V čem je problém: Předčasné narození je stále hlavní příčinou smrti novorozenců. Lékaři v dětské nemocnici ve Philadelphii pracovali s jehňaty starými 23 týdnů, na kterých testovali syntetickou pomůcku napodobující ženskou dělohu. Věří, že s její pomocí dokážou v budoucnu omezit novorozeneckou úmrtnost a nemoci u dětí narozených předčasně před 37 týdnem těhotenství.
Řešení: Tento týden lékaři z Philadelphie učinili významné kroky směrem k vytvoření skutečné syntetické dělohy. Zatím vytvořili děložní „biovak“, který je schopen udržovat při životě předčasně narozená jehňata. Ta byla umístěna do průhledných biologických bagů pouhých 105 dní poté, co se začala vyvíjet, což odpovídá asi 22 týdnu lidského vývoje. Do tohoto momentu nebylo myslitelné, aby takto mladá jehňata dokázala přežít mimo lůno matky sama o sobě.
Jehňata byla držena v biovacích po dobu čtyř týdnů. Během této doby jim rostla srst, vyvinuly se plíce a dosáhli momentu, kdy mohly přežít sama. Celkem se při pokusu podařilo odchovat osm jehňat a každé z nich přežilo, což dokazuje, že biovak úspěšně napodoboval přirozené podmínky nacházející se v děloze matky.
Dopad: ve světle tohoto pokroku odborníci tvrdí, že umělé lidské dělohy mohou být realitou v příštích několika desetiletích. Současná terapie předčasně narozené děti inkubuje. Biovak naplněný tekutinou patrně nedokáže plně rozvinout plod po celou dobu devíti měsíců, ale může přinést novou formu inkubace novorozenců již velmi brzy po početí a v přirozených podmínkách. Lékařský tým je již v jednáních s Úřadem USA pro potraviny a léky (FDA) a klinické zkoušky jsou plánovány v následujících 3 až 5 letech.