Klára Ponczová, 15. 12. 20
Co vám aktuálně nejvíc schází při videohovorech k tomu, abyste získali pocit, že s vámi osoba na druhé straně v místnosti opravdu je? Její skutečná velikost, prostorový obraz a autentické reakce v reálném čase? Přesně tohle totiž nabízí společnost PORTL se svým hologramovým projektorem ve velikosti živého člověka s názvem Epic HoloPortl.
Několik posledních měsíců se většina z nás viděla častěji na webkameře než v zrcadle vlastní koupelny. Zoom, FaceTime, Google Hangouts a jim podobné aplikace nejenže nahradily většinu pracovních meetingů, ale docela slušně zastoupily i osobní setkávání mezi přáteli a rodinnými příslušníky. Přitom ještě před pár lety by většina z nás považovala za přinejmenším podivné potkávat se s lidmi "tváří v tvář" a týdny přitom neopustit vlastní obývák.
Teď se však na obzoru blýská něco ještě podivnějšího a mnohem futurističtějšího – v obýváku s vámi pravděpodobně už brzy místo pár centimetrového záběru hlavy ve videochatu bude sedět hologram vašeho kolegy. V životní velikosti.
Hned jsem u tebe
Představte si to asi takhle: sedíte doma s hrnkem horkého kafe, když v tom se najednou rozezvoní Epic HoloPortl, krabice ve velikosti telefonní budky v rohu místnosti. Přesně tak, máte hovor. Přijmete jej a během vteřiny se váš partner, šéf, babička nebo nejlepší kamarád objeví v krabici v podobě milionů světelných bodů naprogramovaných tak, aby vypadaly a zněly úplně stejně, jako kdyby se jednalo o skutečný hovor „naživo“. Osoba je však stále „na druhé straně“, klidně se prochází u sebe doma a přitom s vámi mluví v reálném čase a vy vidíte detailní řeč těla, všechny její pohyby, výrazy tváře, gesta… úplně stejně jako kdyby s vámi v místnosti skutečně byla.
Hologram ze záhrobí
Dosud nejvěrnější holografickou projekcí bylo vystoupení zesnulého amerického rappera Tupaca Shakura na slavném hudebním festivalu v Kalifornii v roce 2012. Tehdy se však podařilo vykreslit spíš jeho svalnatý hrudník než uvěřitelnou obličejovou mimiku.
Za tehdejší holografickou podívanou stála technologická společnost AV concepts a hollywoodské studio speciálních efektů Digital Domain. Cena? "Pouhých" 100 000 dolarů. A ani výše zmiňovaný hologramový box Epic HoloPortl, který byl inspirován právě Tupacovým holografickým vystoupením, vás nevyjde zrovna levně. Aktuální cena je 60 000 dolarů.
Epic HoloPortl
Zakladatel společnosti PORTL, která za boxem stojí, David Nussbaum v roce 2012 rychle koupil patenty na technologii použitou v Tupacově show a od té doby intenzivně pracuje na tom, aby hologramovou technologii udělal užitečnou, zábavnou a škálovatelnou.
„Telefonní box“ Epic HoloPortl má do svých vnitřních stěn zabudované průhledné LCD obrazovky s vysokým rozlišením. Osoba na druhém konci - tedy ta, která u vás v obýváku vypadá jako hologram – pak potřebuje mít na sebe namířenou kvalitní kameru a stát na bílém pozadí. Kamera umístěná na vnější straně boxu pak ukazuje tomu, kdo se „holograficky“ vysílá, místnost a lidi, kteří stojí před boxem, a na které je kamera namířena.
Finanční injekce ze Silicon Valley
Minulý měsíc získala společnost PORTL finanční injekci ve výši tří miliónů dolarů od rizikového kapitalisty Tima Drapera. Nussbaum sám tvrdí, že prodal již stovku hologramových boxů a má předobjednávky na dalších tisíc. Desítky zařízení již byly dodány do řady obchodních center, letišť a kin, kde v posledních dnech bohužel není zrovna dvakrát rušno. Jenže nebýt pandemie, PORTL by možná toto financování nikdy nezískal. Draper totiž vycítil příležitost, že právě v této době se lidé začnou více zajímat o nové možnosti komunikace na dálku.
Drahá hračka
Jen málokdo si však v dnešních dnech může dovolit investovat 60 000 dolarů do telefonní budky s hologramem. A ani za desetinu aktuální ceny by se technologie pravděpodobně kvůli svým vysokým nárokům na prostor nejspíš v každé domácnosti neuchytila. A Nussbaum to ví.
Proto má ve svých dalších plánech vytvoření menší a levnější verze. Takový osobní trenér, stand up komik, rodilý mluvčí jako učitel cizího jazyka nebo striptérka přímo u vás v obýváku? To už začíná znít zajímavě.
Z kanceláře až na konec světa
Největší potenciál aktuální verze však Nussbaum vidí spíš v oblasti vzdělávání a podnikání. Věří, že generální ředitelé v nepříliš vzdálené budoucnosti budou na meetingy „docházet“, tedy spíš se na ně „promítat“ prostřednictvím hologramu. "S Epic HoloPortl můžete navázat velmi intenzivní osobní emocionální kontakt s lidmi, se kterými si potřebujete promluvit, aniž byste přitom museli opustit svoji kancelář. Nabízí se důležité schůzky, pohovory pro pobočky v zahraničí a podobně," řekl v rozhovoru pro Digital Trends.
Jestli se jeho slova ukáží jako pravdivá, to se teprve uvidí. Hodně z nás si dost čerstvě vybavuje nekonečnou únavu a nudu prožívanou během dlouhých videohovorů. A všichni jsme si plně vědomi, že i když je to lepší než nic, stále to není takové jako potkávat se naživo. Z obrazovky teď sice získáme jenom obličej a hlas. Ale o kolik to bude skutečně lepší, když k obličeji a hlasu přibude prostorový obraz hologramu v životní velikosti? Vyplatí se Nussbaumovi vývoj a bude nám to vůbec stát za to?
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.