedno rychlé nabití dále než Tesla

 • Smart transportation
3801
2
1

Konec otravných front před pokladnou. Walmart digitalizuje retailové nakupování

 • Smarty city
4220
3
0

Petr Beneš: Brána bank dokořán

Komenský napsal svou Bránu jazyků dokořán, první moderní učebnici latiny, v roce 1631. Měla stovky stran a způsobila revoluci ve výuce jazyků po celém světě. Stovky stran má i nová směrnice platebního styku (2366/EU) z roku 2015, známá pod zkratkou PSD2. Ta už brzy způsobí největší revoluci v bankovnictví...

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Právo a regulace
6724
7
3

AI od Microsoftu předpovídá, zdali CRISPR udělá chybu

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5983
7
2

Bio implantát inspirovaný pavoučími vlákny mění doručování inzulinu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5664
2
1

WhatsApp zaznamenal nový rekord: Na Nový rok bylo posláno 75 miliard zpráv

 • Leadership a kultura
3188
2
1

Nová technologie od Nissanu vám umožní ovládat auto prostřednictvím své mysli

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • IT Inovace
6215
4
1

Metoda cíleného genetického inženýrství CRISPR nově zabrání i ztrátě sluchu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6523
4
1

Ve francouzském Bordeaux chytají nebezpečné řidiče drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
5890
2
1

Pavel Kysilka: Nezadusit se ve vlastní šťávě

V české ekonomice se vynořuje nemoc zvaná nerovnováha. Dokážeme se s ní vyrovnat, nebo závod s časem prohrajeme a dočkáme se ztráty růstu a nezaměstnanosti?

 • Leadership a kultura
3721
9
8

Bývalý šéf Googlu Eric Schmidt varuje: Amerika může přijít o prvenství v závodu o…

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4585
4
6

Mikroboti z řas ve vašem těle odhalí a zneškodní nemoci

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5627
5
2

Roboti měknou. Doslova

 • Robotizace a AI
3551
4
7

Mozkové implantáty americké armády vám změní náladu. Elektrickým výbojem

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • IT Inovace
6531
1
4

Iris je novým AI pomocníkem výzkumníků

 • Robotizace a AI
 • Smart education
5332
0
0

Petr Beneš: To jsem Já, tvoje bezpohlavní IDA...

S virtuální epochou po letech znovu ožívá i IDA. Tedy nikoliv lehce smrdutá lázeňská voda nevábné chuti, ale IDA jako Inteligentní Digitální Asistent(ka)...

 • Robotizace a AI
4272
4
2

Ropný gigant se adaptuje. Shell bude na svých pumpách nabízet super výkonné elektrostanice

 • Civilizace
 • Smart energy
4218
3
3

Farma na řasy chce zvrátit vymírání ryb v oceánech. Dokonce i za pomocí Absolut Vodky

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
7291
2
1

Bude se umělá inteligence zodpovídat za svá rozhodnutí?

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
 • Kyberbezpečnost
5182
1
2

Pavel Kysilka: Emoční ekonomika aneb koho přejde smích?

Technologie začínají rozumět našim emocím a z této schopnosti se stává velký byznys. Emočně inteligentních aplikací se ročně prodá za desítky miliard dolarů a v příštích letech se jim prorokuje exponenciální růst.

 • Leadership a kultura
 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
7430
6
2

Ovládání robotů prostřednictvím virtuální reality. Šance pro hráče videoher?

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Virtuální realita
5317
1
1

Nová metoda 3D tisku vytiskne i funkční elektronické obvody

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
9807
3
2

Starbucks jde proti proudu. Zavírá své online obchody a zaměřuje se na osobní prožitek

 • Leadership a kultura
3269
2
2

Petr Beneš: Hodnota pro firmu není jen v tom, co víte, ale i co sdílíte…

Česká wikipedie vysvětluje pojem kolaborace jako vědomou spolupráci s nepřítelem proti vlastní zemi. Proti tomu anglické „collaboration“ se překládá třeba jako partnerství nebo týmová spolupráce. Já pod tímto termínem rozumím i něco navíc. Kolaborace pro mě znamená mimo jiné proaktivitu, otevřenost...

 • Leadership a kultura
4288
6
9

3D gel vypěstuje dostatek kmenových buněk pro léčbu mozkových chorob

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5534
3
3

Odemkněte dveře rukávem. Nová technologie skladuje data ve vašem oblečení a bez elektroniky

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
 • Smart energy
6710
1
1

Simulátor s rozšířenou realitou vám umožní ovládat virtuální dron ve vašem obýváku

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart education
7319
1
1

Petr Beneš: Blockchain? Řetězy? 
Ne, to není povinná zimní výbava...

