Před nedávnem jsme v sekci Firma a organizace psali o společnosti, která se obejde bez lidského managementu. Šlo o venture capital fond The DAO, který svoje vnitřní fungování včetně norem a pravidel zakódoval do technologie blockchainu. Stal se tak první korporací, která aplikovala dosud teoretický model decentralizované samořídící organizace (distributed autonomous organization) a disruptovala management.
Jiná firma ze sousedního oboru, a to největší hedge fond na světě Bridgwater Associates, nyní pracuje na postupné automatizaci managementu s cílem převést na stroje 75% veškerého manažerského rozhodování do pěti let. Jejich přístup je odlišný od DAO. Bridgwater využívají rychlého pokroku umělé inteligence, konkrétně systému Systematized Intelligence Lab, součásti IBM Watson. Zakladatel fondu, který spravuje 160 miliard dolarů, věří, že automatizace manažerských rolí zvýší výkonnost a efektivnost firmy odstraněním "emocionální volatility" z rozhodování a zakódováním zdravých principů fungování společnosti, které často trpí nedůsledností ze strany lidského managementu. AI také uvolní manažerům více času a energie na ta rozhodnutí, v nichž je lidský faktor nezastupitelný.
Doposud panovalo všeobecné přesvědčení, že umělá inteligence se ve firmách uplatní v oblasti výroby, obchodování a zpracování dat. V jednom z předchozích článků ale také píšeme o úspěšném "zaměstnání" roboprávníka nazvaného Ross v oblasti konkurzního práva - umělé inteligence mimochodem též z dílny IBM Watson. Na jiném místě zase zmiňujeme uplatnění AI při tvorbě loga. Ukazuje se, že díky rychlému pokroku umělé inteligence nebude brzy existovat ve firmě žádná oblast, v níž by neexistovala zajímavá šance jejího využití.
Originální článek