Jan Handl, 06. 10. 20
Pokud se NASA v roce 2024 vrátí na Měsíc, jak je plánováno, bude zapotřebí hodně energie. Na jejím získávání a uchovávání se můžete podílet i vy.
Program Artemis plánuje NASA uskutečnit v roce 2024. Spočívá v přistání muže a ženy na jižním pólu Měsíce. Lidstvo by se tak mělo na měsíční povrch podívat poprvé od roku 1972. NASA misi na Měsíc několikrát odložila, mezi plánovanými roky návratu na Měsíc figuroval i letošní rok.
Poprvé na Měsíci přistáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin 21. července 1969 v rámci mise Apollo 11. Následovali je Charles Conrad a Alan Bean v listopadu 1969 s Apollem 12, Alan Shepard a Edgar Mitchell v únoru 1971 s Apollem 14, David Scott a James Irvin v létě roku 1971 s Apollem 15. V roce 1972 přistáli na Měsíci v rámci Apolla 16 John Young a Charles Duke a s Apollem 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt. Poté následovala pauza trvající skoro půl století. Úkolem posádky, která se na Měsíc má podle plánu podívat v roce 2024, bude příprava na budoucí mise na Mars a samozřejmě i zkoumání povrchu samotného Měsíce.
Platforma pro získávání nápadů HeroX vyhlásila nedávno finanční odměnu až 5 milionů dolarů za nápady, jak spravovat, distribuovat a ukládat energii na Měsíci, kde může být Slunce jako zdroj energie nedostupné po dobu dvou týdnů.
;
V první fázi si vítězové soutěže vydělají za své nejlepší nápady 500 000 dolarů. Pokud jsou nápady proveditelné a lze je otestovat v simulaci, bude následovat druhá fáze, zahrnující vytváření prototypů, které ukáží, jak by nápady ve skutečnosti fungovaly. Vítězové druhé fáze potom mohou získat prize money ve výši 4,5 milionu dolarů.
NASA musí přijít na to, jak získat a skladovat energii pro mobilní zařízení, které bude sbírat vzorky hornin například uvnitř kráterů, nebo třeba pro zařízení, které bude na Měsíci pro účastníky mise vyrábět kyslík. Uvidíme, zda se do soutěže zapojí Elon Musk, který pracuje na energetickém systému nazvaném Megapack. I když NASA tímto způsobem sbírá nápady určené na podporu mise na Měsíc, doufá, že by zlepšováky mohly být využívány i na Zemi.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.