Blockchain je technologie distribuované databáze, jejíž unikátnost spočívá v tom, že jednou pořízené záznamy nelze zpětně editovat a tudíž zůstávají uvedeny v historii až do skonání internetu. Ámen.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Smart energy
9092
5
10

Systém umělé inteligence umí číst mysl a dekóduje, co človek vidí

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart education
6082
1
2

Pavel Kysilka: Nekonkurujme robotům

„Z vlastní zkušenosti vím, jak je náročné být manažerem, a ještě sledovat všechny důležité inovace ve svém oboru. Když je ale neovládneme, namíří je konkurence proti nám!“

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
5394
6
3

FDA schválila použití robo-chirurgů pro minimálně invazivní chirurgické operace

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5320
2
2

Pavel Kysilka: Vzácná obourukost firem

Digitální transformace nutí firmy experimentovat a hodně riskovat. Ty nejúspěšnější mají schopnost kombinovat přednosti korporace s výhodami technologických startupů

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
4701
2
2

Roboti nabírají na síle. Nové umělé svaly uzvednou až tisícinásobek své vlastní váhy

 • Robotizace a AI
 • 3D
5103
1
2

Jak umělá inteligence zvýší vaše prodeje

 • Robotizace a AI
5217
3
2

Ve zničeném Portoriku obnoví mobilní pokrytí balóny od Googlu

 • Civilizace
4113
2
2

Vědci obdarovali roboty hmatem

 • Robotizace a AI
3769
3
6

Finští vědci vytvořili jídlo z elektřiny. Je toto konec všech hladomorů?

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6483
3
4

Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor

 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
6310
7
4

Vyzkoušejte si kompletní 3D rekonstrukci svého obličeje z 2D snímku

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Virtuální realita
7389
3
3

„Molekulární“ robot umí stavět a skládat molekuly

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5234
2
2

Robozubař poprvé v historii úspěšně implantoval zub z 3D tiskárny lidskému pacientovi

 • Robotizace a AI
 • Smart health
6160
4
1

Origami dron doručí zásilku do 500g s centimetrovou přesností

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4993
3
1

Švýcarští vědci ničí rakovinu uměle vytvořenými viry

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6061
3
7

Jak umělá inteligence lidem dopomůže k lepším pracovním výkonům

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
5694
3
2

Pavel Kysilka: Bohatství v digitálním věku

Málokterý jev dozná v digitálním věku tak dramatických změn jako bohatství. To platí jak pro jeho distribuci ve společnosti, tak pro jeho tvorbu.

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
5328
6
8

Elon Musk převrací dopravní průmysl. Opět.

 • Civilizace
 • Smart transportation
4832
2
2

Bezpilotní letadla ušetří leteckému průmyslu 35 miliard dolarů ročně

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5469
1
1

Vědci vynalezli akustické antény, vhodné pro mozkové implantáty

 • IT Inovace
3931
2
3

„Zdaňme roboty“ hlásá Kalifornie

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6260
4
1

Blizzard a Deepmind vydali speciální verzi StarCraft II pro vývoj umělé inteligence

 • Robotizace a AI
4690
3
3

V indickém Bengaluru vysadí les za pomocí speciálních sázecích dronů

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5663
3
2

Estonsko chce prostřednictvím ICO založit svou vlastní digitální měnu Estcoin

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
 • Blockchain
5661
2
1

Hlasoví asistenti od Amazonu a Microsoftu budou nově komunikovat mezi sebou

 • Robotizace a AI
 • Smart education
5349
2
1

F.D.A. schválila první léčbu leukémie prostřednictvím genetického inženýrství

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5778
5
2

Pavel Kysilka: V čem se vizionáři mýlí

Ze Sillicon Valley vycházejí veleúspěšné technologické inovace, které mění naše životy, práci a podnikání. Od vizionářů, největších jmen a celebrit „Křemíkového údolí“ se ale občas dočkáme i nápadů, které nemohou přečkat test času.

 • Leadership a kultura
4494
4
2

Muskův Hyperloop pokořil rychlost 355 kilometrů za hodinu

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Smart transportation
5937
3
1

Udělá umělá inteligence z Amazonu nejstylovějšího módního designera?

 • Robotizace a AI
3992
2
1

Roboti dohánějí lidstvo

Virtuální asistenty se z mobilů a počítačů stěhují do dalších zařízení ovládaných hlasem, kterých přibývá rychleji než jejich uživatelů.

