Martin Kysilka, 30. LISTOPADU 2017
Co to je: Výzkumníci z MIT laboratoře Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) se zaměřením na robotiku vyvinuli systém virtuální reality, který vám umožní ovládat robota za pomocí headsetů pro virtuální realitu Oculus Rift anebo HTC Vive VR. Nově bychom tak neovládali roboty přes příkazové řádky nebo za pomocí páček a joysticků, ale prostřednictvím virtuální reality.
Po nasazení VR brýlí se ocitnete ve virtuální řídící místnosti s mnoha displeji. Budete si tak připadat jako malý mužíček, který z hlavy robota za pomocí různých gest ovládá celé tělo. Robota a VR vybavení lze mimo jiné propojit i bezdrátově. Robota tak můžete ovládat na míle daleko.
Podle výzkumníků a autorů projektu by tento systém pomohl najít práci nezaměstaným hráčům videoher. V testech si nejlépe počínali právě vášniví „pařani“.
Aby byl člověk s robotem plně sesynchronizován, program nejdříve zmapuje okolí člověka a následně ho převede do virtuální reality. Tato získaná virtuální realita se následně vmapuje do prostředí robota: mozek (člověk) se tak propojí s tělem (robot).
V testech, při kterých VR robot zvedal a pokládal předměty či montoval různé sestavy, dosáhl skvělých výsledků. CSAIL model měl ve srovnání s jinými systémy pro ovládání robotů (66%) stoprocentní úspěšnost. V uchopování předmětů měl úspěšnost 95% a navíc byl o 57% rychlejší než konkurenční systémy.
Dopad: Homunculus Model –Homunculus: malý můžíček, jenž z hlavy ovládá tělo robota–, jak autoři nazývají svůj model ovládání robotů, také vyřešil problém, se kterým se potýkaly všechny nynější systémy – prodleva. 3D rekonstrukce ze zdvojené HD kamery je totiž nahrazena viděním člověka. Uživatel tak neustále dostává vizuální zpětnou vazbu z virtuálního světa s minimálním zpožděním. Což se nedá říct o současných systémech, které jsou zcela odkázané na výkon procesorů a grafických karet.
Doposud drahé a úzce specializované systémy bránily ve vývoji plnohodnotných telerobotických modelů pro výrobní systémy. Vědci z CSAIL nám přinesli telerobotický systém, jenž lze zprovoznit za pomocí dnes již všude dostupné virtuální reality a tradičních softwarů pro ovládání robotů. Celý systém také běží na komerčním oper-source herních enginu. Každý si ho tak může upravit speciálně pro své potřeby.
I když autoři projektu vyzvihovali především využití pro pracovníky, kteří by nově mohli ovládat výrobní roboty na dálku, Homunculus model bude mít mnohem širší pole využití. VR roboti by například jednou mohli vstoupit tam, kam člověk nemůže nebo kde je mu nebezpečno – od silně radiokativních oblastí až po povrch Marsu.
Originální článek