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4920
2
2

Tesla chce v Nevadě testovat nové samořídící elektrokamiony

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
4462
2
2

Čína zažívá rozmach online rozpoznávání obličejů

 • Civilizace
 • Kyberbezpečnost
5208
2
3

Naděje pro slepce? Kamera přenese vizuální informace přímo do mozku

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5953
6
2

První telefon na světě, který nepotřebuje baterii. Energii sbírá z rádiových vln

 • IT Inovace
 • Smart energy
5391
2
3

3D samoléčící gel vám ušetří tisíce za opravu prasklých displejů

 • 3D
6790
2
2

Šampioni Doty 2 byli poraženi Muskovou umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
3789
3
3

Microsoft oznámil podporu pro vývoj nových blockchainových projektů

 • IT Inovace
 • Smart finance
5338
2
2

Nové revoluční senzory obohatí smartphony o plnohodnotnou rozšířenou realitu

 • 3D
 • Virtuální realita
4280
2
3

Umělá inteligence vyvíjí svou vlastní řeč. Měli bychom ji zastavit?

 • Robotizace a AI
5787
2
3

Online roboprávník vyřeší zadarmo vaše právní trable

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
7105
4
4

Bezpilotní letadla by se mohla stát realitou dřív, než si myslíme

 • Smart transportation
4277
5
0

Vědci uložili a úspešně přehráli film nahraný do DNA

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
5428
3
2

Limonáda, která neškodí zdraví? Zkuste tu virtualní!

 • Virtuální realita
3943
1
1

Ruka s očima a umělou inteligencí je nadějí po amputacích

 • Robotizace a AI
 • Smart health
6806
1
1

Umělá inteligence odhalí zavčas Alzheimerovu nemoc

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5386
2
1

Je to tady! Rok po schválení první genetická léčba!

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6170
6
1

Indie chce mít do 13 let pouze elektroauta

 • Smarty city
 • Smart energy
 • Smart transportation
6099
1
2

Jak vám umělá inteligence vylepší šatník

 • Robotizace a AI
4725
2
3

Děsivý robot vám provrtá lebku za 2 minuty. A zachrání život.

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
6456
3
1

Umělá inteligence poráží lékaře v předvídání infarktu

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5337
6
2

Na blockchainu vznikla energetická síť pro malé výrobce a spotřebitele

 • Smart energy
 • Blockchain
5464
4
3

Vzduch: zdroj vody budoucnosti?

 • Civilizace
3596
31
1

Svět bez mobilů se přibližuje

 • Robotizace a AI
4842
3
2

Nové využití grafenu. Odhalí počínající nádor!

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5379
5
4

Pohyb těla napájí senzory i hodinky

 • Smart energy
4467
3
1

Jak se stát nejobdivovanější firmou? Kopírujte Teslu a Muska!

Nedávná anketa Petera Diamandise, ve které hlasovali uživatelé Twitteru o „nejinovativnější firmě dneška“, přinesla jednoznačného vítěze mezi čtyřmi finalisty.

 • Leadership a kultura
3729
1
1

Nová kvantová technologie zbaví svět padělků

 • Civilizace
 • Smarty city
 • Kyberbezpečnost
6340
3
1

Solární energie po celém světě dramaticky zlevňuje. V Indii 1 watt za 65 centů

 • Civilizace
 • Smart energy
4466
2
4

Startup uzavřel partnerství s Rwandou. Jejich drony rozváží krev nemocnicím

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5856
0
2

Revoluce v potravinářství. Německý startup chce vertikální minifarmu do každého supermarketu

 • Civilizace
 • Smarty city
5864
2
1

Student za pomocí Wi-Fi vytvořil 3D hologram lidí z vedlejší místnosti

 • 3D
 • IT Inovace
9091
2
5

Nové samořídící nákladní automobily od Volva zvýší produkci cukrové třtiny

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5355
2
1

Vědci z Curychu posouvají možnosti 4D tisku

 • Robotizace a AI
 • 3D
6002
4
1

7 technologií, které již obrací svět vzhůru nohama...

Pojďme se podívat, které inovační trendy obrátí v nejbližsích letech světovou ekonomiku naruby a jaké finanční hodnoty vytvoří na globálních trzích...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • 3D
9668
14
17

Senzory odhalí a lokalizují střelbu ze zbraně. Pomůžou tak dopadnout pytláky

 • Smarty city
 • IT Inovace
5211
3
1

Intel předpovída samořídícím autům 7-mi bilionovou budoucnost

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
6249
3
2

Ovládne Microsoft svět kvantových počítačů?

 • Civilizace
 • IT Inovace
5560
3
3

Umělá inteligence porazila nejlepšího hráče ve starověké hře GO

 • Robotizace a AI
 • Smart education
6361
4
5

Nástup robocopů

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
6423
3
2

Tento revoluční „živý“ oblek se přizpůsobí vaším potřebám

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6521
2
2

První autonomní loď s elektrickým pohonem vypluje již v roce 2020

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
6760
2
3

Umělá inteligence pomohla unesenému dítěti najít svou rodinu

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
4965
3
1

Technologie odezírání ze rtů nahradí psaní hesel

 • Robotizace a AI
 • Kyberbezpečnost
5584
3
2

Vědci prostřednictvím techniky genetického inženýrství odstranili virus HIV-1

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5882
8
2

Flippy je šikovný robokuchař a každý den se zlepšuje

 • Robotizace a AI
4882
2
1

Češi pomohli vytvořit chytrý protirakovinový orgán

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6704
7
3

Německý průmysl sází na umělou inteligenci a VR

 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
6121
4
2

Zatočte si volantem a sešlápněte plyn dokud ještě můžete!

Digitální disrupce přinese v následujících letech obrovskou změnu do většiny oblastí našeho života, ale jednu z největších proměn lze čekat v oblasti dopravy. Na informačním portálu 6DHub.cz se často věnujeme dopravním trendům. Publikovali jsme celou řadu článků o tom, co chystá Elon Musk v Tesle, co plánuje Google se svojí divizí autonomních...

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
6989
6
7

Osmnáctiletý student vynalezl podprsenku, která odhalí rakovinu prsu

 • Smart health
5452
7
3

Startup OtoSense daruje autům sluch

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5374
3
1

Virtuální realita jako prostředek pro nápravu vězňů

 • Smart education
 • Virtuální realita
7085
5
1

„Pštrosí“ robot posouvá hranice dvounohých robotů

 • Robotizace a AI
4723
3
2

Rozhovor: Pavel Kysilka – Připravenost autoprůmyslu na digitální epochu

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Robotizace a AI
6669
6
6

JPMorgan se transformuje. Chce uspět v digitálním věku

Mnozí experti a investoři vidí blízkou budoucnost bankovnictví černě. Několik bank však vzalo svoje přežití v digitálním věku vážně, a spustilo rozsáhlý transformační program postavený na agresivní strategii adopce nejmodernějších technologií. Nejnověji i americká jednička JPMorgan.

 • Leadership a kultura
 • Smart finance
5705
5
2

Velký průlom v uchovávání orgánů zachrání desítky tisíc životů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6269
4
3

Sedric - budoucnost samořídících VW

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
7779
3
2

Zpívající plakáty, mluvící trika: rádio z každodenních předmětů

 • Smarty city
 • Smart transportation
6173
3
2

Voda jako palivo zítřka

 • Civilizace
 • Smart energy
6364
4
2

Robot Baxter nepotřebuje pokyny, čte je z naší mysli

 • Robotizace a AI
4468
2
3

IBM zpřístupnil na cloudu svůj kvantový procesor

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
7054
4
3

Tesla v roce 2017 zdvojnásobí počet dobíjecích stanic pro elektromobily

 • Smart energy
 • Smart transportation
9202
2
2

DNA úložiště již na 85% teoretického limitu

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
5010
2
2

Vědci potvrdili vývoj plodu jehněte v umělé děloze. Budou následovat lidé?

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5742
4
1

Zázračné krevní cévy z 3D tiskárny

 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
7854
4
2

Umělá inteligence spolehlivě ukáže, jak jste vypadali a budete vypadat

 • Robotizace a AI
4287
2
1

Chytré kreslení od Googlu s umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Smart education
7195
5
3

Tesla předčila General Motors a stává se nejhodnotnější americkou automobilkou

 • Smart transportation
6917
3
1

Hybridní letadlo otevírá dveře elektropohonu do letecké dopravy

 • Smart transportation
4882
5
1

Invaze robotů

Robotizace hluboce zasáhne byznys, způsobí otřesy na trhu práce a bude útočit na konkurenční výhody české ekonomiky. Aby nás nečekal hospodářský pokles, musíme se posunout k vyšším rolím, jak po tom volal už Tomáš Baťa.

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
6949
9
7

Armáda malých robotů roztřídí až 200 000 balíků denně

 • Robotizace a AI
5852
3
5

Ochrnutý muž ovládá svou ruku pomocí myšlenek

 • Robotizace a AI
 • Smart health
 • Virtuální realita
7606
3
1

Revoluční chytrá sluchátka přeloží až 37 jazyků

 • IT Inovace
5979
3
3

Konec spaní s nebezpečnými roztoči

Každý z nás podléhá iluzi, že ví, s kým sdílí svoji postel. Většina lidí bude překvapena zjištěním, že jsme hostiteli obrovského množství nebezpečných postelových vetřelců - roztočů, kterým svým tělesným teplem, vlhkostí dechu a odpadem...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
7588
4
2

Nanooptika budoucnosti od české IQ Structures

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5774
3
3

Koupí Apple Teslu a bude Elon Musk jeho novým CEO?

 • IT Inovace
6960
7
9

Konec právníků nejen v Čechách

Houstnoucí legislativní džungle všude na světě komplikuje život lidem, firmám i soudcům, skvěle ale živí armády právníků, a do nedávna navíc bránila tomu, aby jejich práci převzaly stroje. Až doteď. Díky obrovskému pokroku v umělé inteligenci v posledním roce...

 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
7169
4
3

Bitcoin bude do léta akceptovat v Japonsku už 260 000 obchodů

 • Smart finance
5389
1
2

Microsoft plánuje ovládnout trh s propojováním automobilů

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
18350
2
2

Dostanou se nám čipy pod kůži?

Startupový inkubátor Epicenter ze Stockholmu se tento týden ocitl v epicentru pozornosti médií z celého světa. Vedení společnosti navrhlo pro jejich skoro 700 zaměstnanců nechat si dobrovolně implantovat pod kůži mikročip...

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Smart health
8955
4
5

Ruská 3D tiskárna Apis Cor vytiskne dům za 24 hodin

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smarty city
10678
3
5

Auta by již brzy mohla být poháněna biopalivem z odpadních vod

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smarty city
 • Smart energy
7411
1
1

Interaktivní projektor od Sony promění jakýkoliv rovný povrch v dotykový displej

 • IT Inovace
 • Virtuální realita
4857
3
2

Jaderné palivo z oceánů poskytne energii na deset tisíc let

 • Civilizace
 • Smart energy
6054
5
2

Nový metamateriál umí vytvořit hologramový obraz

 • 3D
 • IT Inovace
5312
2
1

Jak big data dokážou zjednodušit a zlevnit obnovu přirodních ekosystémů

 • Civilizace
 • Kyberbezpečnost
4965
2
1

Virginie jako první stát přijala zákon umožňující doručování roboty

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
6546
4
2

San Diego se díky internetu věcí stává chytrým městem

 • Smarty city
 • IT Inovace
6028
2
1

Sluneční energii lze již získávat bez solárních panelů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
5849
5
3

Kurzweil: „Singularita nastane v roce 2045“

 • Robotizace a AI
12618
5
8

Levná a bezpečná baterie pro domy a auta ze Stanfordu

 • Smart energy
10575
4
3

Revoluční nanotisk z tekutých kovů posouvá možnosti elektroniky

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • IT Inovace
5644
3
1

Levné a věrné 3D modely orgánů z dílny polského studenta

 • 3D
 • Smart health
6707
2
2

UPS testuje rozvoz dodávkovými auty s drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
7250
5
4

Není vaše dítě schopné pravidelné školní docházky? Pošlete za něj robota

 • Robotizace a AI
 • Smart education
5355
3
1

Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
5149
6
2

Disrupce na třetí

Umělá inteligence nahradí lékaře, učitele a jednou dokonce i programátory. Elon Musk se ale mýlí, když se domnívá, že kvůli tomu bude muset být nevyhnutelně zaveden zaručený základní příjem pro všechny.

 • Robotizace a AI
6800
9
8

Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

 • Civilizace
5504
5
1

Tyto revoluční brýle se automaticky přizpůsobí vašemu zraku

 • Smart health
5619
4
2

Nová technologie zneviditelňuje brýle pro virtuální realitu

 • 3D
 • Virtuální realita
6292
2
1

Dramatické vylepšení 3D hologramové technologie

 • Virtuální realita
4784
3
2

Obří větrná turbína překonala světový rekord

 • Civilizace
 • Smart energy
5832
5
1

Počítač porazil profesionální hráče pokeru. Češi ho totiž naučili blufovat

Začalo to piškvorkami. Pak se superpočítače o velikosti menšího bytu naučily vrhcáby i­ hru králů – šachy. Loni svět šokovala umělá inteligence, která vítězí v populární asijské stolní hře go a teď se křemíkoví gambleři dostali na novou úroveň.

 • Robotizace a AI
4093
6
3

První robotická léčba ucpaných cévek oční sítnice

 • Robotizace a AI
 • Smart health
6718
7
2

První konstrukční plán na kvantový počítač na světě

 • Civilizace
 • IT Inovace
 • Kyberbezpečnost
7017
8
3

Umělá inteligence se učí psát svůj vlastní kód tím, že krade z jiných programů

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
5828
6
2

Ford investuje miliardu dolarů do startupu s umělou inteligencí

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
6179
4
1

Český SimpleCell expanduje s infrastrukturou pro Internet věcí do dalších 4 zemí

 • Smarty city
 • IT Inovace
 • Smart energy
6570
5
3

Bank of America otevírá bankovní pobočky bez zaměstnanců

 • Robotizace a AI
 • Smart finance
 • Virtuální realita
7823
6
4

Produktivita vzrostla o 250% po té, co nahradili 90% zaměstnanců roboty

 • Robotizace a AI
5278
6
1

Hydrail - první vlak s nulovými emisemi jehož jediným odpadem je pára

 • Smart transportation
4853
4
1

V Japonsku vznikla téměř plně robotizovaná rostlinná farma

 • Robotizace a AI
 • Smart energy
7276
4
1

Google obvinil Uber z krádeže technologie samořídících aut

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6606
3
2

"Krisprový" boom svědčí o potenciálu genetického inženýrství

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Právo a regulace
5829
4
1

Nový autopilot Tesly sníží nehodovost až o 90%

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5897
2
1

Umělá a lidská inteligence se sbližují

 • Robotizace a AI
5487
4
2

Křemíkový Frankenstein

Giganti Silicon Valley pomohli stvořit Donalda Trumpa. A ten je teď sráží na kolena

 • Civilizace
 • Právo a regulace
6572
7
3

O Rock&Rollové síni slávy se hlasovalo na blockchainové mobilní aplikaci

 • Kyberbezpečnost
5089
6
3

Roboti indického GreyOrange disruptují logistiku

 • Robotizace a AI
5049
2
1

Elon Musk: Automatizace donutí vlády, aby zavedly univerzální základní příjem

 • Leadership a kultura
 • Civilizace
 • Právo a regulace
6159
5
4

AI se vyrovnala specialistům v diagnóze nádorů kůže

 • Robotizace a AI
 • Smart health
6041
6
2

Materiál promění díky slunečímu svitu vodu v pitnou

 • Civilizace
 • Smarty city
5362
3
2

Hydrogelový robot umí chytit rybu a asistovat lékařům

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
7258
4
1

Děti s leukémií byly vyléčeny geneticky upravenými lymfocyty

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5945
5
3

AI umí revidovat dvacet typů obchodních kontraktů

 • Robotizace a AI
4728
8
1

Výrobci Vespa skůtrů představili „robokufr“

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
6706
4
1

Umělá inteligence poráží pokrové profesionály

 • Robotizace a AI
4583
4
3

Čína vyhlásila válku uhelnému průmyslu

 • Civilizace
3080
2
1

Hlasová analýza odhalí nemoci

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5790
4
1

Výzkumníci probudili v grafenu supravodivost

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
4513
2
3

Umělá inteligence se učí vytvářet umělou inteligenci

 • Robotizace a AI
5422
4
3

Posilování státu nahrává hackerům

 • Kyberbezpečnost
3464
2
1

CEPI spojuje zdroje pro boj s globálními zdravotními hrozbami

 • Civilizace
 • Smart health
5031
1
1

Solár už zaměstnavá více lidí než uhlí, plyn a ropa dohromady

 • Civilizace
 • Smart energy
5394
1
3

Řiďte jakýkoliv Cadillac chcete a kdy chcete

 • Smart transportation
4165
3
1

Autonomní doprava se učí i z Grand Theft Auto V a Google Street

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
6432
4
1

První samořídící létající auto Airbusu vzlétne už letos

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5148
3
3

Čtrnáctiletý Ind vyvíjí pro vládu dron na detekci min

 • Robotizace a AI
3970
1
2

Syntetické kmenové buňky bez rizik a komplikací

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5707
5
1

Mikrorobot dodal chemoterapii přesně do postižené tkáně

 • Robotizace a AI
 • Smart health
6654
2
1

MIT vyvinul adaptivní 3D tisk

 • 3D
5982
0
4

Regenerace vnější srdeční stěny pomocí kmenových buněk

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6019
1
2

Flotila dronů je inteligentním samořízeným rojem

 • Robotizace a AI
3930
1
1

Mycelium jako náhražka cukru v potravinách

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6510
2
2

AI předvídá selhání srdce a zachraňuje životy

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5866
0
1

Software od MIT umožňuje sestavit si vlastní dron na míru

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
7056
0
1

Materiál s naprogramovaným chováním a reakcemi

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5363
0
5

Indická vláda nabízí jednoduchou aplikaci pro mobilní platby

 • Smart finance
3506
0
2

Dechový nanotester odhalí 17 nemocí na bázi AI

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6542
0
1

Londýnští vědci naučili zuby opravovat vlastní kazy

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
10070
5
4

Anonymizovaná umělá inteligence na cloudu zatápěla mistrům Go

 • Robotizace a AI
3832
0
1

Nemocnice budoucnosti vznikne tento rok v australském Queenslandu

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
7237
1
1

V lednu vyjedou na silnice samořídící minivany Waymo

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
5234
0
1

Víte jak vytisknout 3D vlasy, kartáče nebo kožešinu?

 • 3D
3752
0
1

Nespolehlivost v dodávkách solární energie vyřeší virtuální elektrárna

 • Smart energy
4304
2
1

Pošle datová analytika vaše letité obchodní instinkty do starého železa?

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
5459
0
1

Bioinženýři dokáží pomocí CRISPR pozměnit po DNA také i RNA

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5908
3
1

Umělá inteligence produkuje realistické zvuky, které dokáží ošálit člověka

 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
4731
0
2

Simulační technologie pro videohry slouží jako dispečer pro autonomní taxi

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation
 • Virtuální realita
6120
0
1

Robot dokáže vytisknout 3D pizzu za méně než 5 minut

 • Civilizace
 • 3D
 • Smart health
7533
2
1

Airbus představuje 3D-tištěné letadlo

 • Civilizace
 • 3D
 • Smart transportation
6776
0
1

Můžete skutečně identifikovat rakovinu prostřednictvím vyhledávače?

 • Smart health
 • IT Inovace
6159
2
1

KnuPath - nový 256 jádrový chip urychlí rozvoj umělé inteligence

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
4918
0
1

Larry Page investuje do projektů na létající auta

 • IT Inovace
 • Právo a regulace
 • Smart transportation
6740
1
2

3D systém tiskne online současně již s vaším designem

 • 3D
4525
0
2

Umělá inteligence nahradí 75% manažerského rozhodování

 • Robotizace a AI
6019
3
3

Jeff Bezos chce stavět průmyslové zóny ve vesmíru, aby uchránil Zemi

 • Civilizace
 • Smarty city
 • IT Inovace
7833
0
1

Connect propichuje sociální bubliny

Technologický pokrok dnes ani v minulosti nijak nezměnil hluboce zakódovanou povahu lidského druhu. Pouze našim přirozeným vlastnostem a sklonům dával mocný nástroj, nebo naopak brzdu. Knihtisk, noviny, kinematografie, televize, YouTube, Wikipedie...

 • Civilizace
4671
2
2

Nový materiál zničí bakterii E-coli za 30 sekund

 • Civilizace
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
8903
1
2

Volley je inteligentní roboprofesor

Učící aplikace, "roboučitelé", jsou jednou z dominantních podob procesu vzdělávání blízké budoucnosti. Počet žáků a studentů na učitele globálně vzrůstá. Pasti zaostávání platů pedagogů...

 • Robotizace a AI
 • Smart education
6804
2
5

Program Magenta od Googlu složil svou první píseň

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
7376
5
2

Upoutávka Microsoftu na HoloLens vypadá jako vytržená ze sci-fi filmu

 • 3D
 • Virtuální realita
4704
5
1

Nicola předvedl elektrický tahač Class 8

 • Smart transportation
4282
1
1

3D vytištěná ruka umožňuje mladíkovi po amputaci hrát znovu basketbal

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
8264
1
3

Bláznivý nápad Elona Muska jak zůstat krok napřed před diktátem umělé inteligence

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Virtuální realita
6922
3
2

Google DeepMind zpřístupnil platformu pro umělou inteligenci

 • Robotizace a AI
4244
2
3

O knihy v Singapurské knihovně se starají roboti

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • IT Inovace
6294
0
1

Superrychlý počítač se stal japonskou strategickou prioritou

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Kyberbezpečnost
5913
2
1

Budoucnost produkce potravin bude řídit umělá inteligence

 • Robotizace a AI
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
7565
2
1

První mobilní pásová 3D tiskárna betonových staveb

 • 3D
 • Smarty city
17245
2
3

První betonový most na světě z 3D tiskárny

 • 3D
 • Smarty city
6799
3
3

Cenově dostupný přiléhavý oblek digitalizuje pohyb těla

 • Smart health
 • Smart education
 • Virtuální realita
7156
2
1

Mozek prostřednictvím EEG čepice ovládá robotickou paži

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
8606
1
1

Země ohrožené klimatickými změnami usilují o 100% obnovitelné energie

 • Civilizace
 • Smart energy
4762
2
1

Odborníci předpovídají, že manželství s robotem bude legální kolem roku 2050

 • Civilizace
 • Robotizace a AI
 • Právo a regulace
6685
3
1

3D adidasky v prodeji

 • 3D
4275
5
1

Silly Putty s grafenem monitoruje srdce

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5947
2
2

Termoelektrický nátěr vyrábí elektřinu ze zahřátých objektů

 • Civilizace
 • Smart energy
5395
3
1

Strojové učení inteligentně surfuje po webu

 • Robotizace a AI
3534
1
3

Magnety zbavují krev bakterií

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6832
5
2

Google připravuje Wing Marketplace: dodávky jídla drony

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
7559
1
1

Objev mechanizmu agresivních nádorů

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5254
0
1

Výroba průlomové nanobaterie HE3DA odstartovala

Jak jsme s předstihem avizovali, 19.12. slavnostně odstartovala v Letňanech komerční výroba revoluční nanobaterie HE3DA. Za českým patentem stojí Jan Procházka, kterému se podařilo pro jeho realizaci získat české investory...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
 • Smart transportation
8506
3
2

Hmatová dimenze VR od Ultrahaptics

 • Virtuální realita
3988
0
1

Nejmenší magnet na světě z Olomouce s širokým využitím

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6136
3
1

Puška naplněná roztokem kmenových buněk léčí popáleniny

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5628
1
1

Waymo je divizí Googlu pro samořídící auta

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Smart transportation
7093
4
1

Autonomní auta: budoucí cíl hackerů?

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
 • Právo a regulace
8857
0
2

Proslulý Vinod Khosla věří v brzký zánik 80% IT pozic

 • Robotizace a AI
5471
4
2

Umělá svalovina z 3D tiskárny MIT

 • Robotizace a AI
 • 3D
 • Smart health
6564
2
1

AI překonává odborníky při identifikaci mentálních nemocí

 • Robotizace a AI
 • Smart health
5652
1
1

Pozlacený DNA řetězec je elektrovodivým nanoobvodem

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5706
2
1

Umělá inteligence poráží v Civilizaci své lidské protihráče

 • Robotizace a AI
5021
4
4

Amazon zcela mění způsob nakupování v maloobchodech

 • Robotizace a AI
 • Smarty city
6318
4
4

Nanobaterie nabije mobil za pár vteřin a vydrží týden

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
 • Smart transportation
7050
2
1

Česká HE3DA zahájí výrobu převratné nanobaterie

Vícekrát jsme už v 6D Hub psali o velkých inovačních závodech v oblasti skladování elektřiny. Investují do nich neuvěřitelné částky nejen velká jména, jako Tesla, ale i renomované vědecké instituce, třeba MIT a samozřejmě dlouhá řada startupů. Na zásadní pokrok čeká nejen oblast elektroautomobilů...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
7762
3
4

Metamateriálová mikroelektronika bez polovodičů

 • IT Inovace
3902
0
2

Nejefektivnější superpočítač na světě od Nvidia

 • IT Inovace
3523
1
2

Supercomputer napájený solarem a stejnosměrným vedením VN

 • Smart energy
4202
0
2

Nová léčba poškozených buněk srdce

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
6491
1
3

Pitná voda a topivo z odpadů vepřína

Český Výzkumný Technologický Institut má funkční a ekonomicky návratné řešení recyklace prasečí kejdy. Nanofiltrací vytěží z nevábného odpadu boubelatých vepřů vodu, která je pitná i pro člověka...

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart energy
5363
4
13

První fotonický neuromorfický čip pro AI

 • Robotizace a AI
 • IT Inovace
4961
0
1

Lék může přeprogramovat buňky

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5923
2
1

Umělá inteligence uhodla pořadí čtyř prvních koní

 • Robotizace a AI
3345
0
1

Milník v komerční genetické léčbě?

 • Genetika, Bio a Nanotechnologie
 • Smart health
5933
4
2

Česko a autoprůmysl

Budoucnost českého autoprůmyslu - a vzhledem k jeho váze do značné míry i prosperita naší ekonomiky - budou vystaveny vážnému testu . A to hned ve dvojím směru. Za prvé: dnešní prosperita celého českého průmyslu...

 • Robotizace a AI
 • Smart transportation